Het juiste zorgpakket in balans 117 Zorgverzekeraars -X Specificatie Polisblad Polisblad vanaf 1 januari 2012 pon "H'- woensdag 14 november 2012 Door de recente kabinetsplannen zijn zorgverzekeringen een 'hot' item. Maar dan gaat het vooral om de gevolgen na volgend'jaar. Niettemin kunnen mensen voor 2013 vaak honderden euro's per jaar op besparen. Zij betalen teveel zorgpremie omdat ze zich hebben verzekerd voor zorg die ze helemaal niet nodig hebben. Waarom zou je als 50-jarige vrouw betalen voor extra kraamhulp? <■•"9 oocf, 'nQ sar# Vc*'9oociin<- n'er ^sering :eUt/schezorg 'Jrrernrners 'Psycho/0l Bndeh '9'sche ',r>9en h.i, '9 r9&ed >(7 i, 9- Cliëntr Archieffoto door Harriët Verbeek Sandra de Jong van de Consumentenbond heeft een simpel advies voor mensen die willen bespa ren op hun zorgverzekering. „Zoek uit welke zorg je de afgelopen drie jaar hebt gebruikt en waar de kosten in zitten. Dat geeft een goede indicatie voor het zorgpakket dat je volgend jaar nodig hebt. Als je goed weet wat je wilt, is het eenvoudig om via vergelijkingssites een zorgverzekeraar te vinden met een pakket dat bij jou past. Als je er een avond voor gaat zitten, kan dat honderden eu ro's per jaar schelen", aldus De Jong. Het loont dus de moeite om zorgverzekeringen te vergelij ken op prijs en aanbod en eventueel over te stap pen naar een andere verzekeraar. De zorgverzeke raars hebben dat via een gezamenlijke overstapser- vice heel eenvoudig gemaakt. Dat werkt zo: als je uiterlijk 31 december 2012 een nieuwe zorgverze kering afsluit, regelt de nieuwe verzekeraar de op zegging van de oude verzekering. Wie nog wat langer wil nadenken over de juiste verzekering (er zijn ongeveer duizend pakketten), kan het keuzemoment ook uitstellen tot eind janua ri. In dat geval moet de verzekerde zelf zijn oude verzekering - uiterlijk 31 december - opzeggen. De nieuwe verzekering gaat vervolgens met terugwer kende kracht in vanaf 1 januari 2013. Mensen die te laat zijn met het afsluiten van een nieuwe verze kering, kunnen een boete krijgen. Een zorgverzeke ring - de basisverzekering - is namelijk verplicht in Nederland. Waarschuwing De overheid bepaalt wat er in het pakket zit. De ba sisverzekering is voor iedereen hetzelfde en dekt onder andere de kosten voor huisarts, ziekenhuis en de meeste medicijnen. Daarnaast heeft ieder een de mogelijkheid zich extra te verzekeren via een aanvullend pakket. Maar let goed op wat aan vullende verzekeringen bieden. „Zorgverzekeraars veranderen hun pakketten namelijk ieder jaar, voor al de aanvullende verzekeringen", waarschuwt Gabriëlla Bettonville van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Dat beaamt de Consumentenbond. „Verleng niet klakkeloos je aanvullende verzekering. Dat kan voor onaangename verrassingen zorgen als de ver zekeraar het aanvullend pakket heeft veranderd", zegt Sandra de Jong. Volgend jaar verandert ook het aanbod in de basis verzekering. Zo worden in 2013 rollators niet meer vergoed, terwijl geneesmiddelen die worden ge bruikt (bij een cursus) om te stoppen met roken juist wel weer in aanmerking komen voor vergoe ding. Het Rijk bepaalt welke medicijnen volledig of gedeeltelijk vergoed worden. In de praktijk blijkt dat de meeste zorgverzekeraars alleen nog maar de goedkoopste variant van een medicijn vergoe den. Niet iedereen vindt dat prettig: het vertrouwde doosje met medicijnen is plotseling vervangen door een vergelijkbaar middel van een andere fa brikant. „Vaak worden medicijnen voorgeschreven waarvan het patent is afgelopen. Die zijn veel goedkoper", aldus de woordvoerster van de Con sumentenbond. Wie hecht aan zijn vertrouwde me dicijn, doet er goed aan een kijkje te nemen op de website van zijn verzekeraar; daar staan de genees middelen die voor vergoeding in aanmerking ko men. leder jaar stappen meer mensen over naar een an dere verzekeraar, is de ervaring van Zorgverzeke raars Nederland, de branche-organisatie waarbij al le verzekeraars zijn aangesloten. „We zien de afge lopen jaren een stijgende lijn van overstappers. In 2012 ging het om ongeveer één miljoen volwasse nen", aldus de woordvoerder van Zorgverzeke raars Nederland. Daarvan regelden 100.000 mensen hun overstap via lndepender.nl, de grootste vergelijkingssite van Nederland, volgens directeur Ruud Martens. Ook hij heeft wat tips.. „Verzeker alleen wat je echt nodig hebt. Als je twee keer per jaar naar de tandarts gaat voor controle en je laat één keer tandsteen verwijderen, kost dat gemiddeld 60 eu ro. Een beperkte aanvullende tandartsverzekering die deze kosten vergoedt, kost minimaal 150 euro per jaar." Martens raadt echtparen aan om niet samen één polis te nemen. „Kijk individueel watje nodig hebt aan zorg." En tenslotte zijn belangrijkste tip: „Zorg datje korting krijgt." Ongeveer de helft van de ver zekeraars biedt collectiviteitskorting aan via verge lijkingssites. „Wij onderhandelen met verzekeraars over kortingen. Daarin zitten grote verschillen. Over het algemeen geldt: hoe groter het bedrijf, des te hoger de korting. Verder zijn nieuwe inter netaanbieders vaak scherp in prijs." Er zijn verschillende websites waarop zorgverze keringen worden vergeleken en waar korting wordt geboden. De volgende sites worden veel gebruikt: www.consumentenbond.nl/zorgvergelijker www.kiesbeter.nl www.independer.nl www.zorgkiezer.nl www.zorgplanet.nl www.verzekeringssite.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57