Wat betekent het voor u? in balans 3 Inhoud in dit nummer Introductie woensdag 14 november 2012 Ouderdom regie 5 Uit het werkveld 7 De stelling 9 Jeugd en seks 11 De rug (infographic) 13 Na het PI P-alert 15 Premiekeuze Preventie 17 19 Boeken en tips 21 Kijk ook op: www.inbalansonline.nl Dn- In Balans is een uitgave van de advertentieafdelingen van BN De'Stem en de PZC. Deze zorgspecial voor Bra bant en Zeeland verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Wilt u adverteren in de volgende uitga ve van In Balans? Neem dan contact op met: Verkoopteam Zeeland 088-0139997 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Vormgeving: Fabiënne de Lange Product coördinatie: Ester van Tiggelen Herbert Kats Uitgever: Charles van den Oosterkamp Het gedoe rond de inkomensafhankelijke zorgpremies dreigt te overscha duwen dat de kosten zodanig oplopen dat keuzes noodzakelijk zijn. Moeilij ke keuzes, als het om geld en gezondheid gaat, Hamvraag die ieder van ons zich zou moeten stellen: wat voor kosten maak ik jaarlijks nu werkelijk? door Herbert Kats Sinds de invoering van de basisverzekering zit iedereen tegen het eind van het jaar steevast te puzzelen op de vraag wat de beste pakketkeuze is. Dat gezelschapsspel wordt dit jaar overschaduwd door de plannen die het nieuwe kabinet de komende jaren met de zorg heeft. Maar dit is niet de plek om daar in detail op in te gaan. Het gaat hier meer om de generale gedachte achter de vraag wie uiteindelijk de rekening betaalt en hóe dat ge beurt. Want de zorgpremies dekken zoals bekerjd slechts een deel van de zorgkosten. Die worden per per soon becijferd op zo'n vier- tot vijfduizend euro jaarlijks. Zo bezien is de premiediscussie slechts een deel van het hele verhaal. De consument gaat over dat soort dingen doorgaans zo rond oktober echt nadenken als de eerste zorgverzeke raars met hun kijk op de tarieven van het nieuwe jaar ko men. Dat vertaalt zich dan al snel in prognoses van de maandelijkse "premies die we moeten gaan ophoesten. Inmiddels weten we dat die bedragen voor komend jaar grofweg op hetzelfde niveau blijven als in 2012. Waar minister Schippers en de zorgverzekeraars aanvan kelijk nog rekening hielden met stijgingen van jaarlijks 20 tot 100 euro bleek dat voor 2013 op hooguit enkele euro's plus of min uitkomt. Eigen bijdragen en aanvullen de verzekeringen daargelaten. En in dit voorgaande zin netje zit voor een deel de crux. Want in het hele gedoe rond de inkomensafhankelijke ziektekostenpremies zou je bijna vergeten dat ons zorgstelsel daadwerkelijk Illustratie Fabiënne de Lange steeds meer geld kost. Kabinetten zullen daar in tijden van bezuinigingen niet nalaten daar op te wijzen. Het grote twistpunt is natuurlijk wie precies de zwaarste lasten gaat dragen. Jaren lang zijn we vrij solidair ge weest als het om het verdelen ervan ging. Los van het nieuwe kabinetsbeleid was al de trend ingezet om meer persoonlijk te kijken wat we kunnen doen om zorgkos ten te beteugelen. Preventie was al een stokpaardje van verzekeraars én behandelaars. Nu ontstaat meer en meer de druk om ook daadwerke- lijk als individu keuzes te maken op het gebied van geld en gezondheid. Tot op zekere hoogte is daar ook ruimte voor, al is veel afgekaderd. Door wat tijd in een afwe- .ging te steken is geld te besparen, zowel voor de consu ment maar óók in het kader van de stijging van zorgkos ten. Je kunt bijvoorbeeld een pakket nemen dat fysio biedt vanwege lage rugpijn of de kosten van een beugel voor de jongste vergoedt. Belangste vraag is echter niet of je voor die handeling moet betalen maar of je ver wacht ervan gebruik te maken. Om het wat korter door de bocht te zeggen: wat moet de gemiddelde vijftigplus ser met kraamzorg? Daar zit zeker ook een ethische kant aan. Want de kosten voor bepaalde behandelingen niet meer compenseren omdat mensen een zekere leeftijd zijn gepasserd heeft ook haken en ogen. Daarover na denken wil allerminst zeggen dat je dergelijkse stappen Pok moet zetten. Maar dan liever bekeken vanuit een ge zond verstand dan puur vanuit de noodzaak tot bezuini gingen. En al hebben we veel niet in de hand, nadenken is een van de dingen die mensen mensen maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43