Papieren treinkaartje verdwijnt ei Öi 13 Personeel Lufthansa krijgt meer 'Steun aan Grieken is risico voor Nederland' Vakbonden stellen KPN ultimatum woensdag 14 november 2012 Eind volgend jaar kan alleen nog met OV-chipkaart gereisd worden Nu in de bus en tram een papieren vervoersbewijs is afgeschaft, wil ook de NS stoppen met de papieren treinkaartjes. Iedereen moet aan de OV-chipkaart. door Maaike Boersma Het eerste wat de treinrei zigers merken is dat de grote gele kaartautoma- ten vanaf vandaag aan gepast zijn. Het beginscherm toont niet langer de mogelijkheid om een kaartje te kopen, maar is gericht op de OV-chipkaart. Het is nog wel mogelijk om een papieren kaartje uit de automaat te kopen, maar niet heel lang meer. De papieren kaartjes worden gefa seerd afgeschaft en de eerste papie ren kortingskaartjes verdwijnen in maart volgend jaar. De eerste groep die door deze maatregelen wordt getroffen zijn de mensen met een voordeeluren- kaart. Zij krijgen nu na negen uur 's morgens 40 procent korting op hun reis en mogen ook drie ande ren mee laten reizen met korting. Vanaf maart krijgen deze meereizi- gers alleen nog korting als zij een OV-chipkaart hebben. De korting kan dan eenmalig, vooraf op de chipkaart geladen en gaat in zodra er bij de poortjes wordt inge checkt. Heeft oma of tante geen OV-chip- kaart? „Dan moet ze een voltarief kaartje kopen", aldus een woord voerder van de NS. Of een OV-chipkaart kopen a 7,50 euro en daar minimaal 20 euro op zet ten. Het beleid is erop gericht de aan schaf van papieren kaartjes zoveel mogelijk te ontmoedigen. Hoewel de kortingskaartjes op papier in maart verdwijnen, zullen er vanaf morgen al geen weekendretours en kaartjes zonder datum meer te krijgen zijn. En vanaf maart zijn ook de railrunner, de dagkaart fiets en dagkaart voor de hond al leen nog maar 'verchipt' verkrijg baar. Voor één kortingskaartje heeft de NS nog geen oplossing: de traject- kaart. Mensen die nu bijvoorbeeld voor hun werk elke dag hetzelfde traject afleggen, hebben een apar te kaart die hen recht geeft op 40 procent korting als zij buiten hun traject reizen. Daarvoor moet ech ter wel een papieren kortingskaart- je worden gekocht, want de OV-chipkaart schrijft anders de ge hele ritprijs af Het gaat om een tij delijke oplossing. Eind volgend jaar moet iedereen met een OV-chipkaart reizen bij NS. Alleen voor sporadische reizi gers, die bijvoorbeeld alleen de trein pakken om naar Schiphol te reizen, heeft NS een wegwerp- kaartje. Momenteel reist nog maar één op de drie NS-reizigers met een ov-kaart. „Een groot deel (60 pro cent) heeft wel een ov-chipkaart, maar niet hoeft die nog niet te ge bruiken. Zoals de mensen met een jaarabonnement", aldus de NS-woord voerder. Van het ministerie mogen de pa pieren kaartjes alleen afgeschaft worden als het probleem van het dubbele opstaptarief is opgelost. Nu is het nog zo dat reizigers die met twee verschillende spoorver- voerders reizen, twee keer een op staptarief van tachtig cent betalen. „Voor 1 maart is dat probleem op gelost", aldus de woordvoerder van de NS. FRANKFURT - Cabinepersoneel bij Lufthansa krijgt de komende 2 jaar meer loon en baanzekerheid. Dat meldden de Duitse luchtvaart maatschappij en de betrokken vak bonden dinsdag. De ongeveer 18.000 stewards en stewardessen krijgen de komende 2 jaar gemiddeld circa 4 procent meer loon. Daarnaast geeft Luft hansa de garantie dat tot eind 2014 geen cabinepersoneel wordt ontsla gen. Met het akkoord tussen Lufthansa en de bonden komt een einde aan een langslepend conflict, dat in de afgelopen maanden herhaaldelijk tot stakingen heeft geleid. Het Duitse bedrijf voert omvangrijke bezuinigingen door en kondigde in dat verband eerder al het ont slag aan van 3500 administratieve medewerkers. markt 'WÊÊÊÊÊË