Verdachte schoot in '99 in ROC Schiphol blijft aantrekkelijk 61 binnenland Opvang is opnieuw TU aast op Chinees geld voor onderzoek AH past beleid bonuskaart aan vanwege privacy Week van het geld geopend dinsdag 13 november 2012 door Annemieke van Dongen DELFT - Wie een Chinese universi teitscampus bezoekt, moet niet raar opkijken als hij ineens een bordje van de TU Delft ziet han gen. Gisteren opende de techni sche universiteit een onderzoeks centrum in Cehtraal-China, in sa menwerking met de universiteit van Wuhan. In een tijd dat de on derzoeksbudgetten in Nederland onder druk staan, krijgt de TU Delft zo toegang tot de gigantische Chinese budgetten voor weten schappelijk onderzoek. En tot jong talent. „China heeft in zijn vijfjarenplan niet alleen 400 miljard euro uitgetrokken voor on derzoek, maar heeft ook uitsteken de laboratoria en een groot reser voir aan jonge onderzoekers", zegt een woordvoerder van de TU. Het onderzoekscentrum in Wu han richt zich op geo-informatie: het in 3D in kaart brengen van de omgeving. Deze week opent de TU Delft ook twee gezamenlijke Research Centres in Nanjing en Guangzhou. In die laatste plaats wordt onderzoek gedaan naar slim me stedelijke infrastructuur. Dat moet de sterke stedelijke groei in China mogelijk maken zonder dat dit te milieubelastend is. In Nanj ing ligt het accent op water en vei ligheid. Met de lokale Hohay Uni versity werkt de TU Delft al tien jaar samen. De regio heeft verge lijkbare waterbouwkundige proble men als Nederland, maar dan op een veel grotere schaal. Vorig jaar startte de TU al een on derzoekscentrum voor LED-ver- lichting in Peking. Volgens de uni versiteit zijn de vier centra belang rijke ingangen voor het Nederland se bedrijfsleven. Voor China is de samenwerking met de TU Delft vooral inhoude lijk interessant. „China kent grote maatschappelijke problemen met water, ruimtelijke ontwikkeling en milieu. Stuk voor stuk terreinen waar Delftse wetenschappers al toponderzoek doen", aldus de woordvoerder. De onderzoekscen tra bieden direct al plaats aan enke le tientallen Delftse promovendi. DEN HAAG - Supermarktketen Al- bert Heijn gaat zich met zijn voor deelacties met de bonuskaart aan de privacyregels houden. Daardoor is er geen sprake meer van overtredingen van de Wet be schaming persoonsgegevens en worden geen sancties opgelegd, zo meldde het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) gisteren. In januari kondigde Albert Heijn aan dat het bedrijf klanten zou gaan benaderen met persoonlijke aanbiedingen op basis van gege vens die zijn verzameld via de per soonsgebonden bonuskaart. De grootgrutter voldeed daarbij vol gens het CBP niet aan de eisen. Een van de vier verdachten die zijn opgepakt in verband met de schietpartij op het kickboksgala in Zijtaart, heeft in 1999 op een school in Veghel een docent en vier leerlingen neergeschoten. Hij kreeg daarvoor vijfjaar cel opgelegd. ZIJTAART - Leden van een Turks-Koerdische familie en een Marokkaanse familie worden door de politie verdacht van betrokken heid bij de schietpartij zondaga vond op het kickboksgala in Zij taart. Kort na het schietincident, waarbij kickbokspromotor Youssef Sabba- hi uit Veghel overleed, arresteerde de politie de vier verdachten. Zij zijn 26, 30,31 en 32 jaar en komen allemaal uit Veghel. Onder hen bevinden zich twee Turks-Koerdische broers, van wie één in 1999 op 17-jarige leeftijd bij ROC De Leijgraaf in Veghel uit eer wraak een pistool leegschoot en vijf personen verwondde. De rech ter legde hem daarvoor vijf jaar cel straf op. Het was destijds de eerste schiet partij op een Nederlandse school. De verdachte had het gemunt op iemand die de naam van zijn fami lie zou hebben bezoeldeld en moest vermoedelijk van zijn vader de eer van de familie redden. De vader kreeg 8,5 jaar cel. Gistermiddag werden woningen van verschillende verdachten door zocht De schietpartij van zondag volgde op een vechtpartij tussen twee personen. Vier mannen gearresteerd bij kickboksgala De vraag of in Veghel sprake is van een conflict tussen Koerden en Marokkanen, ontwijkt burge meester Ina Adema. „Ik concen treer me nu op wat dit incident be tekent voor de mensen in Zijtaart en Veghel." Of de zaak kan escale ren weet ze niet. „Alles is nog in onderzoek, ik doe er nog geen uit spraak over." Eerder verklaarde ze al dat er geen aanwijzingen waren voor ongere geldheden tijdens het gala in Zij taart. Een politiewoordvoerder meldt na de schietpartij meteen met groot materieel te zijn uitgerukt. Zes am bulances en 23 politiewagens over