De romantiek van 'n herder Neckermann in onzekerheid Sluise raad vindt filmpje met wethouder prima 20 id Sluis zet zich in voor volledig behoud van pont Inwoners Cadzand willen veilig fietspad langs Badhuisweg dinsdag 13 november 2012 8. door Henk Boot SINT JANSTEEN - Bij Necker- mann.com in Sint Jansteen en Ter- neuzen hebben 262 personeelsle den te horen gekregen dat ze 'po tentieel boventallig' zijn. Dat wil niet zeggen dat ze ook alle maal zonder werk geraken. Ze kun nen namelijk solliciteren naar 41 voltijdsfuncties bij het postorder bedrijf Daardoor zou het banenverlies tot 172 medewerkers (130 volletijdsba- ben) 'beperkt' kunnen blijven, zo als de directie eerder had aange kondigd. Het valt niet uit te slui ten, zo vrezen personeelsleden, dat sommige medewerkers in hun nieuwe functie minder uren krij gen of aan de slag kunnen blijven in een lagere loongroep, omdat de 41 banen goeddeels parttime wor den ingevuld. De bonden zijn niet blij met deze gang van zaken. „Want in feite zitten er nu meer mensen in onzekerheid dan strikt genomen noodzakelijk is", aldus Peter Rosendaal van De Unie. Er blijven bij Neckermann een kleine 300 personeelsleden wer ken, die met zijn allen 251 volle tij dsbanen bezetten. „Er is sprake van gelatenheid dat het zo loopt. De financiële positie van Necker- mann.com is zwak. Het heeft drin gend een kapitaalsinjectie nodig, anders ziet het er voor de overblij vende personeelsleden ook slecht uit. Sommigen werken hun hele werkzame leven bij het bedrijf. Maar elders in de regio zijn de kan sen op ander werk helaas klein", al dus Unie-bestuurder Rosendaal. Neckermann.com is in gesprek met een Nederlands bedrijf dat de aandelen wil overnemen. Het post orderbedrijfkan het volgens direc teur Kurt Staelens financieel uiter lijk tot eind december uitzingen. „Maar hoe eerder we een deal heb ben, des te beter het is." Perso neelsleden krijgen na ontslag, af hankelijk van de duur van hun dienstverband, gedurende enige tijd een aanvulling tot honderd procent op hun ww-uitkering. door Martijn de Koning OOSTBURG - Een meerderheid van de Sluise gemeenteraad vindt het prima dat B en W YouTube-film- pjes gebruiken om te communice ren met de inwoners. Dat bleek af gelopen week tijdens een raadsver gadering. Wethouder Conny Almekinders presenteerde vorige maand de be groting via onder meer een film pje op de gemeentelijke website. De video is inmiddels een kleine zeshonderd keer bekeken. Oppositiepartij Lijst Babijn diende een motie in, waarin werd voorge steld dat het college voortaan 'der gelijke geldverkwistende alternatie ven' achterwege laat. Het maken van het filmpje kostte 1400 euro. „Dat lijkt misschien peanuts, maar elke peanut is er één", vond fractie voorzitter Francois Babijn. Boven dien, benadrukte hij, heeft niet ie dereen een computer en kan dus niet elke inwoner van de gemeen te van de service gebruikmaken. Burgemeester Jacques Suurmond gaf aan het middel juist vaker in te willen zetten. „We hebben er posi tieve reacties op gehad. Volgens ons past deze manier van commu niceren bij een moderne gemeen te." Lijst Babijn kreeg alleen steun van de raadsleden William Gijsel en Chris van de Vijver (beiden Nieuw Gemeentebelang). door Hans Tabbers OOSTBURG - De Sluise politiek gaat zich inzetten voor het behoud van het huidige veerschema van het veer Breskens-Vlissingen. Dat werd afgelopen week duidelijk tij dens een raadsvergadering. Een motie van Nieuw Gemeentebe lang om wethouder Conny Alme kinders tot actie te manen, werd door de voltallige gemeenteraad én door het college gesteund. De provincie kondigde afgelopen week forse bezuinigingen aan op het openbaar vervoer. Dat zou ten koste kunnen gaan van het voet- veer, vreest Nieuw Gemeentebe lang. De fractie noemt de huidige vaarffequentie 'van essentieel be lang voor de gemeente Sluis'. De schaapherder met zijn kudde op de dijk is een zeldzaam beeld geworden in het Zeeuwse land schap. Het is alleen nog te vinden in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zo als bij de Verdronken Zwarte Pol der. Jan Klomp leunt ontspannen op zijn staf. Een bruine leren hoed verbergt gemillimeterd haar. Zijn hond trouw aan de voet. Een klas siek tafereel. Toeristen nemen fo to's. Uitstervende