Open Huis pleegzorg geslaagd i6l zeeland PTT'er oogt als SS'er Het publiek genoot zichtbaar zeeland in de vorige eeuw maandag 12 november 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De kaart van vorige week was voor veel mensen een brug te ver. De juis te oplossing was Tho- len-stad. Rien Verkerke uit Middel burg schreef: „Het is de Oudeland- sestraat in Tholen, gezien vanuit de Oudelandsepoort richting Markt. Links boven is het begin van de Kerkstraat te zien. Het gro te pand op de hoek Markt-Kerk- straat was de zadelmakerij van C. den Ouden. Later werd het ei gendom van mosselfirma Deur- loo-Stoffels. De Kerkstraat en de Oudelandsestraat en -poort vorm den, voor Tholen een rondweg kreeg, een belangrijke verbinding tussen de brug over de Eendracht en de rest van het eiland Tholen." „Bij de grote steen rechts op de stoep bevond zich een smederij, in mijn tijd van Jan van Dijk. Het ho ge gebouw daartegenover was een kleuterschool. Iets verderop rechts stond de woning van de familie Joppe. Later werd in dit pand het kerkgebouw van de Ned. Protestan ten Bond gevestigd. Ooit hoorde ik het verhaal dat in de Oudeland- 'Iedere overplaatsing is er een te veel. We zijn erg blij met gezinnen waar een kind zo kort als mogelijk, maar zo lang als nodig is mag blijven.' Tineke de Carpentier, pleegzorgbegeleidster juvent sestraat de enige Jood die Tholen tijdens de oorlog herbergde, was ondergedoken. Na de bevrijding kwam de man zielsgelukkig op straat, maar: wat was het eerste dat hij zag? Een man in wat sterk aan een SS-uniform deed denken! Laat dat nu de postbode Piet van Elsacker zijn! Inderdaad, pontifi caal in uniform, maar zich van zijn krijgshaftige uitrusting niet be wust. Ja, toen maakte je ook als postbode nog indruk!", zo besluit Verkerke zijn relaas. Vaste inzender Cees Stevense uit Middelburg noemt nog wat mid denstanders, waaronder de her berg van Soomers, schoenenhan- del J. J. Robbregts en de Thoolsche rijwielhandel van Anthonie Geluk. „Hij verkocht Success-rijwielen en Kohier-naaimachines. H. Schetters handelde in landbouwwerktuigen en slager P. van OefFelen zorgde voor een flink stuk vlees of spek voor een schappelijke prijs." Winnaars bon: Rien Verkerke, Middel burg, A.J. de Putter, Terneuzen en fam. Blaakman, Oostburg Vier Zeeuwse pleegoudergezin nen stelden zaterdag hun huis open voor belangstellenden. Het doel was tweeledig: buurtgeno ten eens een kijkje bieden in 'dat huis waar telkens andere kin deren wonen' én aspirant-pleeg ouders trekken. door Ondine van der Vleuten Om kwart over vier stapt het bezoek de deur uit, bij Marjan en Jos in Dreischor. „Ze kwamen om 2 uur binnen en zijn al die tijd geble ven", zegt Marjan opgetogen. „Zó veel vragen hadden ze! We heb ben de hele tijd zitten praten. En je kon merken dat ze er al langer mee bezig waren. Ze hadden zich goed geïnformeerd. Ze waren zich er bijvoorbeeld heel goed van be wust dat je met een pleegkind ook Zeeuwse cijfers In 2011 zijn 130 jongens en 126 meisjes in een pleeggezin ge plaatst. Van de 298 gezinnen die in 2011 belangstelling toonden voor het pleegouderschap, hebben er zes tien het voorbereidingsprogram ma gevolgd. Er zijn nu zo'n dertig pleeggezinnen waarop Juvent een beroep kan doen. Idealiter wordt bij een pleegkind een gezin gezocht dat perfect aan sluit. In de praktijk is dat moeilijk. Er zijn vooral weinig gezinnen voor kinderen vanaf 8 jaar en kinderen die wat meer aandacht vragen. die hele familie in huis haalt. Broertjes, zusjes, oma, opa. Dat rea liseren mensen zich vaak niet." Ik denk dat we er weer een pleeg gezin bij hebben, absoluut!" Pleegzorgbegeleidster Tineke de Carpentier van Juvent, die er de hele middag bij is om