binnenland! 5 betaalt ze die zelf Patiënten VUmc zagen W niet alle filmbeelden ZWart geid Groeiende groep 17-jarigen probeert het rijbewijs te halen „ii« filmUanUflH opmerking over KNMP: apothekers houden zorg aan patiënten niet vol Zangeres van 'Annie' overleden Dagje wellness incl. 2 overnachtingen cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 maandag 12 november 2012 De Catharinakerk (links) was een van de gevels die een sprookjesach tig 'gezicht' kregen, net als het Stad huisplein (boven). Maar ook panden NIJMEGEN - Veel 17-jarigen zijn de afgelopen twaalf maanden begon nen met rijlessen. Sinds 1 novem ber vorig jaar mogen jongeren als ze 17 jaar worden rijexamen doen. Voorwaarde is dat tot hun 18e een coach meerijdt, bijvoorbeeld een ouder. „Er is een duidelijke verschuiving. Vroeger mocht je je eerste rijles pas op je achttiende verjaardag ne men. Nu komt het merendeel van de leerlingen eerder bij ons", zegt Mitchel van der Stap van de lande lijk opererende autorijschool All-in-Solo. Die leerlingen doen lang niet alle maal mee met het 'coach-project'. Zo'n 40 procent doet voor hun 18e AMSTERDAM - Patiënten in het VUmc die werden gefilmd voor de realityserie 24 uur tussen leven en dood van RTL, mochten bepaalde beelden niet bekijken. Volgens Nu.nl had het ziekenhuis dat ver bod ingesteld zodat er bij een even tuele medische fout geen bewijs materiaal toegankelijk zou zijn. Dat meldt Nu.nl op basis van on- derzoeksstukken van het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP). Uit de stukken blijkt dat het VUmc kon meebepalen welke pa tiënten in de uitzending zouden komen. Die mochten de uitzen ding vooraf bekijken, maar niet het overige beeldmateriaal. „Boven dien wilde het VUmc die beelden gebruiken voor intern gebruik en onderwijsdoeleinden. Maar in de informatiebrief aan de patiënten stond daar niets over vermeld", al dus onderzoeksjournalist Brenno de Winter van Nu.nl. Ook in het script dat medewerkers gebruikten om patiënten te benaderen voor deelname, werd het intern en on derwij sgebruik niet genoemd. Pas in de toestemmingsverklaring die de patiënt moest ondertekenen, stond dat vermeld. „In een van de stukken staat dat het filmmateriaal niet gebruikt mag worden voor zogeheten medi- co-legale zaken", stelt De Winter. Concreet betekent dat dat een pa tiënt of medewerker juridisch ge zien niets aan de beelden heeft. Dat verbaast De Winter. „Dat is, in combinatie met het gebrek aan inzage, natuurlijk een 'smoking gun'. Waarom zou een patiënt zijn eigen beelden niet terug mogen zien?" RTL besloot op 24 februari de se rie na één uitzending te stoppen. DEN HAAG - Omdat zorgverzeke raars de begeleiding van patiënten voor en na een operatie niet ver goeden, worden apothekers op extra kosten gejaagd. Zij moeten dat nu uit eigen zak betalen 'en dat is voor hen niet vol te hou den', aldus apothekerskoepel KNMP zaterdag. Vandaar dat de organisatie zorgver zekeraars met klem oproept om de zorg wel te vergoeden. „De be geleiding valt voor de patiënt on der verzekerde zorg. Maar doordat zorgverzekeraars hier geen vergoe ding voor geven, staat deze onder druk." „De apothekers betalen de zorg nu, omdat het onder de zorgplicht valt. Maar ze maken er verlies op. Dat is niet vol te houden en daar zitten risico's aan", verklaart Rob Sebes van de KNMP. Het komt vol gens de organisatie voor dat men sen in het ziekenhuis belanden na verkeerd medicijngebruik, omdat er informatie verkeerd wordt over gedragen voor en na de operatie. In een brief aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) heeft de KNMP eind augustus al zorgen uitgesproken over de situatie. De IGZ laat weten dat apothekers de zorg wel degelijk moeten verle nen, maar