6l Baeicemeeio.f Ptuuui ZeeimMai dinsdag 13 november 2012 In de boekenreeks Fauna Zeelandica wordt van verschillende diergroepen een over zicht gegeven van de soorten die in Zeeland voorkomen. Er zijn al atlassen gemaakt over onder meer libellen, kreeften, krabben en garnalen en zoogdieren. Maar de vissen ont braken tot nu toe. En dat terwijl alle andere Nederlandse provincies een eigen visatlas hebben, of daaraan aan het werk zijn. Hoog tijd dus om een Fauna Zeelandicadeel over de vissen samen te stellen. We verwachten zelfs dat Zeeland de soortenrijkste provincie blijkt als het om vissen gaat. Vorige week was de aftrap voor een driejarig project om zo'n atlas te realiseren. j Het begint altijd met vergaderen natuurlijk. Wie doet er mee. Met het werk, maar ook met de financiering van zo'n,project Want er zit natuurlijk een berg werk in het bij elkaar harken van de gegevens en in het aansturen van vrijwilligers die zorgen dat de nodige hiaten in kennis worden weggewerkt. De partijen die het initiatief nemen zijn naast Het Zeeuwse Landschap, de stichting Zeeschelp en de stichting RAVON, die elk met hun kennis en kunde de nodige inbreng leveren. Maar alleen met financiële steun van een hele reeks meer of minder belanghebbenden kan zo'n project tot een goed einde worden gebrachL Enfin, daarmee lijkt het allemaal wel goed te komen. Na de vergadering was er bij wijze van demonstratie een trek met een leusnet. We hadden een slootje niet zo ver van het hoofdkantoor in Wilhelminadorp uitgekozen om een trekje te wagen. Het is een sloot waar het in de winter altijd barst van de visetende vogels als dodaars, blauwereiger en ijsvogel, dus dat er vis zit kon niet missen. Al voordat enkele mensen in waadpak te water gingen zagen we dat het om een flink brakke sloot ging. Grote hompen palingbrood (levende stenen) zaten rond de duiker en dan heb je altijd met brak water te maken. De levende stenen zijn een soort inheemse koralen die gevormd worden door minuscuul kleine mosdiertjes die in het brakke water hun kolonies vormen. Dat was het eerste begin van een typisch Zeeuwse sloot. Veel van onze sloten zijn min of meer brak van karakter en dat zorgt voor een heel eigen flora en fauna. Niet rijk aan soorten, maar wel met soorten die stuk voor stuk zeldzaam zijn omdat ze aan het brakke water gebonden zijn. Dat bleek behalve uit de levende stenen ook uit de vangst van een exemplaar van de sierlijke steurgarnaal en de vondst van eên aantal levende brakwaterkokkels. En een onbeduidend klein visje bleek ook een echte brakwatersoort: het brakwatergrondeltje. Een mooier profiel van een brakke Zeeuwse sloot kun je bijna niet verzinnen. Maar toen Marco en Bernd met het leusnet (wat een vernuftig ding!) van stichting Zeeschelp aan de slag gingen werd pas duidelijk dat de talrijkste vis in deze sloot niet tot de exclusieve brakwatersoorten behoorde. foto's Lucien Calle Noordse woelmuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38