De Tiendpaal staat er weer pront bij 212 21 Sluis zet zich in voor volledig behoud van pont Thuis in.... Hypotheken Jfe.. Verzekeringen Financieel Advies Mineral Beings in Cinema tijdens Popronde dinsdag 13 november 2012 Walcheren was ooit ingedeeld in 212 Tiendblok- ken. Tot 1907 moesten boeren in zo'n blok belas ting in natura afdragen aan de landeigenaren. foto Lex de Meester Meer nieuws zie: www.pzc.nl Op een kruispunt van wandelpa den staat sinds maandag een oude Tiendpaal. De voormalige grenspaal is, onderaan de Polre- dijk bij Veere, in ere hersteld. Het symbool van een roerig ver leden werd vorig jaar in Vrou wenpolder gevonden. door Annemarie Zevenbergen Tevreden bekijken Wim Roose en Hans Bostelaar maandag hun werk. De oude Tiendpaal staat er weer pront bij, constateren beide vrijwilligers van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Zij zetten de grijze, stenen grens paal terug in zijn voormalige 'habi tat.' Het is tevens de eerste Tiend paal die via de SLZ weer terug gaat. Of het de exacte locatie is, wa gen de beide heren te betwijfelen. Maar de paal staat in ieder geval wel aan de rand van het oorspron kelijke Tiendblok, waarover de landeigenaar tot 1907 belasting in natura inde. De Walcherse boeren moesten des tijds een elfde deel van hun oogst inleveren. Een onevenredige hef fing vonden veel boeren in die da gen. De ontvanger plukte immers, zonder iets te doen, de vruchten van andermans arbeid. Bovendien moesten de boeren ook nog 'gewo ne' belasting afdragen. De voormalige grenspaal markeert nu een kruispunt van paden van het wandelnetwerk Walcheren van de SLZ onderaan de Polredijk. De beide vrijwilligers graven en spitten dat het een lieve lust is. Als de Tiendpaal -ook wel Tienden- paal genoemd - eenmaal in de grond staat, wordt die omringd met oude vijfponds klinkers. Dat is even passen en meten, verzucht Hans Bostelaar, want er zit een gro OOSTBURG - De Sluise politiek gaat zich inzetten voor het behoud van het huidige vaarschema van het veer Breskens-Vlissingen. Een mo tie van Nieuw Gemeentebelang om wethouder Conny Almekin- ders tot actie te manen, werd vori ge week door de voltallige gemeen teraad ért door het college ge steund. De provincie kondigde onlangs for se bezuinigingen aan op het open baar vervoer. Dat zou ten koste kunnen gaan van het voetveer, vreest Nieuw Gemeentebelang. De fractie noemt de huidige vaarfre- quentie 'van essentieel belang voor de gemeente Sluis'. te variatie in afmeting. Met de hand, steen op steen betekent dat, moet hij de klinkers op maat 'slaan'. Bostelaar: „We hebben die steentjes bij het Waterschap opge haald. Ze worden niet meer ge bruikt voor bestrating. De kleuren van de stenen zijn ook mooi. En het is hier nodig om de paal te be schermen tegen de maaimachines. Je ziet vaak genoeg dat een object schade ondervindt door een hak selmachine." De grenspaal werd vorig jaar augus tus gevonden in het erf van mini- camping en boerderij Boumans- lust in Vrouwenpolder. De Tiend paal lag tegen de gevel van een ge bouw. Eenmaal uitgegraven, bleek dat die een forse barst vertoonde. Een Vlissingse steenhouwer restau reerde het object dat verder in goe de staat verkeerde. De cijfers 212 met daaronder de letters ZT (Zeeuwse Tienden) en weer daar onder een J (die staat voor het cij fer 1) zijn goed te onderscheiden. De cijfers corresponderen met de nummers van de tiendblokken en de J geeft aan om de hoeveelste steen het gaat in dat blok. De Tiendpalen komen over al voor. Niet alleen in Zee land, maar in heel Europa, vertelt Wim Roose. De stenen pa len zijn over algemeen verdwenen of verplaatst, bijvoorbeeld als ze een sta-in-de-weg vormden op ak kers. Ze zijn nog vaak te vinden op hoeken van schuren, als 'schamppaal'. Als bescherming te gen landbouwwerktuigen bij het inparkeren. De oude Tiendpalen markeerden Vrijwilligers van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland plaatsten een oude Tiendpaal bij Veere RISICOBEHEER Stationsstracil 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0113 - 615151 www.donrisicobeheer.nl ooit de belastinggebieden (tiend- blokken) in Zeeland. Walcheren was ingedeeld in 212 blokken. Tot 1907 moesten boeren binnen zo'n tiendblok belasting in natura afdra gen aan de landeigenaar. Op Wal cheren ging het om een elfde deel van de oogst. Soms treft een agrariër zo'n één meter twintig hoge grijze paal op z'n erf aan en tipt de werkgroep cultuurhistorie van Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Wim Roose en zijn collega's weten door gesprekken met de grondeigena ren waar de paal is gevonden en puzzelen op kaartjes van het Zeeuws Archief vaak de oorspron kelijke standplaats uit. Zo kon Roose uit een oude blokkenkaart uit 1880 achterhalen dat de paal uit Vrouwenpolder ooit op het ge bied van de Wijnvrouwe van Soëtendaal stond, benedendijks in het gebied tussen Veere en Vrou wenpolder. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland wil een informatiebord bij de paal zetten. Op die manier kan de wandelaar kennis nemen van de historie van paal en gebied. Roose: „Het is stik leuk om zo een stukje verleden terug te zien." Ook collega Bostelaar en SLZ-mede- werkster Sylvia Tuinder zijn opge togen. Sylvia: „Zo breng je weer een stukje waarde terug. Het staat hier ook mooi, op het kruispunt van wandelpaden." Bostelaar: „Het is een mooie plek." Grinnikend: „Ik zie het al voor me. Oudere wandelaars die het straks gebruiken als 'zitje' om even uit te rusten. Maar daar kan die steen wel tegen hoor." De Tiendpaal staat inmiddels goed en er is zand geveegd tussen de vijfpondjes. „Je moet alleen nog even afwateren", zegt Roose tegen z'n partner. „Tja", antwoord die ge vat; „Ik hoop alleen dat het straks geen pispaaltje wordt" MIDDELBURG - Cinema Middelburg doet op donderdag 15 november mee aan de popronde met de band Mineral Beings, de band treedt om 20.30 uur op. De popronde is een landelijk eve nement dat in zo'n dertig steden plaats vindt. In elke stad treden op één avond diverse opkomende Ne derlandse bands op, verspreid over podia in de stad. Zondag 5 februari bracht Mineral Beings haar debuutalbum uit. De show van Mineral Beings is voor zien van unieke visuals die op het bioscoopscherm zullen worden af gebeeld. Het concert is gratis toe gankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21