21 zeeland y 'Het is een zwarte dag voor Thermphos' Onderzoek naar longfunctie kinderen dinsdag De Theepartij Thermphos in faillissement thermPhos De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 13 november 2012 door Marleen Blommaert De levering van gas, wa ter en licht op Cam ping de Braakman is gestaakt. Onderdeel van Hooge Paaschberg BV, onder deel van de Lemonie Investment groep, dat weer een onderdeel is van de Westermeijergroep. Volgt u het nog? Eigendom van de vast goedmiljonair Westermeijer. Al thans miljonair, ik geloof dat hij niet meer in de Quote 500 wordt vermeld. Eigenlijk is hij alleen nog campinghouder dus en zelfs dat is discutabel. Ook Scheldorado bungelt ergens in dit plaatje en dit zwembad in Terneuzen sluit voor onbepaalde tijd zijn deuren. Tegelijkertijd ligt er in Hulst de 'Concept-Beleidsnota (pseu- do-)Horeca in het Buitengebied' ter inzage. In mijn onschuld denk ik dan, als je het ter inzage legt, kan je toch wel een link naar het document op je site zetten? Pseudohoreca is blijkbaar horeca in het buitengebied. De echte ho reca bevindt zich in de beschaaf de delen van Hulst en die echte horeca heeft een probleem. Te COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties; 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 De bewindvoerder van Fosforpro- ducent Thermphos International in Nieuwdorp gaat het faillissement van het bedrijf aanvragen. Het is het slotakkoord van een roerig bestaan. Het bedrijf kwam in de laatste jaren veelvuldig in het nieuws door milieuovertredingen, veiligheidsperikelen en een eigendomstwist. Nu is het geld op. 1997/1998 Het Duitse bedrijf Hoechst opent een vestiging in Ritthem. Hoechst saneert in 1997 en ontslaat 250 van de 900 werknemers. De fosfortak gaat in de verkoop. Dat lukt niet en een jaar later wordt de fosforproductie onderge bracht bij dochterbedrijf Celanese. Thermphos wordt een zelfstandig bedrijf door een zogenoemde 'management buyout' door vier directieleden. veel verloop, te weinig aanloop. Pseudohoreca is bijvoorbeeld een theetuin in de polder. Zij zijn de echte schuldigen. Omvallende banken, vastgoedcrisis, crisis in de bouw en natuurlijk de crisis in de echte horeca. De oorzaak moet gezocht worden bij het theetuin tje in Ossenisse. Het moet verbo den worden. Fietsen in de polder dat moet maar afgelopen zijn, hup allemaal met de auto naar de ter rassen rond de Grote Markt en de Bierkaai. Allemaal ook betaald par keren op het 's Gravenhof bij voor keur. Dat is voor iedereen beter. Het probleem van de reguliere ho reca heeft net zo weinig te maken met een theetuin in het buitenge bied als een investeringsmaat schappij met kamperen en zwem men. Je kunt alle theetuinen van de wereld verbieden en dan nog zal de reguliere horeca een pro bleem hebben als ze niet inno veert. Het probleem van de regu liere horeca los je niet op door in novatie en initiatief in het buiten gebied te verbieden. Dat zou na melijk wel eens kunnen uitlopen op een Theepartij-beweging. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mall adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Weer krijgt de Zeeuwse werkge legenheid een klap. Eind vorig jaar viel het doek voor alumini- umproducent Zalco. Bij Necker- mann in Sint Jansteen verliezen 172 mensen hun baan. Nu volgt Thermphos. Gedeputeerde Ben de Reu: „Het is een bittere tijd." door Frank Balkenende Een bedrijf met zo'n 450 medewerkers, dat bete kent een aderlating voor de Zeeuwse werkgele genheid. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) spreekt van een 'triest' bericht. „Het is een zwarte dag voor Thermphos." Het moment waarop het nieuws over het naderende faillissement naar buiten komt, vindt De Reu wel een beetje wrang. Vakbond FNV was gisteren samen met een delegatie van Thermphos naar Brussel getrokken om steun te vra gen. De Europese Commissie zou met name de vermeende dump van goedkoop fosfor uit Ka- zachstan een halt moeten toeroe pen, een verzoek dat geen kans maakt omdat bijna alle lidstaten te gen zijn. Op nagenoeg hetzelfde ogenblik werd bij Thermphos het achtergebleven personeel inge licht: deze week wordt het faillisse- Gedeputeerde Ben de Reu ment