iol kickboksen En wéér was het raak op een kick- boksgala. De schietpartij in Zijtaart van afgelopen zondag bevestigt het hardnekkige beeld dat dit soort eve nementen foute figuren en dus ge weld aantrekt. Dit tot leedwezen van de vechtsportwereld zelf die vreest 'onterecht.' verder in een hoek ge drukt te worden. dinsdag 13 november 2012 door Joost Bosman en Niki van der Naald De moeder van Chanti (13) zit glunderend aan de kant van de sportzaal naar haar dochter te kijken. „Nog geen drie weken zit ze op kickboksen, en ik zie nu al het verschil: ze loopt weer recht op." Chanti is de vechtsport gaan beoe fenen, mede omdat ze op haar voormalige school twee keer in één week in elkaar was geslagen door een groepje jongens. Hier op de blauwe matten is ze het enige meisje tussen elf jongens. „Maar ze gaan zo respectvol met elkaar om", verzucht haar moeder. „Het is bijna een zachte sport als je er zo naar kijkt." Kickboksen en zacht, het zijn geen termen die je snel bij elkaar zou zoeken, de sport kampt immers met een inktzwart imago. Vechtsportschoolhouder en com mentator voor Eurosport Fred Royens weet er alles van. Toen hij de krant gisterochtend opsloeg en las over het incident in Zijtaart, was hij daar goed beroerd van. „Ik dacht: daar gaan we weer, we zul len wel weer de volle laag krijgen", grinnikt hij als een boer met kies pijn. Nee, het zijn 'niet allemaal koor knaapjes' die aan kickboksen doen, erkent ook Royens. Maar al les staat of valt met de docent. Die moet volgens hem de pupillen dui delijk maken wat wel en niet kan. Terecht of niet, dat kickboksen een slechte naam heeft, zullen wei nigen ontkennen. Toch hoor je in de vechtsportwereld zelf vaak nog dat het 'feitelijk helemaal niet be wezen is dat er meer criminelen komen'. Promotors van gala's, sportbonden en kickboksers zelf wijzen er vooral op dat 'de media' ieder incident eruit lichten om de sport in een kwaad daglicht te stel len. De massale vechtpartij op een kickboksgala in Hoorn, vorig jaar, de aanklachten wegens mishande ling tegen kickbokser Badr Hari en het schietincident van afgelopen weekend doen de sport geen goed, maar de buitenwereld moet ze vooral als een 'reeks losstaande in cidenten zien', zo klinkt het. Soms, heel soms klinkt er een an der geluid. „Al decennia zijn er meldingen, klachten, ontkennin Jeugdtraining van de kickboksschool Fight en Power Center van Fred Royens in Arnhem. Met de trainingen kunnen kinderen weerbaarder worden, bijvoorbeeld tegen pesten door andere kinderen. foto's Marina Popova gen en andere beschouwingen als het gaat om criminelen in en rond het kickboksen. Het ontkennen en bagatelliseren van de belangstel ling van criminelen is eigenlijk een vreemde zaak", schrijft colum nist Frank Nelissen op vechtsport- website Staredown.nl. „Het valt nu eenmaal niet te ontkennen dat een deel van die groep interesse heeft voor kickboksen." Volgens Royens is mede daarom de sponsoring ronduit 'beroerd'. „Sony of Unilever zullen niet snel een kickboksgala sponsoren. Dan kom je al snel terecht bij grow- en coffeeshops. En ja, dan loop je het gevaar dat je criminele elementen binnenhaalt." Zelf worstelt hij er enorm mee. „Ik heb een hekel aan elke soort drugs, ook softdrugs. Maar als één van mijn leerlingen zegt dat een coffeeshop hem wil sponsoren, moet ik dan nee zeggen en hem zijn wedstrijd onthouden? Meestal draait het dan uit op een compro mis." Royens stelt de overheid (waaron der hij ook sportkoepel NOC/NSF 'Sony of Unilever zullen niet snel een kickboksgala sponsoren' rekent) deels verantwoordelijk voor de schimmige situatie. Die wil het kickboksen niet erkennen als sport. Daardoor is er in de afge lopen veertig jaar een totaal ver snipperd landschap van kickboks- bondjes ontstaan, en is er geen centrale club die de sport kan regu leren. En haar dus mogelijk van cri minele elementen ontdoen. „Stel je voor, een sport met drie tot vierhonderdduizend beoefena ren, die geen erkende centrale bond heeft! Het rare is dat NOC/NSF zelfs erkent, dat die er moet komen. Maar als wij zeggen: wij kunnen dat niet zelf, help ons daar mee, dan luidt het antwoord dat wij eerst zelf maar eens orde op zaken moeten stellen in de kick- bokswereld", schetst Royens de vi cieuze cirkel. Bestuurslid Tom Wesselink van kickboksbond World Full Contact Association (WFCA) is ervan over tuigd dat op kickboksgala's buiten de ring niet meer agressie is dan bij andere sportevenementen. Toch geeft hij schoorvoetend toe dat de hand in eigen boezem gesto ken moet worden. „Ik kan moei lijk ontkennen dat er soms apart volk op dit soort gala's afkomt. Maar aan de andere kant: die ko men ook op voetbalwedstrijden af. Het is voor de pers natuurlijk een mooier verhaal dat een kick bokser bij een geweldsincident be trokken is dan iemand die bij de origamiclub of op het hockey zit." Hij vreest dat de erkenning van de kickbokssport door NOC/NSF weer een paar stappen terug is ge zet door de schietpartij in Zijtaart. „We worstelen al met ons imago. Dit incident, dat uiteraard vreselijk is voor de betrokkenen, wordt weer zo opgeblazen, dat het moei lijk blijft om dit een normale, mooie sport te laten zijn", zegt hij. Wesselink bestrijdt dat de frag mentatie van het kickboksbonden- landschap zorgt voor gebrek aan coördinatie van en controle op boksscholen en evenementen. Het grote probleem, zegt het WFCA- bestuurslid, is 'de zaal'. Het blijft lastig grip te krijgen op wie in het publiek zit. Toegangscontroles bij gala's zijn vrijwel standaard. „Maar zelfs met controles valt niet uit te sluiten dat het een keer uit de hand loopt, net als bij ieder an der evenement. Wie wijst mij aan wie een potentieel gevaar is? Dat kan niemand", zegt Wesselink. Dat kickboksen ook een positieve kant kan hebben, blijkt in de sport school van Fred Royens. Daar heb ben Romy (9) en Esmee (10) net getraind. Ze werden op hun school 'heel erg gepest'. Door het kickboksen hebben ze meer zelf vertrouwen gekregen, vertellen ze. „Het helpt echt", gniffelen de meis jes. „Het pesten op het schoolplein is opgehouden. Ze zijn nu een beetje bang voor ons."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10