zeeland 115 De Zaete 1 Al bijna tien jaar onzekerheid over dorpshuis Landfront Walcheren wordt Rijksmonument maandag 12 november 2012 'We hebben helemaal niks van de gemeente gehoord. Misschien hadden we ze moeten uitnodigen.' Jan van Putten, acteur en bestuurslid toneelvereniging Het dorpshuis van Yerseke moet plaatsmaken voor appartementen, een ho tel, een stuk nieuwbouw voor onderzoeksinstituut Imares en een nieuwe zaal voor activiteiten. De acteurs bedanken het publiek in De Zaete. foto Johan van der Heijden De Zaete is een luilekker land voor plaatselijke vere nigingen, schreef de PZC in november 1985, een paar dagen voordat wethouder Nieuwen- huijse het dorpshuis officieel zou openen. De Zaete werd als luxueus beschouwd en groot, en het kostte wel 2,4 miljoen gulden. Lang is het niet rustig geweest: al snel lieten ontwikkelaars een bege rig oog vallen op het lapje grond aan de rand van de haven. Een lap je grond waar nog wel een dorps huis op stond. Toen Arcus plan nen presenteerde om De Zaete te slopen en op die plek appartemen ten te bouwen, werd in Yerseke een actiegroep opgericht: De Zaete mö bluuv'n. Die haalde in 2003 2200 handtekeningen op. De actiegroep werd opgeheven toen Arcus afhaakte en de gemeen te Reimerswaal in zee leek te gaan met twee lokale initiatiefnemers. Het plan De Putter en Lacor voor zag in verplaatsing van het dorps huis naar de middelste oesterput ten. Daar zouden ook appartemen ten, een museum en een hotel moeten komen. Waar De Zaete stond, was uitbreiding voor de oes terputten mogelijk. Ook dat plan sneuvelde en er kwam een nieuw: projectonwikke- laars Top Level Development en Als er genoeg apparte menten zijn verkocht, be- gint de sloop van De Zae te en de nieuwbouw. AM Zeeland en woningbouwcor poratie R&B-wonen presenteer den een plan voor appartementen, een uitbreiding voor onderzoeksin stituut Imares, mogelijk een hotel en een mulitifimctionele ruimte. Terwijl de woningbouwcorporatie én AM-Zeeland afhaakten, zegt de andere ontwikkelaar door te wil len gaan. Het exploitatiecontract voor De Zaete eindigt in decem ber. Of er dan ook gesloopt wordt, is niet duidelijk: daarvoor moeten er eerst voldoende appartementen verkocht zijn. door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - De Stichting Bunker- behoud heeft na tien jaar soebat ten haar zin gekregen: een monu mentenstatus voor het landfront Vlissingen. De verdedigingslinie van tien kilometer die dwars over Walcheren loopt is nu een be schermd rijksmonument. Voorzitter Cor Heijkoop: „Het is een unieke linie, de enige in Euro pa die nog bestaat. Het is ook voor het eerst dat voormalig Duits erf goed op die monumentenlijst komt. Maar we gaan wel daadwer kelijk verder aan de slag met 'ge bruik' van het landfront. Behoud alleen is niet voldoende. Er lopen al wandel- en fietspaden langs en we hebben de Battlefield-tours." Het Landfront werd tussen 1942 en 1944 door de Duitsers aange legd aan de landzijde van de ves ting Vlissingen om een aanval in de rug van de Scheldestad af te kunnen weren. De linie liep via de duinen bij Groot-Valkenisse over Koudekerke naar Nieuw-Abeele tot aan het Ka naal door Walcheren. Vervolgens aan de oostzijde van het kanaal over de Mortierepolder naar de Welzinge- en Schorerpolder, eindi gend bij Fort Rammekens in Rit- them. f^l lllJi Grote Kade 40-42 Goes XtlPC Tel: 0113-323484 GOES Jongen aangehouden voor vernielen ruit Op zaterdagavond even voor mid dernacht heeft de politie op het Sta tionsplein in Goes een vijftienjari ge jongen uit Amemuiden aange houden. Hij zou even daarvoor in de Lange Kerkstraat in Goes een ruit van een winkelpand hebben vernield. Volgens de jongen was dat een on gelukje. Hij heeft tegenover de poli tie spijt betuigd. SINT MAARTENSDIJK Inbrekers halen diepvrieskist leeg Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een opmerkelij ke diefstal gepleegd. In een garage bij een woning aan de Oosterscheldestraat in Sint Maartensdijk hebben ze een vries kist leeggehaald. De inbrekers zijn er volgens de po litie Zeeland vandoor gegaan met een grote hoeveelheid bevroren vlees en vis. VLISSINGEN Politie pakt scooterdief op Op de Westelijke Bermweg in Vlis singen is vrijdagavond een 17-jarige Vlissinger aangehouden voor dief stal van een scooter. Agenten zagen de jongen eerder die avond zonder helm op de scoo ter rijden en hielden hem aan. Hij stopte, gooide scooter op de grond, stapte achterop de scooter van een vriend en verdween. De tweede jongen wist te ontkomen. VLISSINGEN Camera's in het Scheldekwartier De gemeente Vlissingen gaat op het Scheldekwartier twee camera's plaatsen. Die camera's komen daar om eventuele overlast te registre ren, maar ook ter bevordering van de sociale veiligheid. Dat plaatsen van die camera's maakt onderdeel uit van de plannen van het dage lijks bestuur van de gemeente om de toegankelijkheid en leefbaar heid van het gebied te bevorderen. KAPELLE Vonne van der Meer geeft een lezing Schrijfster Vonne van der Meer komt vanavond naar Kapelle om een lezing te geven. Dat doet ze in het gemeentehuis. Van der Meer is bekend van onder meer haar boe ken Eilandgasten, Avondboot en Laatste seizoen. Kaarten zijn te krij gen bij de gemeente en de biblio theken. Telefonisch reserveren kan ook. www.kapelle.nl Aanvang: 20.00 uur, entree 5 euro. GOES Bijeenkomst over leefbaarheid In hotel Terminus in Goes houdt de Zeeuwse vereniging voor Klei ne Kernen morgen een netwerkbij eenkomst voor Zeeuwse wijk- en dorpsraden met als thema Jonge ren en Leefbaarheid. Jongerenra- den uit Veere, Goes, Reimerswaal, Tholen en Noord-Beveland zijn aanwezig. Het begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59