vragen te be antwoorden, houdt een slag om de arm: „Ik ben er bijna zeker van dat ze de introductiecursus gaan doen." Juvent, de grootste aanbieder van pleegzorg in Zeeland, gaf met de actie 'Ontdek de pleegouder in je buurt' een Zeeuwse invulling aan de landelijke wervingscampagne van Pleegzorg Nederland. Lande lijk deden honderd pleeggezinnen mee. Zeeland heeft momenteel dertig beschikbare pleeggezinnen. En der tig kinderen wachten op plaatsing in een pleeggezin. Eén en één is twee, zou je denken. Maar dat is niet zo, want bij een goede 'koppeling' is rekening ge houden met tal van factoren. Zo als de wensen van de pleegouder. Die willen meestal vooral baby's of kleuters: omdat ze aaibaarder zijn dan zo'n puistige puber, wel licht, of omdat je dan niet te ma ken hebt met een jarenlange, moei zame vóórgeschiedenis. Vorig jaar is in de werving van pleeggezinnen het accent daarom al komen te liggen op oudere pleegkinderen. Het is mogelijk één van de redenen dat van de 298 ge zinnen die in 2011 belangstelling toonden (door informatie op te vragen bijvoorbeeld) slechts zes tien het voorbereidingsprogram ma volgden. Daarmee is nog niet gezegd dat alle zestien aan het eind van de cursus uiteindelijk ook daadwerkelijk voor het pleeg ouderschap kozen. In Middelburg, Goes, Dreischor en Axel, kortom in elke Zeeuwse regio kon er zater dag een gezin bezocht worden. Uit eindelijk kwamen er acht geïnte resseerden op af, vertelt Pieter Ver- poorte van Juvent. Maar die acht waren dan ook serieus geïnteres seerd en daarmee mag de actie ge slaagd genoemd worden. „Dege nen die nu de stap gezet hebben om te kómen kijken, hebben letter lijk een drempel genomen." De bezoekers zaten vol vragen, merkten Jos en Marjan, die met hun 22 jaar ervaring als pleeggezin een ideale vraagbaak waren. Vijf musici uit vijf Europe se landen, vijf verschil lende instrumenten qua bouwer en timbre, vijf jonge musici die elke compositie spelen als nieuw. Lionel Wartelle (klarinet), Afonso Fesch, Mathieu van Bellen (violen), Manuela Mo- canu (altviool) en Stefan Hadjiev (cello) vormden een echte een heid en de twee klarinetkwintet ten werden bijna perfect gespeeld. De klankkleuren vloeiden mooi in elkaar, de balans was goed en de kwintetten kregen éen verfijnde, maar ook gepassioneerde uitvoe ring. Verfijnd en genuanceerd in Mozart en dynamisch en krachtig in Brahms. Het kwintet van Mozart is heel klassiek en de strijkers concerteren KLASSIEKE MUZIEK Open Haard Concert i Klarinetkwintetten van Mozart en Brahms. Door the Soloists of the Mahler Orchestra. Gehoord zon dag 11 november in Porgy en Bess in Terneuzen. voortdurend met de klarinet. De klarinettist speelde met een mooie, ronde, vooral slanke toon. De inzetten waren steeds gelijk en het bucolische karakter van het Menuet en de variaties in de Fina le kwamen goed uit. Alleen werd het lyrische Larghetto iets te lang zaam vertolkt en had het thema melancholischer mogen klinken. Het Mozartkwintet werd ietwat voorzichtig vertolkt Die schuchter heid was totaal verdwenen in het Brahmskwintet. In dit romanti sche werk komt duidelijk uit dat de rol van de cello veel belangrij ker is dan in de klassieke periode. In het Adagio, ook hier vrij lang zaam, werden de smartelijke, een voudige melodie en ook de zigeu nerachtige melodie goed in de verf gezet en werkelijk verbluffend knap werd de Finale vertolkt. Een thema met vijf variaties waarbij al le instrumenten de kans kregen zich te profileren. Tijdens de uit voeringen was het doodstil in de zaal, het publiek genoot zichtbaar. De zaal was volledig uitverkocht en dat verdienden deze beloftevol le musici ook ten volle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48