Het licht gaat misschien wel definitief uit Vuurtoren Breskens blijft 141 zeeland Vrouwengilde is nog springlevend School Goese Polder is auto's bij schoolplein zat 'Bestuurlijk falen bij besluit over regiotaxi' Binnenoptocht voor Sint Maarten WD Kapelle: vertrouwen in partij geschaad maandag 12 november 2012 ^SJ5K^.X?5SSSaSSS5SSe®PK!fi^3JS^X«S0ï5BaK£KWSC®^^viïS3^:5:i^^ Dorpshuis De Zaete in Yerseke gaat in januari tegen de vlakte. Misschien. En misschien ook niet. De gebruikers hebben geen idee wat er precies gaat gebeu ren. Toneelgroep Kom t'r us ni kiek'n vreest voor het voortbe staan. door Nadia Berkelder Of het erg is?, vraagt Adriënne van der Endt die de pro grammaboekjes voor de voorstelling 'Herrie in het Ziekenhuis' van to neelgroep Kom t'r us ni kiek'n ver koopt „Erg, ik weet het niet.. Het is wel lullig. Misschien doen we het wel voor de laatste keer." Ongeveer 175 mensen kochten van avond een kaartje bij Adriënne. Vo rige week waren dat er 135. Het pu bliek geniet van de acteurs; ze spe len vanavond een ziekenhuis klucht, compleet met dokters die zusters in de billen knijpen en al lerlei lichamelijk ongemak dat ge lukkig toch erg grappig is. De Zae te buldert van de lach. „Het is heel erg dat De Zaete straks dicht gaat", zegt Hans Baas in de pauze. „Vooral omdat het ge sloopt wordt voordat er wat an ders is. Ze slopen wel, dan is er een gat en vervolgens ook een gat in de begroting. En dan is het dorpshuis weg. En waarom? Zo oud is het hier nou toch ook weer niet?" De Zaete wordt niet alleen ge bruikt voor verenigingen, het heeft ook een sociale functie, zegt Baas, die zelf trouwens uit Kruinin- gen komt. „Er zijn hier bijvoor beeld veel bruiloften. De afgelo pen jaren waren er volop kansen om ergens iets nieuws te bouwen: in het nieuwe bejaardencentrum, of bij het voetbalcomplex. Een dorp kan toch zeker niet zonder dorpshuis? Maar ja, aan de men sen wordt nooit wat gevraagd." "Het is heel droevig, verzucht een dame die niet met haar naam in de krant wil, maar gepensioneerd actrice bij de toneelgroep is. „Waar om? Omdat ze nergens anders heen kunnen. En dat is al heel lang bekend. Moeten we dan naar Kruiningen? Nee dat is niks. En of er nog iets voor terug komt, moe ten we nog zien. Er is al zoveel be loofd." „Het is niet goed", vindt Dies Mur- re. „Vooral omdat er geen vooruit zichten zijn. En ze zeggen ook niks bij de gemeente. Alle dorpen hebben een dorpshuis, en hier kan helemaal niks, terwijl we het groot ste dorp zijn. Hoe dat komt? Het is altijd hetzelfde in Yerseke, de to ren van de kerk is ook nooit terug opgebouwd na de oorlog. De oude ren hebben een hele tijd zonder soos gezeten... We protesteren mis schien te weinig op Yerseke." Als het doek gevallen is, de lichten aan gaan en het applaus klinkt, be dankt acteur Philip Dijkwel het pu bliek. „Of we volgend jaar nog in Yerseke kunnen spelen, weten we niet. Yerseke zal nog wel bestaan, maar de Zaete niet", zegt hij. En even later, als hij in zijn zieken huispyjama gezeten op het po dium nog even napraat: „De mees te acteurs zijn al wat ouder. Het ge vaar bestaat dat als hier het licht uit gaat, het bij ons ook uit gaat." door Wilma Valk BRESKENS - De vuurtoren in Bres kens blijft staan én krijgt weer licht. Dat meldt de Stichting Vuur toren Breskens, die de toren vol gend jaar overneemt van de huidi ge eigenaar: de Belgische overheid. De gietijzeren, achtkantige vuurto ren aan de Panoramaweg heeft geen nautische functie meer. Het zag er dan ook een hele poos droe vig uit voor het markante gebouw. Er dreigde zelfs sloop. Een groep bezorgde burgers vere nigde zich vorig jaar en kreeg al snel de garantie dat de toren, als 'waardevol cultureel erfgoed', waar schijnlijk zou blijven staan. De toren, gebouwd in 1869, is ei gendom van de Belgische over heid. Dat is een uitvloeisel van een traktaat uit die tijd. Het gebouw valt daardoor onder beheer van de 'permanente commissie voor de Scheldevaart'. Die knapt de buitenkant van de to ren nu nog één keer op, zodat die er de komende twintig jaar weer tegen kan. Dat is niet voor zijn tijd: de laatste 'grote beurt' dateert van 1992, toen het gebouw onder meer een nieuwe verflaag kreeg. Ook het licht, dat vorig jaar okto ber doofde, gaat weer branden: niet meer rood en groen, zoals voorheen, maar wit. Daarna draagt de commissie de toren over aan de stichting, die zich ten doel stelt ook de binnenkant van de to ren een opknapbeurt te geven. Daarna moet de toren voor uiteen lopende