aangevraagd. Toch legt gede puteerde De Reu, net als bewind voerder Steven van Boven, het hoofd niet in de schoot. Er is im mers nog zicht op een overname, zegt hij. „We wisten dat dit er aan zat te komen, al hadden we na tuurlijk gehoopt dat de banken het boedelkrediet zou verlengen. Dat is helaas niet gebeurd. De be windvoerders hebben de provincie vorige week laten weten dat het faillisssement zou worden aange vraagd. Het betekent echter niet het einde van Thermphos. Er wordt gesproken met vier partijen die het fosforbedrijf willen overne men." De provincie wil een duwtje "aan de kar geven. Er was al intensief contact met voormalig minister Maxime Verhagen van Economi sche Zaken. De Reu en commissa ris van de koninin Karla Peijs wil len nu zo snel mogelijk om de ta fel met zijn opvolger Henk Kamp. „In dat gesprek moet duidelijk wor den hoe we overnamekandidaten zo goed mogelijk kunnen facilite- ren." De Reu bekijkt ook of ontslagen werknemers van Thermphos extra begeleiding kunnen krijgen, net zo als de oud-werknemers van Zalco. Hij heeft signalen vanuit Brussel dat de Europese bijdrage van an derhalf miljoen euro die exclusief voor het Zalco-mobiliteitscentrum is verstrekt, breder mag worden in gezet. Dus ook voor personeel van Thermphos dat straks in de WW zit. Ook uit milieuoogpunt heeft de provincie rekening gehouden met een faillissement en stillegging van de fosforfabriek. „Er ligt al een plan van onze milieudienst klaar." Het zijn geen leuke tijden voor een deputeerde van economie. De Reu bezweert echter dat hij niet voortdurend bezig is de schade te beperken. „Kijk, bedrijven met vijf hónderd arbeidsplaatsen komen niet zomaar naar Zeeland. We heb ben wel zicht op de komst van twee handenvol kleinere bedrij ven, die beginnen met dertig ar beidsplaatsen en kunnen uit groeien tot vijftig. Met tien van zul ke bedrijven, die vooral in de bio- based sfeer zitten, heb je ook vijf honderd banen. Er is perspectief." Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: Q een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nmsj Deen doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegeve ns In hel colofon ueft u nadere informatie aan. MIDDELBURG - Driehonderd leerlin gen van basisscholen in Borssele, 's-Heerenhoek, Nieuwdorp en Nieuw- en Sint-Joosland onder gaan in november, december en ja nuari een longfimctieonderzoek. De GGD Zeeland meet in opdracht van de provincie de longfunctie van kinderen in de groepen 4 tot en met 8. Ouders krijgen een vra genlijst voorgelegd over eventuele klachten van hun kinderen, de ven tilatie in huis en rookgedrag. Daar naast wordt het binnenmilieu van de scholen onderzocht en vinden in Nieuwdorp buitenluchtmetin gen plaats met een zogeheten snuf- felpaaL Het longfimctieonderzoek is een vervolg op een eerder gezondheids onderzoek naar de effecten van de uitstoot van fosforfabriek Therm phos. Uit een enquête onder om wonenden bleek afgelopen voor jaar dat kinderen in het Sloegebied - met name uit Borssele, 's-Heeren hoek, Nieuwdorp en Nieuw- en Sint-Joosland - bovengemiddeld veel last hebben van astma en pie pen op de borst. Ook nemen zij va ker dan gemiddeld medicijnen te gen astma-aanvallen. Deze uitkom sten worden in het nieuwe onder zoek verder onder de loep geno men. De GGD onderzoekt ook nog driehonderd kinderen elders in Zee land om te controleren of de long functie van de kinderen in het Sloe gebied afwijkt. De resultaten van het onderzoek zijn in het voorjaar van 2013 be kend. Thermphos maakt duidelijk dat ze in 2020 volledig wil draaien op grondstof uit afvalstromen. Het bedrijf zoekt investeerders om de groene strategie te bekostigen. Fosfaat- recycling heeft de toekomst omdat over veertig jaar het fosfaaterts op is. Commissie Mans (onder voorzitterschap van Jan Mans, oud-burgemeester van Enschede) presenteert rapport over de gang van zaken bij Thermphos. De commissie concludeert dat Thermphos te weinig is geprikkeld door de provincie om de uitstoot terug te dringen. Commissaris van de koningin Karla Peijs is het daar deels niet mee eens, maar wordt teruggefloten door Provinciale Staten. Jan Mans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2