eimq! in balans j 7 Portretten uit het werkveld Van een dip in de stroomspanning tot plas in de wasbak 'In de avond en nacht moet je soms improviseren' 'Soms gebeurt er van alles, dan weer is het maanden rustig woensdag 14 november 2012 De zorg kent banen met onregelmatige diensten. Maar er zijn ook banen waarin je uitsluitend overdag werkt, van maandag tot en met vrijdag. Daarnaast zie je een combinatie van de gewone dagdienst en af en toe een weekend-, avond- of nachtdienst. Drie mensen in de zorg vertellen over hun ervaringen. door Joyce Muilenburg Bert Nagelkerke (52) Werktuigkundig monteur Admiraal De Ruyer Ziekenhuis Vlissingen In het begin van zijn carrière lag Bert nog wel eens wakker tijdens een oproepdienst. Hij bedacht van te voren wat er zoal mis kon gaan en hoe hij daarop in kon spelen. ,,Maar de praktijk is altijd anders, je kunt je niet voorbereiden. Na een paar jaar word je vanzelf meer ontspannen, door kennis en ervaring. Ik doe dit werk nu al 23 jaar." Eens in de vier weken is Bert buiten de gewone werku ren bereikbaar voor het ziekenhuis. In de avond, week end en in de nacht. Zeven dagen lang. Minimaal één keer per dienst wordt hij wel uit zijn bed gebeld. ,,Het is de taak van de receptie om te bellen. Ik weet dat ze wel drie keer nadenken voor ze de telefoon pakken. Zij snappen ook wel dat het niet fijn is om uit je slaap te worden gehaald." De reden dat Bert in de nacht moet komen opdraven, is altijd verschillend. „Het kan gaan om een urgentie alarm. Dan is er een stroomspanningsdip in het hele ziekenhuis. Dat heeft veel consequenties, apparatuur valt uit en de noodstroom gaat aan. Als de boel is op gelost, heb je nog steeds veel werk, want om de zaak te resetten van noodstroom naar gewone stroom, is ook nog een hele klus." Ook 'onschuldigere' mankementen kunnen zich voörs- doen. „Laatst had een patiënt de wasbak voor toilet aangezien en niet voor een plas! Zoiets kun je niet een hele nacht laten staan." Leuk of niet, zulke dingen ma ken het werk van Bert veelzijdig. Zo is hij in het labora torium te vinden, dan weer in het ketelhuis en de vol gende klus vindt op een patiëntenkamer plaats. „Of in het mortuarium", vult Bert aan. Ik ben een keer in de nacht gebeld omdat men daar een kloppend ge luid hoorde. Niemand durfde te gaan kijken. Of ik wil de komen, alsjeblieft. Ik dus naar binnen, bleek er een losse klep in de ventilatiekoker te zitten. Opgelost en weer slapen." Koen van Houte (23) Gespecialiseerd radiodiagnostisch laborant ZorgSaam Terneuzen. Soms invaller op locaties Oostburg en Hulst „Als radiodiagnostisch laborant werk je op de rönt gen. Je zorgt dat bijna alle onderzoeken die met beeldvorming te maken hebben, uitgevoerd worden. Ons werk wordt almaar technischer, we krijgen het lichaam steeds beter en sneller in beeld. In elke onderzoekskamer kun je me vinden. Behalve bij de mammografieën (röntgenopnamen van de bor sten), die doen mijn vrouwelijke collega's. Maar verder doe ik alles, voornamelijk in de vaste werkuren over dag. Daarbuiten heb ik één keer per maand weekend dienst en één tot twee keer per maand avonddienst. Zo'n avonddienst duurt van 16.30 tot 22.00 uur. Is er daarna geen werk meer, dan ga je naar huis. Maar je bent wel de hele nacht oproepbaar. Binnen twintig mi nuten moetje op de werkplek zijn. Dit is voor mij geen probleem, maar soms blijf ik toch in het ziekenhuis sla pen. Bijvoorbeeld als het glad is op de weg. Het meest spannende spoedgeval? Dat is voor mij wel een buikslagader die gebarsten is. Dan telt iedere se conde. Het is in zo'n situatie heel druk op de röntgen. Artsen en verpleegkundigen zijn ter plekke en we moe ten heel nauw samenwerken. Verder kan er in de avond of in de nacht van alles aan de hand zijn. Een spoedoperatie bijvoorbeeld, waarbij beeldvorming als ondersteuning nodig is. Als ik op de OK sta, tijdens mijn avond of nachtdienst, is er nie mand op de röntgenafdeling. Zodra ik merk dat het te lang gaat duren en er andere spoedgevallen voor de röntgen wachten, bel ik mijn collega die 'achterwacht' heeft. Niet leuk om te doen, iemand uit bed bellen. Maar soms is het nodig. In de avond en nacht ben je alleen. Je hebt een be paalde vrijheid en je moet soms improviseren, maar door evaring leer je vertrouwen te hebben in je ken- Linet Hartoog (33) Verpleegkundige in de wijk Buurtzorg Yerseke, Kruiningen, Hansweert, Schore, Wemeldinge en Kapelle „Ik werk in een team van vijf verpleegkundigen en drie verzorgenden IG. We bieden onze cliënten verzorging en verpleging. Omdat we allemaal hooggeschoold zijn, kunnen we het totaalpakket leveren. Niet alleen helpen met douchen, aanreiken van medicijnen en be geleiden bij het aandoen van steunkousen, maar ook wondzorg, stomazorg, infuustherapie en palliatieve begeleiding/sedatie. Onze insteek ïs om cliënten zo zelfstandig mogelijk te laten. We proberen dit altijd te realiseren, eventueel met hulpmiddelen. Om een zo hoog mogelijke continuïteit te creëren, plannen we overdag zoveel mogelijk dezelfde mede werkers op de route. Mijn werkplek is Yerseke. Je bent een vast gezicht in de wijk. Dat dorpse spreekt me erg aan. Wij werken zonder secretaresse, dus de dagdienst heeft altijd de bereikbare dienst. Overdag krijgen we nieuwe aanmeldingen, vragen van artsen, of van cliën ten die wat willen weten of melden. We zijn allemaal op de hoogte en kunnen mensen snel helpen. Het is voor cliënten en artsen fijn dat ze een bekend iemand aan de telefoon krijgen, zodat ze niet steeds alles moe ten uitleggen. De bereikbaarheid kan heel druk zijn, maar soms heb je een hele' dag geen telefoon. Om half zes gaat de bereikbaarheid over naar de avonddienst, die loopt tot de volgende morgen. In de avonddienst hebben we een route die naar alle dor pen gaat. Soms gebeurt er van alles achter elkaar en dan weer is het maanden rustig. Je weet het nooit. Dat is ook zo met noodgevallen in de nacht, zoals een lekkende stoma, of iemand die uit bed is gevallen. Het kan ook gebeuren dat er 's nachts terminale begelei ding nodig is. Vaak zie je tijdens je avonddienst bepaal de situaties aankomen, dan kun je een extra contact in plannen om problemen in de nacht te voorkomen. De ze werkwijze biedt mij uitdaging en afwisseling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47