romantiek? „De schaapherder wordt al snel ge romantiseerd", zegt Jan Klomp (53) uit Zuidzande. „Geloof me, het is tien procent romantiek en negentig procent reumatiek." Herderen is hard werken. Niet al leen in de wintermaanden, wan neer de lammeren komen. „In de zomer heb je buiten je werk. Nu komt de stal aan de beurt, mest- vrij maken. Ik vind het leuk scha pen binnen te hebben, maar ben altijd blij als ik eind maart of be gin april weer op pad kan." Jan Klomp heeft een kudde van zo'n vierhonderd schapen. Die be- grazen dijken en natuurgebieden in de streek, voor Het Zeeuwse Landschap, waterschap Schelde- stromen en de gemeente Sluis. „Ik ben een loonwerker, maar niet met een tractor. Ik kom met een kudde schapen, waar machines niet kunnen maaien." Waarom voor dit leven gekozen Geboren op de Veluwe, van jongs af aan een buitenmens. Met zijn opa, opzichter bij de gemeente Put ten, kon hij het goed vinden. „Ik hielp hem graag in de tuin. Vaak ging ik mee op het fietsje. Ik was altijd bij hem te vinden." Jan wilde boswachter worden, maar daar werd thuis niet naar ge luisterd. „Erg bepalend is, uit wat voor nest kom je." Zijn vader was monteur, als burger bij het leger. Zekerheid; huisje, boompje, beest je, dat waren zijn principes. „Ik wist niet wat ik anders wilde en was nog volgzaam." Jan volgt elektrotechniek op de lts, vervolgens werktuigbouw mts. Tot zijn vader overlijdt. Hij is 17 jaar en blijft met zijn moeder achter. Met school is het gedaan. Enkele ja ren werkt hij bij een supermarkt. Tot hij een knieblessure oploopt, bij voetbal. „Dan krijg je op je 25ste te horen dat je niet meer ge schikt bent voor je werk." Daarop volgt een lijdensweg. Niet alleen langs doktoren. De hele mal lemolen van ziektewet, bijstand. „Mijn motto is geworden: blijf uit handen van die instanties." Hij was al jarenlang lid van de na tuurbescherming en na een van de vele tochten met een beheerder van het natuurgebied in Kampen valt bij hem het kwartje. Dit is wat hij wil. Natuurbeheer. Jan volgt stage bij Vogelbescher ming en Staatsbosbeheer. Drie jaar werkt hij voor een aannemer in de bosbouw, tot die failliet ging. Jan begint als zelfstandige, later samen met anderen. Bomen zagen, snoeien. De gehele dag fysiek be- J zig, zomer en winter. Na zeven jaar, hij was 35, krijgt hij een ernstig ongeluk. Een zware beuk blijft hangen in de kruin van een andere. Er wordt een ketting om de stam gekoppeld. Zijn colle ga op de kraan geeft te vroeg gas. Jan raakt met zijn hand bekneld tussen ketting en stam. „Pijn! Ik dacht dat mijn hand er af lag. Ik heb niets gezien, want ik had mijn handschoen nog aan." Weer vier maanden in de lappenmand, zon der inkomen. Jan leert mensen uit Waterland kerkje kennen met wie hij een hobby deelt: schapen. Hij gaat voor een bezoek naar Zeeland. „Ik stapte in Breskens van de boot en dacht dat ik thuis was." Anderhalf jaar later woont hij in Westdorpe. Zijn schapen, veertig tot vijftig stuks, kan hij onderbrengen in de Verdronken Zwarte Polder." Hij verhuist naar Groede, alle mo gelijke klussen oppakken, snoeien van fruitbomen, nachtwaker bij het strandpaviljoen van Groede. Sinds 1999 werkt hij samen met de stichting Dijk- en Kreekbehoud. Vijfjaar huurt die een stal voor de schapen aan de Mosterdweg, aan de rand van Oostburg, richting kpn winket kpn.com/zeeland 0800 0776 doet 't gewoon CADZAND - Inwoners van Cadzand dringen bij het Sluise gemeentebe stuur aan over te gaan tot aanleg van een fietspad langs de Badhuis weg. Het fïetsverkeer naar het dorp is door de bouw van vakan tiepark Noordzee Résidence toege nomen. Nu er ter hoogte van het park een coupure in de Ringdijk is aangelegd, wordt voorgesteld de fietsroute in die richting uit te brei den. Daardoor zou, via het park, een directe route van het dorp naar Boulevard de Wielingen ont staan. Het kruispunt van de Lange Strink- weg en de Badhuisweg, vlakbij het park in aanleg, is gevaarlijk, lieten dorpsbewoners afgelopen week tij dens een dorpsraadvergadering we ten. Wethouder Conny Almekin ders beloofde dat na het gereedko men van het vakantiepark het kruispunt grondig zal worden aan gepakt. Op korte termijn worden tijdelijke maatregelen genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56