W 7 IP ?®SBSS! i BlUterK B&imjefi Mlutbk vmxj&K Ut de KraMuner Volkerak A dinsdag 13 november 2012 Chiel Jacobusse Het was de driedoornige stekelbaars, die weliswaar veel in brak water voorkomt, maar die ook puur zoete wateren niet schuwt. Hoewel ik van tevoren wel ingeschat had dat we met een visrijke sloot te maken hadden, bleek het aantal visjes in het net al mijn verwachtingen te overtreffen. Een sleep van niet veel meer dan een meter of dertig leverde enkele duizenden stekelbaarsjes op. Voor wie nooit op deze manier gevist heeft bijna onvoorstelbaar! Geen wonder dat een scala aan viseters dit slootje iedere winter weer weet te vinden. Onze excursie leverde niet meer op dan de twee genoemde vissoorten. Maar een mooiere karakteristiek van een Zeeuwse boerensloot hadden we nauwelijks kunnen treffen. De bescheiden soortenrijkdom van zon brakke sloot, is voor mij stukken leuker dan een zoete sloot met een heel scala een vissen die je ook in de eerste de beste poldersloot in het groene hart of in de kop van Noord-Holland kunt vangen. Dit is de natuur waar we als Zeeuwse organisatie op in moeten zetten! Wie heeft zin om de natuur van Zeeland eens in al zijn ruigste facet ten te beleven? Een heel weekend lang als in een ware survival tekeer gaan. Varen van eiland naar eiland in een kleine zodiac, waar af en toe een flinke partij water overheen kletst, lange tochten door moeras sige vegetaties, afgewisseld met schitterende vergezichten over open water. Dreigende wolkenpartijen met regenbogen en plensbui en waar zelfs regenpakken niet meer tegenop kunnen. Bij nacht en ontij achter zoogdieren aan om deze in kaart te brengen. Van nacht rust moetje je dat weekend dan even niet te veel voorstellen... Nou, hoor ik daar nog wat? Wie durft zich in te schrijven voor een inventarisatieweekend van Zoogdierwerk groep Zeeland? Periodiek houdt deze groep namelijk zo'n weekend. Met een hele ploeg vrijwilligers, zowel amateurs als professionals, wordt een hoek van Zeeland helemaal uitge kamd. Van alle soorten zoogdieren worden gegevens verzameld, maar dikwijls zijn er ook meer specifieke onderzoeksdoelen. Het gaat er dan meestal om de situatie van een zeldzame of bedreigde soort in kaart te brengen. Dit najaar was de werkgroep actief op de Philips- dam en een aantal eilanden in het Kram mer Volkerak. Onderwerp van studie was de noordse woelmuis, een (onder)soort die alleen in Nederland voorkomt en een zware beschermde status heeft. Zeker met het oog op de mogelijke toekomstige ontwikkelingen van het gebied (open verbinding naar Ooster- scheldeis het van belang om precies te weten waar deze dieren nog voorkomen. Als er tij op wordt gezet moeten de dieren immers wel kunnen overleven. Zo'n muizeninventarisatie is een hele klus. Langs de dam en op verschil lende eilanden worden enkele honderden inloopvalletjes geplaatst. Met deze vallen worden de dieren niet gedood, ze worden na controle weer vrijgelaten. Alle vallen moeten tussen vrijdagavond en zondagmiddag 4 a 5 keer worden gecontroleerd. De deelnemers krijgen vele tientallen muizen door de vingers. Wel even oppassen, want als je de dieren verkeerd beetpakt word je gebeten. De inven tarisatie heeft goede resultaten opgeleverd. De zeldzame woelmuis werd op 3 eilanden vastgesteld en het heeft op deze eilanden geen last van andere soorten concurrerende mui zen. De toekomstkansen zien er hier dan ook veelbelovend uit. Goed, wie doet de volgende ronde mee? Lucien Calle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39