Meester Verhaeren wil meer meesters 301 sport Knebel: sponsors willen garanties Ook Robt KNSB is bang voor Orie, zegt schaatser Ket Clattenburg gaat vrijuit te woensdag 14 november 2012 door Eric de Jager DEN HAAG - De door de schaats bond geplande skate-off tussen vier rijders om een World-Cup- ticket op de 1500 meter is afgebla zen. Rhian Ket en Thomas Krol mogen de eerste twee wedstrijden onderling verdelen, heeft de ge schillencommissie van de KNSB gisteravond geoordeeld. „Terecht, de regels zijn duidelijk", zegt een opgeluchte Ket. „Ik denk dat het iets uitmaakt dat Thomas Krol en ik niet voor een A-ploeg rijden. De KNSB is bang voor ]ac Orie." Ket en Krol eindigden zaterdag tij dens het NK afstanden tot op de duizendste seconde gelijk op de vierde plaats. Met vijf World Cup tickets te verdelen voor de snelste schaatsers, was dat geen probleem. Tot de KNSB Koen Verweij, gedis kwalificeerd vanwege een foute wissel, een 'aanwijsplek' gaf „Be grijpelijk, hij was met afstand de snelste", vindt Ket. Wat hij niet begrijpt, is dat de bond maandag een skate-off tus sen Ket, Krol, Pim Schipper en Lu cas van Alphen uit de hoge hoed toverde. Schipper, uit het Brand Loyalty-team van Jac Orie, mocht meedoen als slachtoffer van Ver- weijs wissel, Van Alphen om bij el ke race twee rijders in de baan te hebben. Ket (zonder ploeg) en Krol (Jong Oranje) dienden een klacht in. De geschillencommissie behandelde het protest dinsdagavond met spoed. „Die noemde de skate-off 'een wassen neus'. De regelemen- ten voldeden gewoon", aldus Ket „Er is één aanwijsplaats en die is voor Koen Verweij. Pim Schipper had zaterdag een reskate mogen aanvragen. Het is spijtig voor Pim, maar vergeet niet dat hij er fors werd afgereden. De voorzitter van de geschillencommissie zei ook: dan kunnen we de nummers zes tot en met 24 wel meteen uitnodi gen. Iedereen heeft een reden om een herkansing te willen." Thomas Krol rijdt de eerste World Cup, komend weekeinde in Hee renveen. Rhian Ket komt een week later in Kolomna in actie. Wat er met de derde wedstrijd in Astana gebeurt, beslist de bond la ter. „Hopelijk kunnen we laten zien dat we daar thuishoren. Want laten we het in perspectief plaat sen: het ging om plaats vijf, niet om de nummers een en twee." Ket heeft geen goed woord over voor de bochten waarin de KNSB zich heeft gewrongen. „Ze zijn bang dat ze iemand missen. Maar de selectieregels zijn duidelijk, ze hoeven nergens bang voor te zijn. Ze zijn alleen erg gevoelig voor Jac Orie als die om zich heen gaat slaan." LONDEN - De Britse politie staakt het onderzoek naar mogelijk racis tisch gedrag van scheidsrechter Mark Clattenburg. De arbiter zou in het competitieduel tussen Chel sea en Manchester United ruim twee weken geleden 'ongepaste taal' hebben gebruikt tegenover Chelsea-middenvelder John Obi MikeL De politie was een onderzoek ge start in navolging van de Engelse voetbalbond FA die Clattenburg sinds het bewuste duel aan de Jacco Verhoeren was 23 jaar werk zaam als zwemcoach. Hij begon in 1989 bij MZ&PC in Maastricht kant heeft gehouden. De politie meldde dinsdag dat het ontbreken van slachtoffers en bewijs nader onderzoek onmogelijk maakt. „Als de situatie verandert en een slacht offer en/of bewijs de aanklacht als nog onderbouwt, kan het onder zoek worden heropend", luidde de verklaring. De 37-jarige Clattenburg, die heeft gezegd volledig mee te zullen wer ken en onschuldig te zijn, is ook komend weekeinde niet ingedeeld door de FA. Jacco Verhaeren gaat zich de komende vier jaar volledig toe leggen op zijn rol als technisch directeur van de Nederlandse zwembond KNZB. De succes- coach sluit een tijdperk af. Voor malig topzwemmer Marcel Wou- da neemt het stokje over. