De Stelling in balans 19 Kosten moeten lager Kind levert veel op Iedereen moet zelf beta len voor het in vervulling gaan van kinderwens woensdag 14 november 2012 Dr. Roel Schats, Hoofd IVF, VU Medisch Centrum en voorzit ter Landelijke Werkgroep In Vitro Fertilisatie Michiel Geldof Woordvoerder College voor zorgverzekeringen (CVZ) Eén stelling, twee meningen. Twee deskun digen leggen uit waarom ze er heel verschil lend over denken. Doe mee aan de discussie op: www.inbalansonline.nl door Wiljan Broeders „Om recht te doen aan doelmatige zorgverle ning, maar toch op de collectieve uitgaven aan In Vitro Fertilisatie en andere vruchtbaarheidsbe handelingen te besparen, adviseerde het Colle ge voor Zorgverzekeringen (CVZ) kortgeleden aan de minister van Volksgezondheid om een leeftijdsgrens voor de diagnostiek en behandeling van vruchtbaarheidsproblemen in te voeren. In het advies pleit het CVZ er voor om vanaf de leef tijd van 43 jaar geen enkele vorm van aan vrucht baarheid gerelateerde zorg nog te vergoeden vanuit de basisverzekering. Bij het verstrijken van de vruchtbare leeftijd kan namelijk niet meer worden gesproken van een stoornis in de vruchtbaarheid, maar gaat het om een natuurlijk verlies van vruchtbaarheid. Een leeftijdsgrens voorziet bovendien in de be hoefte aan duidelijkheid van gynaecologen en patiënten; heldere afspraken voorkomen discus sies in de spreekkamer. Ook is het CVZ voorstander van het terugplaat sen van één embryo in plaats van twee, bij de eer ste twee IVF-pogingen bij alle vrouwen tot 38 jaar; het is kostenbesparend en leidt tegelijkertijd tot ver mindering van het aantal risicovolle meerlingzwanger schappen. Daarnaast wil het. CVZ een afwachtend beleid gedurende een periode van 6 tot 12 maanden bij alle vrouwen met een zogenoemde goede prognose om alsnog op natuurlijke wijze zwanger te raken. Dit brengt niet alleen de kosten omlaag maar leidt ook tot een verminde ring van het aantal onnodige en voor de vrouw belastende behandelin gen gedurende de wachttijd, waarin zich wellicht spontaan een zwanger schap aandient." „Als paar zwanger worden en kinderen krijgen is de norm. Uit allerlei enquêtes blijkt dat het krijgen van kinderen als een van de meest belangrijke dingen in een mensenleven wordt beoordeeld. De meeste pa ren lukt het probleemloos om hier invulling aan te geven. Bij ongeveer 15% van de paren gaat het echter niet zo vlot en zij zoeken daar tegenwoordig makkelijker hulp voor. Ver minderde vruchtbaarheid - officieel subfertiliteit geheten - is een door de WHO (Wereld Gezondheids Organisatie) erkende ziekte. Verminderde vruchtbaarheid wil zeggen dat de voortplantingsorganen van een of beide partners minder goed functioneren dan normaal. Het is dus een aandoening die voor wat betreft de ernst ervan niet ver schilt van bijvoorbeeld een hart- of nieraandoening. De ziektelast door verminderde vruchtbaarheid is zowel psychisch als lichamelijk hoog, alleen is dit aan de bui tenkant niet zo zichtbaar. De bereidheid van de samen leving om te betalen voor de behandeling van vermin derde vruchtbaarheid is groot, zo blijkt uit onderzoek door het College voor Zorgverzekeringen. Onderzoek naar en behandeling van verminderde vruchtbaarheid tot en met tenminste drie In Vitro Fertilisatie (IVF) behan delingen horen daarom in de basisverzekering thuis. Daarbij is het krijgen van kinderen goed voor een ontgroe nende, vergrijzende samenleving. Betrouwbare berekeningen van onder anderen de Australische gezondheidseconoom Luke O'Connelly tonen aan, dat elk kind dat geboren wordt de samenle ving 150.000 euro oplevert. Verminderde vruchtbaarheid is een van de weinige aandoeningen die, indien succesvol behandeld, de samenle ving veel opleveren tegen relatief geringe kosten; een IVF behandeling kost gemiddeld 3.500 euro met ongeveer 25% kans op een kind. Het zelf laten betalen van bijvoorbeeld IVF-behandelingen zal ertoe lei den dat paren weer veel vaker meer dan één embryo zullen laten plaat sen. Dit zal eèn enorme toename.van het aantal meerlingzwangerschap pen tot gevolg hebben, terwijl we daar net zo'n beetje vanaf waren. Er zijn goede berekeningen die laten zien dat de meerkosten van een meer lingzwangerschap ten opzichte van een eenlingzwangerschap 75.000 eu ro bedragen. Dat zit hem in het feit dat meerlingen veel vaker te vroeg geboren worden. Het niet vergoeden van fertiliteitszorg zou bovendien betekenen dat het krijgen van kinderen alleen voor rijkere paren is wegge legd. Dit zou resulteren in een enorme tweedeling in de zorg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49