dat het vervelend is dat ze er geen geld voor krijgen. met alledaagse thema's (onder) kwa men tijdens Glow in een heel ander licht te staan. foto's Fotoburo Van de Meulenhof GELEEN - Zangeres Miggy, in Breda geboren als Marina van der Rijk, is na een kort ziektebed woensdag op 51-jarige leeftijd in Geleen overle den. Dat heeft haar familie zaterdag be kend gemaakt Miggy was bekend van de nummer één-hit Annie (Hou Jij M'n Tassie Even Vast) uit 1981. examen, de rest pas na hun 18e ver jaardag en mag dus alleen de weg op, aldus Van der Stap. De tijd die 17-jarigen gecoacht wor den, is soms te kort, vindt Irma Brauers van branchevereniging voor autorijscholen, VRB. „Ik heb leerlingen die vier maanden voor hun 18e verjaardag slagen. Wat voegt de coaching dan nog toe?", vraagt Brauers zich af. De afgelopen twaalf maanden zijn 10.500 17-jarigen geslaagd voor hun rijexamen. De maatregel, die is af gekeken uit Duitsland, moet jaar lijks zestien verkeersdoden voorko men. Over zes jaar wordt de proef geëva lueerd. 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren en Wi-Fï 1 x entree Thermen Holiday Hotel vlakbij Thermen gelegen Hotel Hoogeveen 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. ros.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. DOETINCHEM - Het Doetinchemse WD-raadslid Ed de Rechteren van Hemert heeft spijt van zijn pleidooi voor invoering van een zwart geldircuit om de economie uit het slop te trekken. In een opi niestuk pleitte hij zaterdag in het dagblad De Gelderlander voor 'te rugkeer' van zwart betalen aan vaklieden die op zaterdag bijklus sen. Dat leidde tot veel commotie. 'We moeten leren om een deel zwart te betalen. Ik pleit niet voor crimineel zwart geld, waar het gelijk om tonnen gaat, maar voor de bouwvakker, schoonma ker, de stratenmaker, de woningin richter en de schilder, die op zater dag werkt voor een beter bestaan', schreef de WD'er in zijn opinies tuk. „Door het op deze manier te stellen heb ik de politiek in diskre diet gebracht", reageerde De Rech teren van Hemert. AMSTERDAM Grote fraude donaties voor kinderkanker Een oud-bestuurslid van een gala tegen kinderkanker heeft ongeveer 600.000 euro aan donaties in eigen zak gestoken. Dat zegt het bestuur van het Quality of Life Gala. De man werd direct na de ontdekking de laan uitgestuurd, net als de pen ningmeester die hem geholpen zou hebben. Hij zou ook bij het be drijf waarvan hij eigenaar was, geld hebben verduisterd. ROOSENDAAL Peuter dood na ongeluk kinderfeestje Een peuter van 1,5 jaar oud is zater dag overleden na een ongeluk op een kinderfeestje in een gymzaal. Enkele ouders hielden toezicht, maar hadden niet in de gaten dat de peuter een opslagruimte was binnengegaan. Door nog onbeken de reden viel daar het deksel van een turnkast op de peuter. Het kind werd naar het ziekenhuis ge bracht en overleed daar later. OSS Man doodde ex en daarna zichzelf De man die vrijdag dood is gevon den in een woning in Oss heeft eerst zijn ex-vriendin vermoord en daarna zichzelf. Hij deed dat met een illegaal vuurwapen. De 44-jari- ge man en de 36-jarige vrouw wa ren kortgeleden uit elkaar gegaan. Bij het drama waren geen anderen betrokken, maakte de politie giste ren bekend. Het tweetal had sa men twee kinderen. ZAANDAM Intercity schampt waaghals op spoor Een 23-jarige man is zaterdagavond gewond geraakt door bluf bij sta tion Koog-Zaandijk. Hij hurkte op de rails, zodat vrienden daar een fo to van konden maken, maar schrok van een naderende intercity. De man wist nog net op tijd het per ron op te klimmen. Hij werd ge raakt door de trap aan de zijkant van de trein. Daardoor raakte hij ge wond aan zijn benen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5