binnenland 17 het kind van de rekening N-Holland maakt schoon schip Tanja Nijmeijer: de Fare is mijn levensproject 'Folders hbo's zijn onvolledig' 'Nederlanders moeten beter Duits spreken' dinsdag 13 november 2012 ifeSS wxtms&gmsx?, teren in groep 8 van de school naar spreekbeurten over geld. Morgen be zoekt Maxima de Prinses Amaliaschool in Zoetermeer. Daar speelt ze sa men met Wim Mijs, directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) het spel Cash Quiz. foto Frank van Beek/ANP Sinds vorig jaar lopen de kinder dagverblijven leeg. Twee maanden voor het einde van dit jaar hebben weer veel ouders opgezegd. Wacht lijsten zijn er al lang niet meer. In 2005 werd de Wet op de kinder opvang ingevoerd. Meer marktwer king zou tot groei leiden en tot meer kwaliteit. Ouders zouden met de voeten stemmen; beviel de ene opvang niet, dan gingen ze wel naar de andere. Ook in 2005 riep toenmalig WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen dat het gesleep met kinderen afgelopen moest zijn. Scholen moesten opvang aan bieden of uitbesteden van 7.30 tot 18.30 uur. Hem stond het Scandina vische model voor ogen, waarbij kinderen activiteiten als muziek of sport op de naschoolse opvang krij gen en ouders gewoon kunnen doorwerken. De kinderopvang groeide enorm en ook de kwaliteit nam toe, maar toen trapte het kabi net weer op de rem. Emeritus hoogleraar kinderopvang Louis Ta- vecchio: „Helaas wordt de kinder opvang in Nederland altijd beke ken en bediscussieerd vanuit een economisch perspectief. In Scan dinavische landen staat het kind centraal, in Nederland de kosten." DEN HAAG - Voorlichtingsfolders van hbo-studies geven onvolledige informatie en zijn onderling niet goed genoeg te vergelijken. Dat blijkt uit onderzoek van studenten vakbond LSVb, die 93 voorlichtings brochures onderzocht van 5 ver schillende bacheloropleidingen op 31 hogescholen. Heel wat opleidin gen claimen dat ze inhoudelijk goed beoordeeld worden, hoog sco ren op studenttevrede-nheid en tot de beste van Nederland behoren. Maar elke folder haalt weer een an dere ranglijst aan, waardoor de op leidingen onmogelijk onderling ver gelijkbaar zijn, stelt de LSVb. De LS Vb wil dat opleidingen in de toe komst hun beweringen onderbou wen met cijfers, en dat ze onderling afspraken maken over welke cijfers hiervoor gehanteerd worden. Uit het onderzoek blijkt verder dat slechts 17 procent van de opleidin gen met een bindend studieadvies hier informatie over geeft. Bindend studieadvies is een systeem waarbij studenten een minimumaantal stu diepunten moeten halen om hun studie te mogen voortzetten. In de onderzochte brochures wordt niet overal ingegaan op de kansen op de arbeidsmarkt. De informaticabro- chures doen dit wel, de brochures van de opleiding culturele en maat schappelijke vorming (cmv) dan HAARLEM - Provinciale Staten (PS) van Noord-Holland betreuren in ruime meerderheid dat er zo veel schade binnen het provinciaal be stuur is aangericht. De Staten na men gistermiddag een motie van treurnis hierover aan, ingediend door de Christenunie. Aanleiding was het het rapport Operatie Schoon Schip over de bestuurscul tuur in Noord-Holland. Ex-gedeputeerde Ton Hooij maijers wordt door het Openbaar Ministerie vervolgd voor fraude, omkoping en witwassen in de pe riode dat hij bestuurder was in Noord-Holland. Dat er zo veel schade is aangericht 'zonder vol doende tegenweer en correctie' door Gedeputeerde Staten en 'zon der voldoende tegengas vanuit PS', betreuren Provinciale Staten. De integriteit, de betrouwbaarheid en het bestuurlijk gezag van de pro vincie hebben zo schade opgelo pen, staat in de motie. Alleen de Johan Remkes PW en de SP stemden tegen. Vol gens commissaris van de koningin Johan Remkes zijn de teugels in de provincie inmiddels aangetrokken. „We spreken elkaar aan en we spreken elkaar toe." In het rapport Operatie Schoon Schip wordt de vorige commissa ris van de koningin, Harry Borg- houts, verweten dat hij gedeputeer de Hooijmaijers te veel zijn gang liet gaan. Die werd daardoor niet of nauwelijks gecorrigeerd in zijn handelen en zijn declaratiegedrag. Remkes vertelde dat hij kort na zijn aantreden berichten kreeg dat ambtenaren waren 'ontslagen' door gedeputeerde Hooijmaijers. „Dat kan dus niet", aldus Remkes. „Als een commissaris dat soort sig nalen krijgt over een gedeputeer de, dan moet hij daar iets mee doen." Hoewel Noord-Holland een proce dure heeft waarbij ambtenaren naar een vertrouwenspersoon kun nen gaan bij misstanden, zei Rem kes dat hij altijd meteen tijd zal vrijmaken als een provinciemede werker