Ultrarechtse ideeën in opmars 9 Israël lost schoten op Syrië Proces Libische premier dinsdag 13 november 2012 Duitsers denken extremer TRIPOLI - De voormalige premier van Libië, Baghdadi al-Mahmoudi, zit achter tralies in een kooi in de recht bank van Tripoli. Het proces tegen hem is gisteren be gonnen. De voormalige eerste-minister wordt beschul digd van misdaden tijdens het regime van kolonel Kad- dafï. Al-Mahmoudi gaf vijf jaar leiding aan het Libische kabinet. Hij vluchtte vorig jaar naar Tunesië nadat op standelingen bezit hadden genomen van Tripoli. Tune sië leverde de man in juni van dit jaar uit. foto Sabri Elmhedwi/EPA Het extreemrechtse gedachte goed wint terrein in Duitsland. Met name in de voormalige DDR waar nu een op de zes in woners er extreemrechtse me ningen op nahoudt, aldus een tweejaarlijkse studie van de Frie- derich Ebert Stichting. BERLIJN - Een groeiend aantal Duit sers kan zich vinden in extreem rechtse en antisemitische menin gen. Blijkens een gisteravond in Berlijn gepresenteerde studie van de aan de socialistische SPD geli eerde Friederich Ebert Stichting heeft 9 procent van alle Duitsers een 'gesloten, extreemrechts we reldbeeld'. De onderzoekers spreken van een 'barometer van antidemocratische meningen'. Om de twee jaar wordt de stemming gepeild. In 2010 deelde nog maar 8,2 procent van de Duitsers uitgesproken ex treemrechtse opvattingen. In het voormalige Oost-Duitsland is zelfs sprake van een 'massieve toena me', constateert de studie. Bijna een op de zes ondervraagden in de oude DDR geeft blijk van ex treemrechtse overtuigingen. In de peiling van 2010 was dat nog maar 10,5 procent. Vijandigheid naar buitenlanders wordt het vaakst geconstateerd in deze context. Een op de elf Duit sers houdt er ook uitgesproken an tisemitische ideeën op na, waarbij de onderzoekers voor de eerste keer constateren dat de voormali ge Oost-Duitsers hierin nu voor gaan. Meer dan de helft van de on dervraagden (56,3 procent) staat vijandig tegenover de islam en be schouwt deze als 'archaïsche reli gie die zich niet kan aanpassen aan de moderne tijd'. Volgens de onderzoekers gaat de groei van het extreemrechtse idee ëngoed samen met een dalend soli dariteitsgevoel. Niet alleen buiten landers, maar ook sociaal zwakke ren, werklozen en daklozen wor den nagewezen. Positief is dat 95 procent van de ondervraagden de democratische staatsvorm aanhangt, hoewel slechts 50,6 procent vindt dat die naar tevredenheid functioneert. De samenstellers van het rapport herhalen hun waarschuwing dat rechtsextremistische ideeën 'geen randverschijnsel zijn maar opgang vinden, midden in de samenle ving'. Vorige week werd de terroriste Beate Zschaepe, mede-oprichtster van de extreemrechtse organisatie Nationaalsocialistische onder grondse (in het Duits afgekort NSU) aangeklaagd wegens de moord in Duitsland op Griekse en Turkse ondernemers. JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft gisteren voor de tweede dag op rij schoten afgevuurd richting Syrië als antwoord op mortiergra naten die vanuit Syrië op de Go- lan-hoogten terechtkwamen. Vol gens Israël waren de schoten van Israëlische tanks 'voltreffers'. Een reeks incidenten de afgelopen da gen heeft de vrees doen toenemen dat Israël betrokken raakt bij de strijd in het buurland. Diverse bronnen bij het Israëlische leger zeiden dat de tanks een mo biel artillerieplatform van het Syri sche leger hebben uitgeschakeld. Of daarbij doden of gewonden zijn gevallen is niet bekend. Israël gaat er vanuit dat het mor tiervuur niet met opzet in Israël te recht is gekomen. Toch heeft Israël gewaarschuwd dat het hard terugslaat als de aan vallen aanhouden. Zondag sloeg Israël voor de eerste keer terug, toen werd een antitank- granaat afgevuurd als 'waarschu wingsschot'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9