Sombere toekomst voor Thermphos zeeland 13 Delta Ride for the Roses mag niet door de Westerscheldetunnel commentaar Nieuwe koers Oorzaak stank blijft onbekend Nog geen koper voor Braakman woensdag 14 november 2012 'Het mooiste zou zijn als binnen zes weken, de opzegtermijn voor de werknemers, zicht komt op verkoop van het bedrijf.' Ewout Sichterman, OR-voorzitter Thermphos Thermphos wereldwijd België, Louvain-la-Neuve Duitsland, Wittenberg 9 Duitsland, Knapsack Duitsland, Frankfurt Zwitserland, Zug 9 Frankrijk, Épierre A Italië, Castiglione A Spanje, Barcelona, 9 Groot-Brittannië, Widnes Groot-Brittannië, Oldbury 9 Groot-Brittannië, Newport 9 Finland, Siilinjavi infographic Felix Bmicewicz Natuurlijk hoopt iedereen op een soepele doorstart van Thermphos. De toekomst van de fosfor- producent ziet er evenwel somber uit. De vergelijking tussen het aangekondigde fail lissement van Thermphos en het bankroet van aluminiumsmelter Zalco werpt zich op. Beide hebben aan het eind van de jaren zestig van de vorige eeuw in Vlissin- gen-Oost gevestigd, beide zijn grootverbruikers van elektriciteit, beide hebben te maken met pro ductiefactoren waardoor ze onvol- door Ben Jansen doende concurrerend zijn en bei de hebben bij het begin van het faillissement ruim vierhonderd werknemers. Daarmee houdt de vergelijking op. Lukte het al niet de hoofdactiviteit van Zalco, aluminium maken uit aluinaarde, na het faillissement overeind te houden, voor Therm phos lijkt dat nog lastiger. Bij de fa brikant van fosfor en daarvan afge leide producten staan grote investe ringen voor de deur. Om de uit stoot van schadelijke stoffen, zoals ammoniak, dioxine en zware meta len, te beperken. En om over te schakelen op een productieproces waarbij niet langer fosfaaterts de grondstof is, maar teruggewonnen fosfaten uit allerlei afvalstromen, zoals rioolslib en beendermeel. Er zijn niet veel fosforfabrieken op de wereld, zodat geen pasklare op lossingen beschikbaar zijn. Dat be tekent dat een gegadigde voor het bedrijf niet alleen geld aan nieuwe technieken dient te besteden, maar ook over een ruim budget voor onderzoek en ontwikkeling moet beschikken. Op zich zijn die investeringen zinvol, want fosfor- producten kennen een brede toe passing in onder meer meststof fen, voedingsmiddelen en kunst stoffen. De meeste concurrenten van Thermphos op de wereldmarkt hebben niet alleen een fosforfa- briek, maar ook fosfaatertsmijnen, waardoor ze zich van hun grond stof verzekerd weten. Om niet afhankelijk te zijn van de ertsaanvoer uit de mijnen, wil Thermphos fosfaten hergebruiken. Groene fosfor noemen ze dat in Vlissingen-Oost. Die weg zal toch moeten worden ingeslagen omdat het eind in zicht is van de voorra den winbare fosfaaterts. Een com binatie van visie en welbegrepen eigenbelang. Thermphos loopt daarin voorop en is er uitbundig voor geprezen door cradle-to-crad le goeroe Michael Braungart, die er van uitgaat dat alle afval herge bruikt kan worden. Het wrange is voor Thermphos dat de tijd nog niet rijp is om die visie gestalte te geven. www.pzc.nl BIERVLIETSE BIET Getuigenis tussen de patatten en de Biervlietse biet. Lees het verhaal op www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Raymond de Frel TERNEUZEN - De benefietfietstocht Delta Ride for the Roses mag op 8 juni 2013 niet door de Westerschel detunnel. De NV Westerscheldetunnel geeft na stevig beraad geen toestem ming voor een doortocht. „We jui chen het initiatief op zich toe, maar we vinden het als bedrijf on acceptabel om de tunnel minimaal twee uur voor alle verkeer te moe ten afsluiten. Niet zozeer vanwege de kosten, maar vooral omdat twee delen van Zeeland zolang on bereikbaar zijn. Daarnaast moet nog een aantal wegen worden afge sloten, waardoor je het verkeer aan beide kanten van de tunnel he lemaal vastzet", aldus woordvoer der Ingo de Moor van de Wester scheldetunnel. Aan de Ride for the Roses, een evenement ter be vordering van de bestrijding van kanker, doen zo'n drieduizend fiet sers mee. Organisator Kees Bal is teleurge steld. „Het zou een geweldige erva ring zijn geweest, maar ik heb be grip voor het besluit. Nu gaan we op zoek naar een alternatief om ons lustrum op te luisteren." Rutte-11 is nog niet in rustig vaarwater. Het regeerakkoord is wel aangepast, maar het biedt nog volop ingrediënten voor politiek vuurwerk. Neem de koopkrachtontwikkeling. De nieuwe keuzes van WD en PvdA treffen AOW'ers met een klein pensioentje onevenredig zwaar. Neem de sociale zeker heid. Daarover zijn de bonden nog allerminst tevreden. Dus de nieuwe coalitie kan de borst nat maken. Toch staat Rutte-II er sinds gis teren iets beter voor. Want het begin van het debat over de re geringsverklaring maakt duide lijk dat de oppositie niet hecht is. Wilders gebruikt als van ouds te grote woorden bij onre delijke conclusies. Roemer is ook niet vies van drama maar dan met een andere strekking. Pechtold en Buma spelen een bescheiden rol. Met zo'n verdeeld tegenspel zal de coalitie het in de Tweede Ka mer niet snel te moeilijk krij gen. Dat is na de valse start van Rutte-II vooralsnog het enige lichtpuntje. MIDDELBURG - De hulpdiensten in Zeeland zijn er niet in geslaagd de oorzaak te achterhalen van de stankgolf die dinsdag aan het be gin van de avond delen van Wal cheren trof. Op grond van 'geur- waarnemingen' wordt aangeno men wordt dat de stank van de Westerschelde kwam, vermoede lijk van een schip, zegt een woord voerder van de Veiligheidsregio Zeeland. De concentratie van de stank veroorzakende stof in de lucht was zo laag dat niet kon wor den gemeten wat voor goedje het was. Om 21.00 uur werd besloten de zoektochten te staken. De stank was toen verdwenen. Politie, brandweer, gemeentelijke en provinciale diensten gingen op onderzoek uit toen een regen van klachten binnen kwam over ernsti ge stankhinder. Mensen meldden last te hebben van irritatie, hoofd pijn en misselijkheid. HOEK - De Oostappen Groep Va kantieparken uit Oost-Brabant heeft totaal geen interesse in Va kantie-eiland De Braakman in Hoek. „We hebben net Vakantie park Riviera in Biddinghuizen overtgenomen en daar hebben we voorlopig onze handen vol aan", zegt woordvoerder Jos Mennen van de Oostappen Groep. pagina 26 en 27: Oostappen Groep wil Braakman niet kopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3