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Hij zal het zelf altijd afzwakken. Hij zal wijzen op het pure talent van 'zijn' olympisch kampioenen. Hij zal zeggen dat hij het geluk had te kunnen werken met mensen als Pieter van den Hoogenband, Inge de Bruijn en Ranomi Kromowidjojo. Uiteindelijk is het natuurlijk geen toeval dat Jacco Verhaeren als coach tien olympische gouden me dailles veroverde. Nu slaat de 43-ja- rige Eindhovenaar een andere weg in: hij wordt fulltime technisch di recteur van de Nederlandse zwem bond (KNZB) en stopt als zwem- trainer. Verhaeren begon met coachen in 1989, bij MZ&PC in Maastricht La ter stapte hij over naar PSV. Al snel vierde hij successen. Anno 2012 is zijn palmares kwalitatief en kwantitatief indrukwekkend. De geboren Rijsbergenaar maakt zwemmers beter, stuk voor stuk Hij geldt als een van de weinige echte topcoaches in ons land, werd in 2011 door collega's verko zen tot 'Coach van het Decen nium' (2000-2010). Hij kon, zeker na de Olympische Spelen van Londen, op allerlei plekken in het buitenland aan de slag. Hij koos ervoor in Nederland te blijven. Verhaeren is de architect van het Nederlandse topzwemmen. Door dat zijn pupillen steeds maar prij zen bleven winnen, kon hij veel za ken naar zijn hand zetten' zoals hij het wilde, gebeurde het, zeker vanaf 2006, toen hij technisch di recteur van de KNZB werd. Ver- haerens aanpak maakte slachtof fers. Met Fedor Hes, zijn collega in Amsterdam, kwam hij niet op één lijn. Hes moest in 2007 het veld ruimen. Verhaeren denkt zwart-wit, in het algemeen, maar zeker in de top sport. Het móet op een bepaalde manier. Die kan per individu hier en daar wat verschillen, maar er is een grote gemene deler. Zonder die randvoorwaarden geen spor tief succes. Onder invloed van die gedachte maakte het Nederlandse zwem men een professionalisering door waar veel sporten een voorbeeld aan kunnen nemen. Verhaeren ontwierp de opleidingsstructuur waarvan zijn sport inmiddels de vruchten plukt Het mag mis schien nog niet zo zichtbaar zijn, in de breedte is het Nederlandse zwemmen de laatste jaren veel sterker geworden. Vanaf januari kan er weer een stap vooruit worden gezet. Zwemmen is door NOCNSF aangewezen als een van de zogeheten focusspor- ten, vanaf 2013 krijgt het fors meer geld. Gezien deze ontwikkelingen is Ver- haerens keuze logisch; de volgen de stap is het vergroten van het aantal toptrainers. Juist daar gaat hij zich nu vol op richten. Verhaeren dacht na de Olympi sche Spelen van Londen lang en diep na over zijn toekomst. De con clusie dat hij zich door zijn werk zaamheden voor de zwembond niet meer voor honderd procent kan inzetten als persoonlijke coach van zwemmers, liet hem uit eindelijk geen keus. Ranomi Kromowidjojo respecteer de het besluit van haar trainer, die haar een paar maanden geleden in Londen nog begeleidde naar twee individuele olympische gouden plakken. Veel nadrukkelijker dan eerder Pieter van den Hoogen band en Inge de Bruijn, kon de Groningse in 2008 kiezen voor een succescoach. Nu gaat 'Kromo' verder bij Wou- da, die zelf tussen 1995 en 2000 on der Verhaeren trainde en in die pe riode tot zijn grootste sportieve da den kwam. Een jaar of tien geleden werd Wouda zelf coach, eerst bij de KNZB Oeugd), later bij Nationaal Zweminstituut Eindhoven. Daar had hij succes met Joeri Verlinden, Hinkelien Schreuder, Inge Dekker, Job