Praten over ;eks blijft 'ongemakkelijk' in balans I n Jongeren Rol GGD woensdag 14 november 2012 Zeker in vergelijking met andere Westerse landen is het anticonceptiegebruik onder jongeren in Neder land hoog Dat neemt niet weg dat er nog voldoende punten van aandacht zijn, blijkt uit Seks onder je 25e (editie 2012), een grootschalig representatief onderzoek naar de seksuele gezondheid van jongeren in ons land. Drie jongeren aan het woord over hun eigen ervaringen. door Wiljan Broeders Maaike (17), Sanne (16) en Rik (16) behoren zelf niet tot bijna 8000 jongeren die de digitale vragenlijst in hebben gevuld van Rutgers WPF en Soa Aids Ne derland hebben ingevuld. Wel zijn zij bereid open en eerlijk over dit onderwerp te spreken. Ook vol gens de GGD gaat het om een drietal dat represen tatief genoemd mag worden. Een korte typering in hun eigen woorden. Maaike: Vaste verkering, al bijna negen maanden. Had met hem voor het eerst seks'. Sanne: Heeft met drie jongens seks gehad. 'Die ene kende ik niet zo heel goed'. Rik: 'Ja, heb wel een paar meisjes gehad... tuurlijk! „Met mijn ouders kan ik openlijk over seks praten," aldus Maaike. „Toen en nu. Dat hoort toch bij de opvoeding? Zij weten van mijn eerste keer en ook dat ik aan de pil ben. Ik ben daarvoor zelfs samen met mijn moeder naar de huisarts geweest." „Ja ik ook," valt Sanne haar bij. „Ik was nog best jong maar had iedere keer zulke erge buikpijn als ik weer ongesteld was. Met de pil kreeg ik mijn hor moonhuishouding weer onder controle... Ik was toen nog helemaal niet met sek's bezig. Maar na tuurlijk hadden we wel al de moeder-dochter ge sprekken gehad over hoe belangrijk pil en con doom zijn als het zover is. Ook op school kregen we een paar jaar geleden voorlichting, moesten met een bezemsteel oefenen een condoom om te doen. Volgens mij hadden we allemaal de slappe lach." Beetje opscheppen „Ik kijk wel op internet hoor als ik iets wil weten", vertelt Rik als hem gevraagd wordt hoe hij aan infor matie komt. „Neuh, ik woon bij me ma en zusje... met mijn ma praat ik daar echt niet over. Die is veel te preuts." Maaike: „Hoe weetje dat als je er niet over praat?" „Ja, nou dat weet ik gewoon... en ik hoor ook ge noeg op straat hoef eigenlijk ook niks meer te we ten. Ik heb thuis nooit gezegd dat ik wel eens seks heb gehad, denk dus niet dat ze het weet. Of mis schien wel. Ze heeft nooit iets laten merken of is be gonnen over condooms en zo. Mijn vrienden weten het wel. Beetje opscheppen hè... zo zijn jongens." Teen Mom „Met mijn beste vriendinnen praat ik daar ook wel over", vervolgt Maaike. „Anticonceptie is dan ook zo'n onderwerp wat langskomt. Vooral omdat we al lemaal naar Teen Mom op MTV kijken. Meisjes van 15 die een baby krijgen. Ik zou het nooit met een jongen doen als hij geen condoom gebruikt. Het is best een ongemakkelijk gesprek hoor. Maar dat is al tijd nog beter dan een kind op mijn leeftijd." Stom hè „Maar moeilijk blijft het," besluit Sanne. „Want meis- De GGD is buitengewoon actief op het terrein van jongeren en seksuele gezondheid. Niet alleen (preventief) door voorlichting over de risico's van en maatregelen tegen soa's en ongewenste zwan gerschappen. Ook zet zij zich in op het weerbaar der maken van de jongeren. Dit gebeurt via de re gionale Sense-activiteiten. Info: www.Sense.nl foto Shutterstock jes hebben best snel een naam. Dus als jij het alle maal al over condooms en zo gaat hebben, denken jongens misschien wel datje makkelijk bent. Ik heb wel eens de morning-after pil moeten nemen." Maaike: „Echt?" „Ik wil echt niet zwanger raken. Een vriendin van me heeft wel eens een zwangerschapstest gedaan. Dat was gelukkig vals alarm. Een ander had minder ge luk met een soa-test. Maar met twee pillen ben je er zo weer vanaf, zei ze. Je weet dat anticonceptie be langrijk is. En toch 'vergeet' je het soms. Stom hè?" Het onderzoek Bij de eerste geslachtsgemeenschap gebruikte bijna 75% van zowel de jongens als de meisjes een condoom en bij 50% van de jongens en 58% van de meisjes werd ook de pil of een andere anti conceptiemethode gebruikt. Echter, 13% van de jongens en 9% van de meisjes deed de eerste keer niets om zwangerschap te voorkomen. Ruim 65% van de jongeren heeft voorafgaand aan de eerste geslachtsgemeenschap niet met de part ner gesproken over manieren om soa's te voorko men. Van de seksueel ervaren meisjes gebruikte 12% het afgelopen jaar een morning-after pil. Meisjes praten vaker dan jongens over seksuali teit; zowel met ouders, vrienden als hun partner. Jongens lijken vergeleken met meisjes iets meer sociale druk van vrienden te ervaren. Vooral jongens (65%) maar ook meisjes (55%) ge bruiken internet als ze een vraag hebben op het gebied van seksualiteit. Ook de moeder wordt veel genoemd als bron van informatie of hulp bij problemen. Bron: Soa Aids Nederland (vwwv.soa.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51