Alkmaar juicht komst vechtsporters juist toe ,1. 'Ik kan moeilijk ontkennen dat er soms apart volk op dit soort gala's afkomt. Maar dat komt ook op voetbalwedstrijden af II Bestuurslid Tom Wesselink van kickboksbond World Full Contact Association dinsdag 13 november 2012 Vechtsporten De meeste vechtsporten zijn vanaf de jaren zeventig overgewaaid uit Japan, de Verenigde Staten en Thai land. 8' Muay Thai boksen bestaat uit een gevecht waarin alle lichaamsdelen gebruikt kunnen worden, dus vuis ten, ellebogen, voeten, scheenbe nen en knieën. 9 Bij kickboksen mogen juist geen knieën en ellebogen gebruikt wor den. De stoten van het boksen wor den gecombineerd met de trappen uit sporten zoals karate en taek wondo. Bij kickboksen is het ver plicht om een aantal trappen per wedstrijdronde uit te delen. 8 Mixed Martial Arts is een van de meest vergaande vrije vechtspor ten. De filosofie is dat iedere vecht- techniek toegestaan is om een te genstander te vloeren, bijvoor beeld door judoworpen, bokssto- ten, klemmen van jujitsu maar ook met wurggrepen. Recente incidenten B 2010: een voor dubbele moord veroordeelde crimineel blijkt achter de organisatie van een free fight gala in Amsterdam te zitten. Burgemeester Van der Laan komt daarna in het geweer tegen vechtsportavonden in zijn stad. 9 2011: massale vechtpartij tijdens een kickboksevenement in Hoorn. Er vallen tien gewonden, waarvan één zwaargewon de. De gemeente verbiedt twee jaar lang kickboksgala's. Juni 2012: een 23-jarige man krijgt in Sittard een fatale klap toegediend van een Thaibokser. Juni 2012: een 17-jarige kickbokser uit Deventer wordt levenslang geroyeerd nadat hij een 14-jarig meisje ernstig heeft mishandeld. Juli 2012: kickbokser Badr Hari wordt opgepakt op verdenking van meerdere mishandelingen. November 2012: bij een schietpartij tijdens een vechtsportgala in Zijtaart vallen één dode en meerdere gewonden. i 'gevecht' met elkaar aJKKM Gemeenten worstelen al langer met vergunning aanvragen voor kick boksgala's. Ze zijn ze lie ver kwijt dan rijk. Op één gemeen te na: Alkmaar. Daar werd begin dit jaar juist een motie aangeno men om de komst van grote vechtsportgala's te promoten. De stad wil zich afficheren als sportge- meente en dus moet ook de vechtsport ruim baan krijgen, zo redeneert de gemeenteraad. In 2010 riep de Amsterdamse bur gemeester Eberhard van der Laan juist dat hij alle vechtsportgala's wilde verbieden, met name als ze in gemeentelijke accommodaties gehouden zouden worden. Hij noemde de sportgala's 'netwerkbij eenkomsten voor de onderwereld' en scherpte de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV) aan. Amster dam vraagt organisatoren middels een verklaring omtrent gedrag te bewijzen dat ze van onbesproken gedrag zijn. Ook zijn er scherpe veiligheidseisen. Vechtsportgala's vallen inmiddels onder de wet Bibob. Als een orga nisator een crimineel verleden heeft of als de financiering via on doorzichtige geldstromen ver loopt, mag een vergunning gewei gerd worden. Desalniettemin moet iedere gemeente individueel bepalen of een vechtsportevene ment doorgang kan vinden. Vol gens de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) biedt de zoge noemde 'model-APV' voldoende mogelijkheden om voorwaarden te stellen aan kickboksgala's en het op te schalen tot bijzonder evene ment. Rotterdam en Den Haag hebben eerder al aangekondigd de regels voor het organiseren van kickboks- evenementen aan te scherpen. In Den Bosch werd een gala afgebla zen. Leeuwarden probeerde dat ook, maar werd door de rechter te ruggefloten. Volgens Rudmer Heerema, WD- fractievoorzitter en initiatiefnemer van de breed aangenomen motie voor meer vechtsportevenemen ten in Alkmaar, is het recente inci dent in Zijtaart allesbehalve een re den om het afwijkende beleid nog eens onder de loep te nemen. „De vechtsport mag wat mij betreft niet lijden onder de criminaliteit. Daarom zeggen wij: de grote eve nementen zijn meer dan welkom, mits ze natuurlijk aan een aantal veiligheidseisen voldoen. Het bete kent dat er toegangscontroles moe ten zijn, bijvoorbeeld via metaalde tectoren en dat een organisator van onbesproken gedrag is. Het is op zichzelf een hartstikke mooie sport. Ik ben regelmatig bij dit soort gala's geweest en ik heb nog nooit iets raars meegemaakt", be zweert de WD'er. In het Noord-Drenthse Annen hebben ze volgens Anton Schut, organisa tor van vechtsportevenementen in de plaatselijke sporthal, ook nooit trammelant gehad. Komende zater dag is het weer 'bal' in Annen. Schut verwacht enkele honderden bezoekers op zijn 'Glorious Heroes' gala. Volgens hem komen daar vooral belangstellenden uit de streek op af de plaatselijke sla ger en de kapper. „Dat soort men sen wil ik ook op mijn VIP-tribu ne hebben zitten. Als er vraag naar VIP-kaarten is en ik vertrouw het niet, dan zeg ik dat we al vol zit ten." In Annen staan normaal gespro ken nooit detectiepoortjes, wel lo pen er beveiligers rond die oplet ten of de emoties niet te hoog op lopen of dat iemand kwade bedoe lingen heeft. Schut overweegt extra beveiliging voor zaterdag in te huren en de controles aan te scherpen. „Niet zozeer omdat ik hier problemen verwacht, hoor. Ik denk dat het publiek het wel be grijpt als we extra alert zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11