Bcutmêt 5 dinsdag 13 november 2012 enkele enthousiaste inwoners, ondernemers en raadsleden. We zigzaggen verder en zien aan de deftige faqade van het gemeentehuis twee opvallende onderscheidingen. Die van 'Schoonste strand van Nederland in 2012' en een 'gouden' plaquette van het BNN-televisie- programma 'Nu we er toch zijn' als waardering voor de.Noord-Bevelandse gastvrijheid. Tja, waar maak je dan ook mee dat de burge meester zelf je een slaapplaats voor de nacht aanbiedt? Binnen treffen we Willy de Groot, enthousiast ambassadeur van Wissenkerkes natuurschoon. „Het strand, de inlagen, als fervent wandelaar kom ik daar vaak. Het zijn perfecte stukjes natuur, mooi, rustig, daarvoor - woon je hier!" Voorbij het voorname huis op nummer 26, ooit burgemeesterswoning tegenwoordig pastorie, trekken alweer de volgende borden onze aandacht. Ze prijzen de fietsgenoegens aan van de Pijlerdam- en de Bruggenroute. Wij wandelen verder de Oostvoorstraat in, met aan weerszijden leilindes en betonpaaltjes, en pittoreske en verpauperde pandjes. Zoals de oude fotostudio van Ed Reebergen, poëzie van vergankelijkheid. Aan het eind linksaf, in de Ooststraat valt meteen het karakteristieke gebouw van De Uitkomst (1868) op, vroeger gereformeerde kerk, tegenwoordig clubhuis van onder meer de plaatselijke harmonie. Trouwens, zo'n haaks stratenplan als dat van Wissenkerke heeft een grappige bijkomstig heid. Elke straat biedt een inkijkje in de erop aansluitende straten en dat maakt de wande ling spannend of toch op zijn minst verwach tingsvol. Vanuit de Voorstraat hadden we hem via de Kerkstraat dan ook al gezien, 'De Onderne ming'(i860)', maar nu in de Ooststraat staan we oog in oog met de draaiende wieken van deze fraai gerestaureerde korenmolen. Molenaar Verhage is zichtbaar trots op zijn pronkjuweel: „Dankzij subsidie kan ik 'm regelmatig laten draaien, al moet ik er ook zelf nog flink wat bij leggen. Maar de molen is m'n passie en al 100 jaar in de familie. Gelukkig heb ik hulp van vrijwilligers en de verkoop van meel en klompen." Waar de Ooststraat uitkomt op de Noordeind- straat houden we even halt in het praathuis. We zijn echter de enigen, dus geen praatje pot helaas en maar weer door. Langs wijngaard 'De Druivengaarde' links de Keihoogteweg in, die zich door laaggelegen karrenvelden slingert. Bij het voormalige vissersdorp de Vliete klauteren we omhoog, de dijk op, om vervolgens stil te worden van de pure schoonheid van de inlaag. Water en land, klei en zand, zout en zoet. Plan ten en vogels, schapen en... wandelaars. Marjan de Kort dus met aan beide zijden water, moest een dijk aangelegd worden. Ongehoord in die tijd. Een goede 1000 mensen moesten een onderko men vinden op een verdronken eiland zonder voedsel en/of water. Een dijktalud moest ge bouwd op een ondergrond (een 'zaete' op z'n Zeeuws gezegd) van slib en modder. Honderd duizenden kuubs zand en klei moesten met bootjes in enige maanden (zomer en herfst) versjouwd. Alles met de hand, met schop en kruiwagen. In korte tijd is dat gelukt. Dat werd gezien als een wereldwonder; terecht. Eén van de eerste boerderijen die kort na 1600 verrezen was de hoeve Oosterstein bij Kats. Ongetwij feld een oud adellijk of prinselijk bezit gezien de prachtige bouw en grote status. Rond 1917 is die hoeve afgebroken; de tand des tijds zogezegd. Maar ook de tegenwoordige hoeve Oosterstein mag er zijn. De bewoners zijn leveranciers van wellicht het beste Zeeuwse lamsvlees... Gerard Smallegange Hoeve Oosterstein, een schilderij van Lydia Klop. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37