Ietsje naar links, 'n beetje io tweede regeerakkoord %ïfha£^ Na ruim twee jaar draaien aan de knoppen door Rutte-I, Kunduz en Rutte-II (twee maal) kan de reke ning worden opge maakt. Ouderen met een pensioen tje en alleenverdie ners blijken de klos. Er zijn ook ouderen die er op vooruit gaan. Maar die zijn in de minderheid. woensdag 14 november 2012 leder zijn eigen risico Toptarief blijft 52 procent Weliswaar is de inkomensafhankelijke zorgpremie van de baan; het inko mensafhankelijk eigen risico gaat gewoon door. Vanaf 2014 krijgt iedereen te maken met een eigen risico dat varieert van 180 euro per jaar voor de laagste inkomensgroepen tot 595 euro voor de hoogste inkomens. Midden inkomens betalen 350 euro. Dat laatste bedrag komt overeen met het alge mene eigen risico dat in 2013 voor iedereen (vanaf 18 jaar) geldt Bij welke inkomensgrenzen welk eigen risico geldt kon het CPB gisteren niet zeggen. Het kabinet moet de uitwerking en inkomensgrenzen nog vaststellen. De nieuwe regeling voor inkomensafhankelijk eigen risico betekent waar schijnlijk in 2014 het einde van de mogelijkheid voor verzekerden om bo venop het inkomensafhankelijk eigen risico nog een vrijwillig eigen risico aan te gaan, waardoor de premie van de basisverzekering (door het CPB berekend op 1.269 euro) omlaag gaat Of het sterk stijgend eigen risico voor hogere inkomens tot gevolg heeft dat er straks minder aanvullende verzekeringen worden afgesloten durft een woordvoerster van CZ niet te zeggen. „Het kan ook zijn dat men daar om andere redenen toe besluit bij voorbeeld omdat de kosten van kinderopvang stijgen." Er komt geen lager toptarief voor de inkomstenbelasting. Dat betekent dat de vorige week door het kabinet nog beloofde daling van 52 procent naar 49 procent niet doorgaat Die daling was bedoeld als compensatie voor verlies van aftrekmogelijkheid van de hypotheekrente. Het oorspron kelijke plan van de coalitie WD-PvdA om de hypotheekrente in het hoog ste belastingtarief te verlagen gaat door: in 28 jaarlijkse stappen van 0,5 procent totdat het niveau van 38 procent is bereikt Dat betekent dat van af 2042 maximaal 38 procent van de hypotheekrente van de inkomstenbe lasting mag worden afgetrokken. Wie nu jaarlijks 10.000 euro hypotheek rente aftrekt ziet het maximaal af te trekken bedrag vanaf 2014 elk jaar met 50 euro dalen. Ter compensatie wordt de schijf van het hoogste belas tingtarief verlengd. Nu moet vanaf een inkomen van 56.491 euro 52 pro cent belasting worden betaald; tot en met 2017 wordt die grens in stap pen opgetrokken naar 62.940 euro. Vereniging Eigen Huis studeert nog op de effecten van deze maatregel. Commercieel directeur Bas Millenaar van De Hypotheker is tegen alle maatregelen rond de eigen woning, omdat de stagnatie in de woningmarkt er niet door wordt opgelost door Chris van Alem en Sander van Mersbergen illustratie Mark Reijntjens PvdA-leider Diederik Samsom refereerde er bij de presentatie van het aangepaste regeer akkoord al even aan: in ieder Hollands huis staat een keukentafel. Aan die ta fel, of hij nou bedekt is met een simpel tafelkleed of met bladgoud, zullen ze het geharrewar in Den Haag ongetwijfeld met de nodige verbazing bekeken hebben. Maar vooral zullen ze aan die tafel benieuwd zijn of ze over een jaar of drie de huur nog kunnen beta len. Of de kinderen wel kunnen gaan studeren. Of de extra vakan tie er nog in zit. Die vraag kunnen Rutte en Samsom ook na de aanpassing van het akkoord niet beantwoorden. Het effect op gezinsniveau is het resultaat van een gecompliceerde som van allerlei maatregelen. Ook maatregelen die niet door deze coa litie zijn overeengekomen, maar door de voorgangers van Rutte-I en het Kunduz-akkoord. Rutte-I was goed voor een ombui gingspakket van 19 miljard, de gele genheidcoalitie van Kunduz voor nog eens 10 miljard. Met de 16 mil jard van Rutte-II erbij komt dat neer op een totaalbedrag van meer dan 45 miljard. Omdat het groot ste deel daarvan bezuinigingen en geen lastenverzwaringen betreft, is het directe effect op de inkomens nog beperkt. Maar het is er wel. De doorrekenin gen van het Centraal Planbureau (CPB) laten zien dat een aantal groepen de komende jaren flink in levert, alle reparaties ten spijt. Ouderen die iets meer te besteden hebben dan een AOW'tje bijvoor beeld. Zij leveren jaarlijks gemid deld ongeveer 1 procent in, dat is meer dan bij het oorspronkelijke regeerakkoord. Dat komt onder meer door de aanpassing van de heffingskorting. Wil dat zeggen dat iedere oudere er op achteruit gaat? Nee. De in middels beruchte puntenwolken van het CPB, waarin ieder puntje een keukentafel voorstelt, laten zien dat er ook ouderen zijn die er ieder jaar gemiddeld een procentje op vooruit gaan. Dat zijn ouderen voor wie het samenspel van maat regelen gunstig uitpakt. Maar zij zijn in de minderheid. Er zijn namelijk veel meer puntjes in de puntenwolk die onder nul lig gen, bijvoorbeeld op min 2 pro cent. Ook die puntjes vertegen woordigen de keukentafel van een Nederlandse 65-plusser. Deze gaat jaar op jaar 2 procent inleveren. En dat loopt in de papieren. Niet alleen ouderen hebben het zwaar, ook alleenverdieners moe ten inleveren, zij het iets minder, ongeveer 0,5 procent per jaar. Wat opvalt is dat in deze groep de nivel lering er door de aanpassing in het akkoord bijna helemaal uitgehaald is. Niet de hoge inkomens (66.000 euro en meer) worden het hardst getroffen, maar de middeninko mens (33.000 tot 66.000). Ook bij tweeverdieners, waar onge veer 57 procent van de Nederland se huishoudens toe behoort, is van nivelleren weinig sprake meer. De meeste puntjes in de puntenwolk liggen bij deze groep rond de nul procent, of er op het maandelijkse loonstrookje nou 3.000 of 10.000 euro wordt bijgeschreven. Deze groep doorstaat de bezuinigings- storm dus redelijk ongeschonden. Hetzelfde geldt voor veel alleen staande ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10