Kienhuis, Linsy Heister en ui teraard Maarten van der Weijden, die in 2008 in Peking olympisch kampioen werd op de tien kilome ter. Nu neemt hij de trainingsgroep van Verhaeren over. Wouda is an ders dan zijn voorganger, denkt minder zwart-wit. Maar hij heeft zich de voorbije jaren ontwikkeld. Als het goed is, moet hij de komen de jaren ook met zijn nieuwe pu pillen aansprekende resultaten gaan behalen. Als het goed is, kan Wouda de lijn van Jacco Verhae ren doortrekken. Voetbal: historie Nederland - Duitsland UTRECHT - Een aantal bedrijven is geïnteresseerd om de sponsoring van de huidige Rabobank-wieler- ploeg over te nemen, maar vol gens directeur Harold Knebel wil len zij wel toezeggingen dat er 'schone' wielersport wordt bedre ven. „Ze willen een soort schoon- grondgarantie", zei Knebel dinsdagavond bij de najaarsverga dering van wielerbond KNWU in Utrecht. In de zoektocht naar een nieuwe hoofdsponsor voor de ploeg die vooralsnog als 'white label-team' te boek staat, krijgt Knebel tal van vragen van geïnteresseerden. „Die gaan ook over een schone struc tuur waarin gewerkt wordt met de renners en hebben ook betrekking op het overige personeel. Maar voordat we tot een standpunt ko men hoe we daar mee omgaan, is het van belang dat we daarvoor in ternationaal een juridische struc tuur krijgen in overleg met de in ternationale profteams", zei Kne bel. Hij ziet graag uniformiteit. „Je ziet nu dat een team als Sky er an ders mee omgaat dan bijvoorbeeld Garmin. Het zou goed zijn om daar met z'n allen één werkwijze in te vinden. Lukt dat internatio naal niet, dan zullen we met de Nederlandse profploegen, de KNWU en NOCNSF een nationa le werkwijze moeten vinden om de geloofwaardigheid van de wie lersport te herstellen." Rabobank besloot in oktober om na zeventien jaar te stoppen als sponsor, naar aanleiding van de ve le onthullingen over het gebruik van doping in de wielersport Duels sinds 1988* DATUM UITSLAG PLAATS SOORT 13-06-2012 1:2 Si Charkov EK 15-11-2011 0:3 Hamburg Oefenduel 17-08-2005 SS 2:2 -:ggg£';: Rotterdam Oefenduel 15-06-2004 1:1 Porto EK 20-11-2002 B 3:1 Gelsenkirchen Oefenduel 23-02-2000 B 2:1 Amsterdam Oefenduel 18-11-1998 1:1 w Gelsenkirchen Oefenduel 24-04-1996 S8S! 0:1 Rotterdam Oefenduel 18-06-1992 B 3:1 Göteborg EK M 24-06-1990 -B: 1:2 ■•3s" Milaan WK! !§j 26-04-1989 |S£#: 1:1 Rotterdam WK-kwatif; P 19-10-1988 0:0 München WK-kMr$J EK 21-06-1988 B 2:1 Hamburg Nederland-Duitsland, woensdag 14 november 2012, Amsterdam, 20.30 uur Bondscoach Louis van Gaal (1951) Historische balans sinds 1910 winst Nederland gelijk 14 Tot 1990 vertegenwoordigde het Duitse elftal alleen West-Duitsland door Leon ten Voorde infographic ANP bron: voetbalstats.nl NOORDWIJK - Een beetje ironisch is het wel. Terwijl de klassieker tus sen Nederland en Duitsland wordt geplaagd door afwezigen, heeft de meest blessuregevoelige speler van de laatste jaren nergens last van. In tegenstelling tot veel andere grote namen, is Arjen Robben er van avond gewoon bij. „Ik heb altijd zin om te voetballen", zegt hij. „Als liefhebber vind ik het heerlijk om hier te zijn." Zo op het eerste oog is dat een vrij onschuldige uitspraak. Maar wie al die afmeldingen bij Nederland en Duitsland ziet, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat spelers voor een vriendschappelijke wed strijd wat sneller een pijntje voe len opkomen dan bij een andere wedstrijd. Wat als er vanavond een belangrij ke kwalificatiewedstrijd op de rol had gestaan? Of een kraker in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30