Bonden hopen nog op een goede afloop 3 Politie voert controles Zaak tegen van ontucht uit op fietsverlichting verdachte opa uitgesteld Geen lijk in tuin Philippine commentaar Laatste bedrijf dinsdag 13 november 2012 Drie particuliere investeer ders nemen Thermphos over. Onder hen ook Nahum Galmor een Italiaans/Israëlische zakenman van Roemeense afkomst. Hij is eigenaar van een Kazachstaans fosforbe- drijf. Galmor wordt voorzit ter van de raad van bestuur. De crisis slaat toe en de omzet valt terug met 40 procent. Er wordt werktijdverkorting aangevraagd en de productie valt zelfs een tijd stil. Bestuursvoorzitter Galmor komt in opspraak als hij in Israël wordt aangeklaagd wegens fraude. Hij zou Thermphos gekocht hebben als stroman voor de omstreden Russisch/Israëlische zakenman Arcadi Gaydamak. De PW eist er een spoeddebat over in de Tweede Kamer. Arcadi Gaydamak juni 2010 Door tegenvallende bedrijfsresultaten wil Thermphos 110 banen schrappen. Na onderhandelingen met de vakbonden worden dat er uiteindelijk 60. Voor 20 medewerkers betekent dat gedwon gen ontslag. november 2010 Het OM stelt strafver volging in naar aanlei ding van een uitzending van Zembla over milieu- en veiligheidsovertredin gen bij Thermphos. zeMöla door Marcel Modde Fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp. Onderweg terug van een bezoek aan de Eu ropese commissarissen voor Handel, Milieu en Werkgelegenheid in Brussel zat de moed er bij de delegatie van Thermphos en FNV Bondgenoten nog in. Onwetend van de ontwik kelingen ondertussen in Vlissin- gen-Oost. Daar was eind van de middag een brief verspreid onder de uitgaande en inkomende ploe gen. In die brief legt de directie uit dat een faillissement niet uitgeslo ten is en wat dat vervolgens voor het personeel betekent. En ook dat momentje raakte weer in een stroomversnelling. Want voordat de avond goed en wel was ingeval len, maakte bewindvoerder Steven van Boven openbaar dat hij geen andere uitweg meer zkg dan bij de rechtbank het faillissement van Thermphos aan te vragen. FNV-bestuurder Liliane Schoone wordt er even stil van. „Dit is dra matisch. Als je in een situatie van surseance van betaling zit, weet je dat het iedere dag balanceren is op dat randje." Dan herpakt ze zich en wijst vooral ook op het feit dat dit de kans voor een doorstart en daarmee behoud van werkgelegen heid geenszins kleiner maakt. Al leen, bij een doorstart moet door gaans het oudere personeel (want duurder) bloeden. Ook pensioenaf spraken zijn van het één op ande re moment niets meer waard. Weer die diepe zucht. „Dit is een enorme kater. Maar morgen gaan we met opgeheven hoofd verder knokken, knokken en knokken voor behoud van werkgelegen heid!" Volgens Peter Vlaming van CNV Vakmensen restte de bewindvoer der en directie weinig andere keus. „Het boedelkrediet van de bank raakt op. Dan kun je wel proberen nog meer geld te lenen, maar dan wordt die rentelast echt enorm. Het probleem is dat Thermphos bijna door z'n ertsvoorraad heen is en de productie gaat stilvallen. Geld om nieuwe grondstoffen te kopen is er dus niet. Een faillisse ment stelt het bedrijf in staat om de boel beheersbaar te houden. Je hebt straks een vuurtje waar even geen hout meer wordt opgegooid. Maar ondertussen blijft het wel de gelijk smeulen. Als je iets wil ver kopen, moet je zorgen dat je geen enorme schuldenberg meegeeft. Anders wordt het écht onverkoop baar." De bonden trekken gezamenlijk op om bij een doorstart zoveel mo gelijk werkgelegenheid bij het be drijf te behouden. Die mensen ver tegenwoordigen - met de kennis die zij hebben over de fosforpro- ductie - de werkelijke waarde van Thermphos, benadrukt Vlaming. „Veel meer dan die paar oude ge bouwen!" Blijft een doorstart uit, dan is het de vraag of uit het faillis sement voldoende geld te halen valt voor een sociaal plan voor de 450 werknemers. Vlaming heeft daar nog geen zicht op. „Maar ik kan het niet genoeg zeggen: voor ons is dat toch echt scenario 2!" Thermphos nadert de af grond. De bewindvoer ders van de fosforfa briek zien geen heil in het verlengen van het uitstel van betaling. Dus is het faillisse ment in aantocht. Er wordt nog wel gepraat met gegadigden voor een overname, maar daar lijkt geen beweging in te zitten. De meeste van de 450 werkne mers staan binnenkort op straat. Er is veel gedaan om dit zwarte scenario af te wenden. Van po gingen om op de fosformarkt een beschermde