'Mag niet verder, kom als ik kan' tube 221 zeeland Raad volgen met @HaraldBergmann Mei 1940 Inschrijven voor huur Engelse wijk gestart Middelburger Jan Nijsse krijgt koninklijk lintje CSW-scholier op schoolplein met mes gestoken woensdag 14 november 2012 VLISSINGEN - Belangstellenden voor de eerste 43 gerenoveerde huurwoningen in de Engelse wijk te Vlissingen kunnen zich vanaf nu melden via www.hurenopwal- clieren.nl. Naar verwachting levert L'escaut woonservice in december de eerste woning op. In de eerste fase zijn de leegstaan de boven- en benedenwoninkjes in het blok tussen de Sottegem- straat, Nieuw Bonedijkelaan, Schuitvaartgracht en de Eedestraat samengevoegd tot in totaal 43 rui me huurwoningen. Die zijn zowel aan de buiten- als binnenzijde ge renoveerd. De woningen hebben vier slaapka mers. Wat het project bijzonder maakt, is het besloten privépark waar alle woningen op uitkijken. Naast het park hebben alle wonin gen ook een eigen privétuin. Het was de bedoeling er ook klus- woningen aan te bieden, maar dat lijkt niet haalbaar, aldus L'escaut. door Theo Giele MIDDELBURG - Een burgemeester die 'live' via Twitter verslag doet van de raadsvergadering. De Mid delburgse burgemeester Harald Bergmann twitterde al in zijn oude gemeente Albrandswaard. Maandagavond reageerden zijn Zeeuwse 'volgers' verrast op de tweets die na elk raadsbesluit door Bergmann werden verstuurd. „Ja, het heeft hier en daar wat los gemaakt", zegt Bergmann een dag na de raadsvergadering. Twitter is voor de Middelburgse burgemeester één van de midde len om te communiceren met de burger. Niet alleen tijdens raadsver gaderingen, maar ook tijdens zijn dagelijkse werk laat hij zijn volgers weten waar hij mee bezig is. En hij reageert op zaken die al dan niet via de sociale media tot hem ko men. Was voor Koos Schouwe- naar de fiets een middel om met zijn burgers in gesprek te raken, zo gebruikt Bergmann bij wijze van spreken zijn smartphone. „Tussen de agendapunten door twitter ik snel het besluit. Dat is zo gebeurd, want het zijn hooguit 140 tekens. Tijdens het debat twit ter ik uiteraard niet. Dan moet ik mijn aandacht erbij houden." Berg- Harald M. Bergmann Motie D66 niet in stemming. Raad Lfe vindt samenwerken met besturen belangrijk en goed. Schaalvergroting: neen! Daarmee sluit de vergadering. Harald M. Bergmann Raadsvoorstel Nota Grondbeleid aangenomen met amendement ov meewerken aan splitsing kavels. Harald M. Bergmann Financiële ondersteuning voor tennisvereniging LTC De Schenge- Amernuiden bij meerderheid vastgesteld. Harald M. Bergmann Aanvullend krediet voor Tweets van maandagavond. mann heeft er geen problemen mee dat raadsleden tijdens de ver gadering tweets versturen. Maar hij wil wel voorkomen dat er een schaduwvergadering op Twitter ontstaat. De burgemeester heeft in middels ruim 1800 volgers. „Ik denk dat ik met Twitter een ande re doelgroep kan bereiken dan de mensen die alleen de krant lezen. En wie geen zin heeft in Twitter, die leest het gewoon niet." Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Op 10 mei 1940 vallen de Duitsers ons land binnen. In de meidagen heerst grote verwar ring door geruchten over spionnen en verklede Duitse militairen. In die dagen worden onschuldige burgers door Nederlandse militairen voor spion aangezien en doodgeschoten. Daan Dronkers was als 8-jarige jongen op 12 mei 1940 getuige van het neerschieten van een man op de Markt in Middel burg. Zeventig jaar later ging hij op zoek naar de toedracht en de naam van het slachtoffer. Een lange speurtocht leidde naar de Amsterdamse familie Klaasen. Het KRO-programma Goudmijn maakte er een reportage over. door Theo Giele Er ging een schok door mij heen toen ik het por tret van Gerard Klaasen zag. Even had ik een vaag gevoel van herken ning." Oud-Middelburger Daan Dronkers wist na zijn speurtocht veel over de man die op eerste Pinksterdag 1940 onder zijn ogen werd neergeschoten op de hoek van de Markt en de Vlasmarkt. Maar precies 72 jaar later kreeg diens naam, Gerard