spoelden Zijtaart. Een broer van de overleden Yous sef Sabbahi raakte bij de schietpar tij gewond. Hij wordt door de poli tie als verdachte aangemerkt. Zon dagavond laat meldde zich nóg een gewonde bij het ziekenhuis in Veghel, ook hij werd gearresteerd. Verder heeft de politie twee ande re verdachten aangehouden. Een gewonde verdachte ligt in het ziekenhuis, hij wordt bewaakt. Over de verblijfplaats van de ande re gewonde zegt de politie om vei ligheidsredenen niets. Of een van de verdachten de schutter is, durft de politie nog niet te zeggen. Het gebruikte vuurwapen is nog niet gevonden. Een woning van de Turks-Koerdi sche familie werd enkele weken ge leden met camera's en rolluiken beveiligd. Dat gebeurde nadat een zware vuurwerkbom tegen een groot raam was gegooid. pagina 10 en 11: worsteling met een fout imago RIJSWIJK - Prinses Maxima poseert met leerlingen van de Prins Maurits- school in Rijswijk tijdens de aftrap voor de 'Week van het geld'. Het doel van deze week is om basisschoolleerlingen te leren omgaan met geld. Maxi ma, die erevoorzitter is van het Platform Wijzer in Geldzaken, luisterde gis- door Mayke Calis Kinderen van 3,4 jaar die alleen met broertjes of zusjes in een speeltuin worden achtergelaten om dat de alleenstaande moeder de op vang niet meer kan betalen. Of een kind van 8 dat niet meer naar de naschoolse opvang gaat en ook maar buiten rondscharrelt tot er ie mand thuis komt Een woordvoer^ ster van Estro Groep, een van de grootste aanbieders van kinderop vang in Nederland, schetst een somber beeld van de gevolgen van de bezuinigingen op de kinderop vang die zij nu al in sommige ach terstandswijken ziet. Voor de kin derdagverblijven zijn de bezuini gingen wrang, maar voor deze kin deren zijn ze ronduit schrijnend. '100 procent veiligheid is een fabeltje' Ondanks scherpe controles blijft Schiphol aantrekkelijk om drugs binnen te smokke len. Soms krijgen zij daarbij hulp van medewerkers van de luchthaven. door Arjen de Boer De met zwarte tape om wikkelde pakketten za ten goed verstopt: ach ter een rits, in een zij wand van het Martinair-vliegtuig dat geparkeerd stond op Schiphol. De inhoud: bijna dertig kilo cocaï ne. Dat was waar de vliegtuig schoonmakers naar op zoek waren, niks volle afvalzakken. De verdach ten in deze drugszaak stonden in juni terecht. Uit het vonnis blijkt dat zij makke lijk naar de smokkelwaar konden zoeken, omdat ze als schoonmaker pasjes hadden waarmee ze de bevei ligde gedeelten van het vliegveld konden betreden. Werknemers van Schiphol komen wel vaker in beeld als verdachte in drugszaken. Afgelopen maart werd een burgermedewerker van de Ko ninklijke Marechaussee gearres teerd toen hij een drugskoerier stond op te wachten. In oktober werden twee medewerkers van de marechaussee en één ex-collega op gepakt omdat zij betrokken zouden zijn bij smokkel.Het jongste succes maakte de marechaussee gisteren bekend: de aanhouding van twin tig mannen die via de bagagekel ders cocaïne het land binnen sluis den. Er werd zeventig kilo van het witte poeder in beslag genomen. „Toen ik het hoorde, was ik enigs zins verbaasd dat dit nog steeds gaande is", zegt Paul Gruter van Ateno, een onderzoeksbureau voor criminaliteitsanalyse. „Als het in de bagagekelders gebeurt dan hang je daar toch extra camera's op, dan is het niet zo moeilijk om de rotte ap pels eruit te pikken?" Dat is één ma nier. Een andere is de verplichte screening die alle medewerkers die in de beveiligde gebieden van Schiphol werken, moeten onder gaan. Daarbij wordt onder andere gekeken of iemand een crimineel verleden heeft. Maar dat heeft als manco dat iemand een blanco straf blad kan hebben als hij op Schip hol gaat werken en later toch de fout in gaat, aldus een woordvoer der van de marechaussee. Feit blijft dat er, ondanks alle strikte contro les en miljoenen euro's die in de strijd tegen drugs worden ge pompt, telkens mensen zijn die hun kans wagen op Schiphol. De luchthaven is zo druk en groot dat niet alles is te controleren, stelt Gru ter die in 2005 onderzoek deed naar cocaïnehandel in Nederland. „100 procent veiligheid is een fabel tje, er komen jaarlijks tientallen miljoenen mensen op Schiphol." Onderscheppen van cocaïne lijkt weinig invloed te hebben op de straatprijs, aldus Gruter. De prijs staat al jaren op zo'n vijftig euro per gram, wat betekent dat vraag en aanbod elkaar goed in even wicht houden. Schiphol is dan ook niet de belangrijkste aanvoerroute. Dat zijn de havens van Rotterdam en Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6