2 I ZtmMKe Sirmten, dinsdag 13 november 2012 De Oosterschelde wordt een uniek gebied in Europa genoemd. Toch is de zeearm voor veel Zeeuwen iets vanzelfsprekends, een plas water waarin je leert zwemmen, kunt vis sen, Belgen duiken er in en je mos selen verwateren er. Niks bijzonders. Maar dat is de Oosterschelde dus wel. De kwaliteiten voor flora en fauna zijn in aard en omvang alleen te vergelijken met die van het Deense en Duitse Wad.Het gebied herbergt een groot aantal zeer belangrijke diersoorten en is een belangrijke halteplaats voor veel trekvogels. Maar de Oosterschelde is ook een voorbeeld van een van die Zeeuwse wateren die na de uitvoering van de Deltawerken dringend correctie behoeven. Het grootste probleem blijkt zandhonger te zijn. Dat en de zeespiegelstijging zijn er op den duur debet aan dat hele oppervlaktes aan slikken en schorren verdwijnen. En die vormen juist zo'n belangrijk deel van de unieke natuurwaarden van de Ooster schelde. Door de aanleg van de stormvloedkering in de Oos- terscheldemonding en de compartimenteringsdam- men achterin de zeearm is de getijdëbeweging sterk verminderd. De achterliggende rivieren monden niet meer op de Oosterschelde uit, zodat ook van die kant geen sediment meer wordt aangevoerd. Er wordt nu druk gestudeerd op maatregelen om het verdrinken van de zandplaten, slikken en schorren tegen te gaan. Zo is er een proef met het storten van zand op de platen. Wie op een rustige mooie zomerdag mét niet te veel wind op een zeilbootje op de Oosterschelde dobbert bevindt zich in een oase van rust. Met wat geluk zijn op een zandbank zeehonden te zien of duikt een bruinvis voor de boot op. In de verte is een mosselvisser op zijn percelen bezig en achter de dijk prijkt een kerktorentje. Ook dat is de Ooster schelde. En dat is dan alleen nog maar het beeld vanaf het wateroppervlak. Sportduikers kunnen enthousiast vertellen over de boeiende beelden van flora en fauna onder water. Want ook voor hen is de Oosterschelde een ruwe diamant. Dat die flora en fauna nog steeds volop verandert bewijst wel het feit dat nog niet zo lang geleden weer een nieuwe diersoort in de Oosterschelde is aangetroffen; een kokerworm. En onder water bevindt zich ook een recordaantal verdronken dorpen en zelfs een stad, Reimerswaal, al is daar nietzo veel meer van te zien. Een belangrijk deel is verdwenen onder het zand van de compartimenteringswerkên. Het is bijzonder in Nederland dat een Nationaal Park, want dat is de Oosterschelde, ook een forse economische waarde heeft. Dat is het geval voor de visserij op vooral mosselen en oesters. En af en toe is op de Oosterschelde ook een binnenvaartschip te zien. Van economisch belang zijn ook de steeds in oppervlak toenemende mosselzaadvanginstallaties. Al die verschillende belangen botsen natuurlijk wel eens. Vissers op de populaire Oosterscheldekreeft mopperen wel eens op duikers en recreanten met een zeilboot hebben het weer niet zo op die enorme batterijen blauwe tonnen; de mosselzaadvanginstal laties. En oeverrecreanten; halen hun voeten open aan de massaal verwilderde Japanse oèsters die een ware plaag vormen in de Oosterschelde. Ondanks al dat ongemak is er vooral buiten de provincie enorm veel waardering voor de Oosterschelde. Nu de Zeeuwen nog. René Schrier Colofon Buiten 8c Bewegen: verschijnt elke dins dag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Bewegen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 914330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Kees Lammers Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34