doeleinden gebruikt kun nen worden: op bijvoorbeeld mari tiem, cultureel en educatief ge bied. Voor de opknapbeurt wordt na drukkelijk gehoopt op bijdragen van inwoners en bedrijven in Bres kens. De stichting heeft een rekening nummer geopend waarop bijdra gen gestort kunnen worden: 170688941, op naam van Stichting Vuurtoren Breskens. www.vuurtorenbreskens.nl GOES - Het was zulk slecht weer dat de organisatie van de Sint Maartensoptocht in Goes zaterdagavond be sloot om maar binnen te blijven. In de katholieke kerk was het gelukkig wel droog. foto Johan van der Heijden door Nadia Berkelder GOES - Het bestuur van het Zeeuw se vrouwengilde mag zichzelf dan hebben opgeheven, in Goes is de club nog volop actief Het Vrouwengilde Goes bestaat volgend jaar zelfs 95 jaar, zegt be stuurslid Denise Bouman. „We hebben zeventig leden. Voorheen waren we het Katholieke Vrouwen gilde, maar die K is er afgevallen. We zijn nu oecumenisch. Alle ge zindten zijn welkom." Het gilde houdt activiteiten in de Magdalenazaal, naast de katholie ke kerk in Goes. Daar zijn bijvoor beeld lezingen of workshops. De leden zijn voornamelijk oudere vrouwen, zegt Bouman. „Maar jon gere vrouwen zijn ook van harte welkom." Elke tweede en vierde woensdag van de maand is er een inloop- soos, waar iederen welkom is, ook mannen. Mensen kunnen dan thee of koffie drinken, sjoelen of gewoon wat praten. Op 4 december houdt het gilde een sinterklaasmiddag met cabaret in de theaterzaal van Emergis aan de Oostmolenweg in Kloetinge. De groep Zo kan 't ook treedt daar op. Die voorstelling is voor ieder een toegankelijk, de toegangsprijs is 4,50 euro. door Nadia Berkelder GOES - Ze vragen bij de Holtkamp- school al anderhalfjaar om maatre gelen maar nog steeds staan er ber gen auto's voor de deur van de school geparkeerd. En dat is niet alleen jammer van de mooie nieuwe school, maar ook gevaarlijk. „Sommige kinde ren zien hun ouders niet eens meer", zegt schooldirecteur Tom Roovers. „En sommige automobi listen zijn weer boos als kinderen langs hun auto lopen of fietsen of voetballen op het pleintje." De auto's staan pal voor het schoolplein, op openbaar terrein, dus het mag wel. Dat maakt optre den ook extra lastig. „We hebben geen poot om op te staan", zegt Roover. „Toch hebben we vaak aan de gemeente gevraagd of er iets aan gedaan kan worden. Zo moeilijk is het niet: een verbods bordje plaatsen of een paar bloem bakken zodat auto's er niet meer op kunnen." Vlak in de buurt zijn twee parkeer terreinen. „Daar is altijd plaats", zegt Roovers. „Maar als er iets te doen is in wijkcentrum De Spinne staat het vol. En nee: het zijn niet de auto's van ouders die hun kin deren naar school komen bren gen." KAPELLE - De WD in Kapellle heeft de eigen fractie in de Tweede Kamer per e-mail laten weten dat het vertrouwen in de partij en in partijleider Mark Rutte geschaad is. Dat deed de afdeling vrijdag, op de dag dat de omstreden regeling voor de zorgpremie van tafel ging. De lokale WD'ers laten in de mail weten geen steun te geven aan het regeerakkoord vanwege het nivelle ren van inkomens via de zorgpre mie. De afdeling zegt de manier waarop over de plannen gecommu niceerd. is, 'onacceptabel' te vin den. „Gezien alle ontwikkelingen is het lachen de liberalen in Kapel le inmiddels wel vergaan." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De belangenorgani satie voor chronisch" zieken en ge handicapten in Zeeland is niet te spreken over de manier waarop een besluit is genomen over bezui nigingen op de regiotaxi vorig jaar. Dat schrijft de stichting Provincia le Chronisch zieken- en Gehandi captenorganisatie Zeeland (PZG) in een brief aan de gemeentebestu ren in de Oosterschelderegio. Vorig jaar besloot het bestuur van de Regiotaxi - bestaand uit wet houders van de gemeenten - een inkomensgrens in te voeren: men sen die meer verdienden, gingen fors meer betalen voor de taxi. Dat plan stuitte op verzet Belangenor ganisaties wezen erop dat gehandi capten en ouderen vaak geen alter natief hebben omdat ze geen auto kunnen rijden. Bovendien stak de rechter een stokje voor het plan. Het bleek niet toegestaan om een inkomens grens in te stellen. En dat had het bestuur kunnen weten, schrijft het PZG, want er was jurisprudentie. „Bestuurlijk fa len zoals zich nu heeft voorgedaan valt niet uit te leggen. We ho pen een juridisch gevecht op het scherpst van de snede niet nog eens te hoeven meemaken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58