4l Wmenktrke Ocrvtervteüi dinsdag 13 november 2012 tientallen jaren eenzaam op de schorren bij de Oosterschelde. Pas na de inpolde ring in 1652 kreeg het dorp zijn huidige plek en het bijna Amerikaans aandoend haakse stratenplan. Wissenkerke op Noord-Beveland lijkt het eindelijk te hebben gewonnen van het water. Sinds 1242, toen het al bekend was als parochie, werd het talloze keren ver zwolgen door de golven en verplaatst. Zo stond de oude kerktoren van Wissenkerke 1. Opstandingskerk ust 1970 em de monumentale pomp. 2. Oostvoorstraat. 3. Praathuis aan de Dorpsdijk. 4. Molen De Onderneming uit 1860. 5. Uitzicht op de inlaag. We beginnen hoog en W droog op de Dorpsdijk. Daarvandaan heb je een mooi zicht op de brede Voorstraat met haar bonte verzameling gevels en bouwstijlen. Beneden twee bankjes die de in woners cadeau deden aan burgemeester Wisse toen die in 1995 na maar liefst 33 jaar trouwe dienst afscheid nam. Links vooraan in de Voorstraat bewonderen we de galerie van beeldend kunstenaar Marion Kamper, rechts op nummer 10 een pand in de stijl van de Amsterdamse School met art deco glas-in-loodramen. Vóór de frivole trapgevel van galerie De Praktijk aan de overkant, ontmoeten we de goedlachse meneer Abdoun. Hij werd geboren in Algerije en woont al 54 jaar op Noord-Be- veland: „In 1958 ontmoette ik mijn vrouw in Zuid-Frankrijk. Op de Solex kwamen we naar Kortgene, waar zij woonde. Noord-Beveland is voor mij het beloofde land. De mensen zijn gemoedelijk en accepteren me als een echte Noord-Bevelander, ze noemen me zelfs 'Bobje'." We steken over naar de Opstandingskerk uit 1970 met zijn spitse toren. Ervoor staat een monumentale pomp die de dorpsbewoners van drinkwater voorzag tot ze in 1955 wa terleiding kregen. Een bord ernaast verhaalt over de herinrichting van de dorpskern door 5 november 1530, St. Felix 5quade Saterdag. De ellende van toen is met geen pen te beschrijven. Op die -zaterdagmiddag liep half Noord-Beveland onder water. Op zondag bezweek de sluis bij Ter Loe en liep ook de andere helft van het eiland on der. In no time en met geweldig geraas. 'Stallen en huizen spoelen weg, 't vee met de boeren. Herder en schapen saam en moeders met hun kroost'. Een heel eiland dat al eeuwen bestond, werd in twee dagen weggespoeld en terugge bracht tot een ondiepe woelige zee. En het was niet alleen Noord-Beveland, ook van Zuid-Be veland en Schouwen verdwenen flinke delen. Er was grote schade in heel Zeeland, Holland en Vlaanderen. Meer dan 400 parochies zou den er volgens de oude kronieken verzwolgen zijn. De grootste ramp die ons gewest ooit getroffen heeft. Tot vandaag toe zijn de zuid kant van Schouwen en de Oostwatering van Zuid Beveland deel van de Oosterschelde. Tot 1532 bleven er wat mensen wonen op Noord Beveland. Met name in Kats en Kortgene. Daar hadden ze in allerijl nooddijkjes rond de kern van de dorpen gelegd. Maar in de loop van 1532 kwamen er nieuwe stormen en spoelden ook de laatste resten van die dorpen weg. De meeste mensen verdronken jammerlijk. Een handjevol overlevenden trok naar elders; Rey- gersberch, de meest vooraanstaande Noord- Bevelander voorop. Hij ging naar Veere en zijn geslacht werd uiteindelijk één van de be roemdste regenten, families van de Republiek der zeven Verenigde Nederlanden. Tot 1595 heeft het eiland Noord Beveland 'gedreven', doorsneden met steeds diepere geulen en kreken, maar ook met plekken waar er land aanslibde en schorren naar boven kwamen. Hoe dan ook, er werd besloten tot 'beversing' van het eiland. 'Beversen' is de oude Zeeuwse term voor bedijken. Een mooi woord: het land onder het zoute water ligt er vers en nieuw bij. Het moet alleen bedijkt worden. Nou ja, alleen bedijken; dat betekende het begin van een reusachtig riskant pioniers-karwei. Waarom juist Noord-Beveland, en niet Reijmerswaal ofSchouwen? De heren van Reijmerswaal, koppig, dwars en zelfzuchtig tot op het bot, hadden de wijk genomen naar het zuiden. En aan de zuidkant van Schouwen waren geen heren met grootkapitaal. In Noord-Beveland wel. Het Huis van Oranje kon er zijn recht doen gelden op 6000 gemeten grond. Via één van de huwelijken van Willem van Oranje (met Anna van Egmond, die uit de familie van Borssele kwam, die de grootste heren van Zeeland waren) waren de Oranjes, i.e. Maria vari Nassau, grootgrondbezitters op het eiland. In hun kielzog kwamen er graag andere rijke notabelen bijJohan van Oldebarneveld, Phi lips Doublet (schatrijke Hagenaar, die o.a. Heer van St. Annaland was) en nog vele anderen. In 1598 begon het bedijkingswerk. Een kleine 2000 ha. was de eerste polder. Op de schorren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36