Achter de rug in balans 113 Uitgelicht woensdag 14 november 2012 Het ene moment is er niets aan de hand en ineens...krak, ai, pijn. Een hand naar de onderrug, een gekweld gezicht en gekreun als gevolg. Rugpijn, een fors deel van de bevolking heeft er last van. Is het een plaatselijk en tijdelijk ongemak of zit er meer scheef? Wat is lage rugpijn? Lage rugpijn zit, vanzelfsprekend, onderin de rug. Soms straalt de pijn uit naar de billen of naar één of beide bovenbenen. De pijn kan plotseling ontstaan of me^r geleidelijk en is hevig of zeurend. Bij hevige pijn zijnjbepaalde houdingen en bewegingen soms niet méér mogelijk. Vaak spreekt men in de medische wefeld over 'gewone' lage rugpijn, dat wil zéggen dat er geen aanwijzingen zijn voor bijvoorbeeld een hernia of ziekte. Gewone lage rugpijn gaat meestal vanzelf over. Serieus probleem Van de Nederlandse bevolking krijgt 60 tot 90 procent ooit te maken met lage rugklachten. Lang niet iedereen gaat naar de huisarts. En van dege nen die dat wel doen, krijgt slechts 5 tot 10 procent een duidelijke diagnose te horen, zoals een hernia, breuk of een reumatische ontsteking. Bij het overgrote deel kan geen aantoonbare oorzaak worden gevonden. Dat het om een serieus probleem gaat blijkt wel uit de miljarden euro's die jaarlijks gemoeid zijn met de medische zorg en ziekteverzuim vanwege lage rugklachten. Belastbaarheid Vee! behandelaars in Nederland gaan uit van het idéé dat bij rugklachten de balans tussen belasting en óelastbaarheid verstoord is. Bij belasting kun je defoken aan het lopen van een marathon of het tillen vanJSO kilo. Belastbaarheid hangt samen met de conditie van je lichaam als geheel of van een bepaalde regio. Zoals in dit geval de rug. Door training verbetert de belastbaarheid en is het lichaam in staat om steeds grotere belastingen aan te kunnen. Tip voor thuis Ga plat op uw rug liggen. Trek uw linkerbeen met de knie naar uw linkerschouder toe door met uw handen onder de knie uw been naar uw schouder te bewegen. Als u uw knie naar uw schouder haalt, buigt u uw hoofd naar voren zodat de kin naar de borst gaat. Adem diep uit. Houd de knie zover als u kunt gespannen naar de schouder. Kom weer terug in de gestrekte houding en probeer u te ontspan nen. Trek vervolgens uw rechterknie naar uw rechterschouder met uw handen onder de knie. De procedure is dezelfde als voor het linkerbeen. Doe deze oefening drie keer links en drie keer rechts Stukje anatomie Met de rug wordt ook wel de wervelkolom bedoeld. De wervelkolom is opgedeeld in vier regio's: de nek, de middenrug, de lage rug en het heiligbeen. Verder heeft de wervelkolom tussenwervelschijven. Die bestaan uit ringen van kraakbeen met een kern van dikke vloeistof. Binnen de wervelkolom heb je verder nog het. wervelkanaal (ruggenmerg) waar de zenu wen doorheen lopen. De zenuwen treden tussen de wervels uit het wervelkanaal om verder het lichaam in te gaan. Met dank aan Frank Zweedijk, osteopaat www.ocmiddelburg.nl Keuring Welke behandelaar bij je past, is niet zomaar te zeggen. In eerste instantie ga je met rugklachten naar je huisarts. Met hem of haar bespreek je de mogelijk heden. Maar waarom wachten op de pijn? Een optie kan ook zijn om preventief naar 'de eigen menselijke machine' te laten kijken. We gaan twee keer per jaar naar de tandarts voor controle en jaarlijks krijgt de auto een keuring. Net als de verwarmingsketel. En de rug? Die laten we in al zijn kracht en kwetsbaar heid maar achter ons. Tot de pijn er is. Een tijdige check kan de moeite waard zijn. 5 lendenwervels Tussenwervel schijf Ruggengraat Heiligbeen (5 vergroeide botten) Staartbeen (4 vergroeide botten) Ruggenmerg Dwarsuitsteeksel Doorn uitsteeksel Tussenwervel- schijven Zenuwen Lendenwervel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53