Klaasen, letter lijk ook een gezicht Dit voorjaar deed Dronkers in de PZC verslag van zijn speurtocht. De familie Klaasen nodigde hem uit om zijn verhaal te doen. De bij eenkomst was in het huis van de negentigjarige dochter van Gerard Klaasen in Amsterdam. „Het was buitengewoon emotio neel", herinnert de naaf zijn groot vader vernoemde KRO-journalist Gerard Klaasen de ontmoeting tus sen Dronkers en de familie. Klaasen heeft zijn opa nooit ge kend, hij werd zes jaar na de oor log geboren. Door de ontmoeting tussen Dron kers en de familie is langzaam maar zeker de mist rond het dra ma opgetrokken. Zo had de doch ter van Gerard Klaasen nog zijn Daan Dronkers (links) en Gerard Klaasen bij het graf van Klaasens grootva der in Middelburg. foto KRO laatste brieven en telegrammen in haar bezit. De 55-jarige Klaasen was handelsreiziger in rookwaren. Op dinsdag 7 mei 1940, drie dagen voor de Duitse inval, schreef hij vanuit Terneuzen een brief naar huis: „Als het enigzins gaat kom ik vrijdagavond laat thuis. Anders weer tot zaterdagmiddag. Dus er maar niet vast op rekenen." Op zaterdagmiddag 11 mei, de oor log is dan uitgebroken, stuurde hij een telegram uit Middelburg: 'Mag niet verder kom als ik kan - Ge rard'. Het is het laatste teken van leven dat de familie van hem zou ont vangen. Pas op 31 mei 1940 kreeg de familie bericht van het overlij den. Van zijn bezittingen kwam al leen zijn hoed terug. Gerard Klaasen was praktisch doof, een gevolg van de Spaanse griep waardoor hij in 1918 was ge troffen. Hij kon wel normaal spre ken. „Waarschijnlijk is de doof heid er de oorzaak van geweest dat de ondervragende militair meende met een spion van doen te hebben", aldus Daan Dronkers. De familie Klaasen heeft na de oor log zelf nooit naspeuringen ge daan naar het lot van hun (groot-)vader. De ontmoeting met Dronkers, maakte veel los, zegt kleinzoon Gerard Klaasen. Zo gin- gen ze op zoek naar de plaats waar de handelsreiziger begraven ligt. j Dat bleek op de katholieke begraaf plaats aan de Walcherseweg te zijn. Nog lang niet alle vragen zijn beantwoord. „We weten bijvoor- beeld niet of hij in het ziekenhuis is overleden, onder welke eenza me omstandigheden hij werd be graven", zegt Klaasen. „Er is geen dag dat ik er niet aan de dood van mijn grootvader denk." Daan Dronkers heeft bij alle moge lijke (militaire) archieven navraag gedaan. Dronkers: „Er moet reke ning gehouden worden met de mogelijkheid dat dit drama in de ze dagen van paniek helemaal niet is vastgelegd." Met een aantal neven en nichten komt Gerard Klaasen binnenkort naar Middelburg om het graf van hun grootvader en de plek des on- heils te bezoeken: „Opmerkelijk is, dat nog altijd dezelfde tegels voor het pand Roode Toren liggen. De stoep waarop mijn grootvader lag nadat hij was neergeschoten." Grote Kade 40-42 Goes Tel: 0113-323484 MIDDELBURG - jan Nijsse heeft dins dagavond in Middelburg een ko ninklijke onderscheiding gekregen voor zijn inzet voor verschillende organisaties. Van burgemeester Ha rald Bergmann kreeg Nijsse de on derscheiding Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Het lintje werd uit gereikt tijdens een ruilavond in Ontmoetingscentrum Dauwendae- le. Nijsse is sinds 1980 secretaris van de Numismatische Kring Zee land, die het verzamelen van mun ten, penningen en bankbiljetten bevorderL Nijsse geeft verder on der meer rondleidingen door de Abdijkerken en hij is adviseur bij Gilde Walcheren, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren is op geschrikt door een vechtpartij, waarbij met een mes is gestoken. Een 16-jarige leerling raakte licht gewond. Het incident vond maandag plaats op het schoolplein van de Toor- op-vestiging voor vmbo/mavo aan de Generaal Eisenhowerlaan in Middelburg. Het slachtoffer werd aan het eind van de middagpauze aangevallen door een eveneens 16-jarige leerling van een andere school, Die was het schoolplein op gelopen om een ruzie uit te vech ten. De dader is dezelfde dag nog aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22