Aardappelen droog uit de schuur, 40 mm opw, vast): Frites geschikt: 24,00 - 25,50 (stemming prijshoudend); Ex port: 22,50 - 24,50 (stemming vast). Zaaiuien (droog uit de schuur11,25 - 12,50 (Levering binnen drie weken). Granen, zaden en Peulvruchten Tarwe, Maal: 250,00; Tarwe, Voer: 240,00; Blauw maanzaad: geen handel; Kapucijners: geen handel; Karwijzaad: geen handel; Brouwgerst: geen handel; Voergerst: 230,00; Bruine Bonen: 850,00. Prijzen per 1000 kg exclusief btw uit op slag collecterende handel. Nieuwe Oogst (per ton Weidehooi: 100,00; Roodzwenkhooi (uit de schuur): 100,00; Engelsraaihooi (uit de schuur): 75,00 - 85,00; Veld- beemdhooi (uit de schuur): 95,00 - 115,00; Tarwestro, Grote Pakken (uit de schuur): 70,00 - 80,00; Tarwestro, Kleine Pakken (uit de schuur): 95,00 - 100,00; Gerstestro (uit de schuur): 85,00; Bonenstro: 70,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO: www.zlto.nl DEN HAAG - De vakbonden hebben KPN dinsdag een ultimatum ge steld. Als het telecombedrijf voor zaterdag niet instemt met de loon eisen, zullen er acties volgen. „De acties kunnen ook cruciale de len van KPN treffen", zo verklaar de een woordvoerder van Abvaka- bo gisteren. KPN, dat sinds april met de vak bonden onderhandelt, biedt een loonsverhoging van 1,4 procent over een periode van 13 maanden vanaf april 2012. „Het hele pakket dat KPN op 31 ok tober heeft aangeboden, blijft op alle punten beneden onze minima le eisen", zei een woordvoerder van vakbond Qlix. De bonden eisen een loonsverho ging van 3 procent over 21 maan den. DEN HAAG - Voor Nederland zijn er „grote financiële risico's" verbon den aan de noodsteun aan Grie kenland. Dat zei minister van Fi nanciën Jeroen Dijsselbloem dins dag in Brussel, waar hij was voor overleg met Europese collega's. Nederland leende miljarden aan de Grieken. De Nederlandse be trokkenheid om Griekenland in de eurozone te houden, maar ook het herstel van het vertrouwen in de euro en in de eurozone als geheel, brengt financiële risico's met zich mee voor Nederland, aldus de mi nister. Dijsselbloem benadrukte dat een groot risico niet automa tisch een groot bedrag betekent. „Er zijn risico's en natuurlijk zor gen we ervoor die risico's en bedra gen te beperken." Het Europees Parlement (EP) wei gerde gisteren aan te schuiven bij het overleg met de EU-lidstaten over de Europese begroting van dit en volgend jaar. De onderhan delaars van het Europarlement zien het nut van overleg niet in nu er nog geen overeenstemming on der de lidstaten is over de opvul ling van het miljardengat in de be groting van dit jaar. Praten over de begroting van 2013 heeft dan geen zin, meent het EP. Vrijdag al klap ten de gesprekken. Volgens de een omdat het EP wegliep, volgens de ander omdat de lidstaten weiger den geld bij te leggen. Het EP en de commissie vinden dat de lidstaten geld moeten bij storten omdat er een gat van ruim 9,7 miljard zit in de begroting van dit jaar. Volgens hen gaat het om EU-subsidies voor bijvoorbeeld de bouw van een brug of beurzen aan studenten die door de landen zelf zijn voorgeschoten en die zij terug willen. Een aantal lidstaten, waaronder Nederland, weigert ech ter de portemonnee te trekken om het gat te dichten. Dat vsii' van klanten enthousiast gijn ever de kwaliteit van ens nifwtrk, bitsktm niet dat m stil kunnen iltt§n, Baarem mveitêrtn w§ §lk jaar ruim ten miljard sure In de uitbreiding §n verbetering van ens netwerk, em diensten leals mil internet met d§ heêgstë kwaliteit te kunnen bieden, öf het nu gaat em de uitrei van het glasvëielnetwerk, dt beuw van extra datacenters veerpredueten tn diensten 'in th§ eleud' er een verdere optimalisering van ons mebièls netwerk, Hm blijft u anders bij de tijd? Hit netwerk dat geeft em Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13