positie te krij gen tot het schetsen van een voorland waarin duurzame fos- forproducten worden gemaakt. Vooralsnog lijken maar twee dingen te tellen: Thermphos kan de huidige concurrentie niet aan, en investeerders laten zich nog niet overhalen geld in te zetten op een groene toe komst. Zo begint het laatste bedrijf. Met een ultieme poging om ba nen te redden. En met het ver zachten van de gevolgen voor de getroffen werknemers. Dit laatste wordt jammer genoeg hoofdzaak. februari 2012 Aandeelhouder en bestuursvoorzitter Nahum Galmor bereikt akkoord met Israëlische justitie over afkoop van zijn aandeel in witwaszaak. Ook Arcadi Gaydamak (die later dit jaar claimt dat hij de echte eigenaar van Thermphos is) sluit een dergelijke deal. april 2012 Justitie vervolgt Thermphos voor de dood van twee medewerkers in 2009. Zij kwamen om door zuurstoftekort in een fosforoven. Uit een onderzoek in opdracht van de provincie, blijkt dat er vooral in Nieuwdorp meer klachten zijn over luchtwegir ritatie. Er komt een vervolgon derzoek. augustus 2012 september 2012 november 2012 Thermphos moet zijn derde boete betalen voor een te hoge uitstoot. In totaal betaalt Thermphos dit jaar een kwart miljoen aan boetes voor het over schrijden van de normen voor de uitstoot van dioxine en cadmium. De PZC meldt dat FNV Bondgenoten zich zor gen maakt over Therm phos. De situatie zou precair zijn. De FNV vreest voor een Zalco- scenario. Een week later laat Thermphos weten dat het uitstel van betaling heeft gevraagd. De bewindvoerder van Thermphos kondigde maan dag 12 november aan het faillissement van het bedrijf aan te zullen vragen. Het geld ontbreekt om de productie voort te zetten. Bij Thermphos werken in Zeeland zo'n 450 mensen. infographic Rolant Quist middelburg - Met lichtshows en krijttekeningen op fietspaden wijst het Regionaal Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) scholieren er vanaf morgen op om te zorgen voor goede verlichting op hun fiets. 'Ik wil je zien!', staat in krijtletters op verschillende fietspaden in de hele provincie te lezen. Deze tekst blijft er gedurende de hele Zeeuw se fietsverlichtingscampagne staan. De politie voert tijdens deze cam pagne extra controles uit. Fietsers die geen goede verlichting op hun fiets hebben, krijgen een boete. Om ervoor te zorgen dat deze fiet sers hun eindbestemming veilig be reiken, krijgen ze ook een klein lampje uitgedeeld. breda - De rechtszaak tegen een 76-jarige man uit Nieuw Vosse- meer wordt uitgesteld tot 1 maart volgend jaar. De man wordt ervan verdacht vanaf september 2007 drie jaar lang ontucht te hebben gepleegd met zijn kleinkind. Vol gens de dagvaarding begon de man met zijn ontuchtige handelin gen toen het kind drie jaar oud was. De officier van justitie heeft om aanhouding van de zaak gevraagd, omdat zij graag de deskundigheid van experts op dit gebied wil inroe pen. De rechtbank stemde daarin toe. Ook zij wil graag dat er een onderzoek verricht wordt naar de echtheid en geloofwaardigheid van de verklaringen van het slacht offer en de twee andere kinderen in het gezin. philippine - Het spitwerk in Philip pine naar de sinds 1996 vermiste Antwerpse Vera van Laer heeft niets opgeleverd. Het onderzoek is gisteravond afgerond 'met een ne gatief resultaat', laat de Vlaamse persmagistraat Paul van Tigchelt weten. Vlaamse rechercheurs ruk ten vorige week donderdag met groot materieel uit naar een per ceel aan de Mosselpolderstraat in Philippine. Daar zochten ze niet al leen in de tuin naar het verdwe nen lichaam van Van Laer, maar ook in bijgebouwen. Ze braken daar vloeren open en zochten tot een meter diep naar sporen. Ze hielden er rekening mee dat de vrouw destijds door haar toenmali ge Antwerpse vriend Mare De Schutter is vermoord. De Schutter woonde destijds in de woning, die via via nu eigendom is van burge meester Jan Lonink van Terneu- zen. Die heeft overigens niks met de zaak van doen. Het onderzoek naar Van Laer wordt nu in Vlaan deren voortgezet. Burgemeester Jan Lonink noemt het 'teleurstellend' dat het onder zoek niets heeft opgeleverd. „Het was een ingrijpend en professio neel uitgevoerd onderzoek wat voor de nabestaanden wellicht een eind had kunnen maken aan een onopgeloste tragedie. Anderzijds had het ook in het onderzoek naar de verdachte nieuwe feiten kun nen opleveren, maar dat is dus niet zo", aldus Lonink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3