hem hierover wil spreken. De provincie Noord-Holland werkt aan een nieuwe gedragsco de, waar de Staten binnenkort over spreken. INBRENG VOOR VOLGENDE VEILING GEVRAAGD MIDDELBURGS VEILINGHUIS www.middelburgsveilinghuis.nl info@middelburgsveilinghuis.nl +31 (118) 62 76 39 +31 (0)6 - 389 307 33 HAVANA - Farc-strijdster Tanja Nij meijer zou graag naar Nederland afreizen om uit te leggen waarom zij bij de marxistische guerrillabe weging een gewapende strijd voert. Dat zegt de Nederlandse maandag in een interview met het links georiënteerde Colombiaanse medium Anncol. Nijmeijer en de Fare wilden niet direct reageren op het interview. In het vraaggesprek, dat plaats vond in Havana, zou de Neder landse hebben gezegd dat zij zich nostalgisch voelt bij het horen van het Nederlandse volkslied. De Fare- strijdster liet verder weten dat zij door het lezen van het dag boek en de biografie van Che Gue vara meent veel overeenkomsten met de Argentijnse revolutionair te hebben. Als zij ouder is, wil zij overwegen haar eigen biografie te schrijven. De kritiek op de Fare die uit haar dagboeken zou blijken, wordt volgens haar overdreven door de media. Naar eigen zeggen was zij over het algemeen gelukkig in die tijd, al had zij het ook niet altijd even makkelijk. Zij houdt nu naar eigen zeggen geen dagboek bij. In een interview da gisteren in dag blad Trouw verscheen zei Nijme ijer dat ze haar leven lang bij de Fare wil blijven, ook na een even tueel vredesakkoord. „Als er vrede komt, vechten we verder voor de zelfde ideeën via een vreedzame weg, mits er garanties zijn. En ik blijf ook. Dit is mijn levenspro ject", aldus de 34-jarige Nijmeijer. Nijmeijer maakt deel uit van de Farc-delegatie die momenteel in Cuba met de Colombiaanse rege ring onderhandelt over vrede. Dat ze meedoet aan de onderhandelin gen, is volgens Nijmeijer geen me- diastunt. „Ze zeggen dat ik hier ben omdat ik tien jaar bij de Fare zit, guerrillera ben en Engels spreek. Ik kan onze documenten vertalen, dat is natuurlijk heel nut tig" m Nijmeijer is inmiddels een kleine week in Havana en weet via inter net wat er in Nederland over haar en de Fare wordt geschreven. „De berichtgeving is erg op mij gecon centreerd. Dat is ook wel logisch, want ik wek als Nederlandse na tuurlijk nieuwsgierigheid en sensa tie." Ze kent het slechte imago van de Fare. „Er is al jaren een mediacam pagne tegen de Fare aan de gang, wij hebben nooit ruimte gehad om ons verhaal te doen, om te zeg gen waarvoor wij vechten." Ze vindt het niet terecht dat dit beeld is ontstaan door de aanslagen. „We zijn een leger. Wij gebruiken wapens en die wapens doden. We strijden tegen het leger, de parami litairen en de politie. Daar vallen natuurlijk doden bij, want dit is een oorlog. Zij vallen ons aan, wij vallen hun aan." Volgens haar is de gewapende strijd niet achterhaald. „Gebleken is dat in Colombia nog steeds geen plek is voor politieke deelname op een vreedzame manier", zegt Nij meijer. VMmwKssseseGsseGssss&sesBBBsxGsass&sea&sexm&SG&ocos&tt BERLIJN - Nederlanders moeten be ter Duits leren spreken, willen we de goede betrekkingen tussen Ne derland en Duitsland op hetzelfde hoge niveau houden. „Er is een tra gisch misverstand in het Europa van nu. Mensen denken dat het met Engels genoeg is", waarschuw de minister van Buitenlandse Za ken Frans Timmermans gisteren in een interview met de Duitse krant Die Welt. Dat steeds meer Nederlanders slechter Duits spreken, leidt er voor ons op korte termijn toe dat we in onze contacten met Duits land geen voorsprong meer heb ben op andere landen. Veel kleine re Duitse bedrijven zijn er niet van gediend als er Engels wordt ge sproken, gaat Timmermans verder. Ook moet wat hem betreft de ken nis over Duitsland groter worden bij Nederlanders. De minister stelt vast dat met de verhuizing van de Duitse regering van Bonn naar Berlijn (afgerond in 1999) Nederland minder in de aandacht staat. Wel ziet hij dat de verbondenheid tussen beide lan den de afgelopen jaren door de eu rocrisis groter is geworden 'maar dat heeft nog onvoldoende geleid tot veelzijdige politieke contacten over de vraag in welk Europa we over tien of twintig jaar willen le ven'. Om vooruit te komen met Europa, moet er veel intensiever samenge werkt worden met Duitsland, dat samen met Frankrijk een leidende rol speelt in Europa. „Als we gelo ven dat alle vooruitgang in Europa hangt op eensgezindheid van Ber lijn en Parijs, dan moet Nederland zich daarvoor inzetten en zo veel mogelijk eigen ideeën inbrengen", aldus Timmermans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7