tube 300 zeeland 115 Dorpsraad onderzoekt behoefte startershuizen Loket NS-station Goes sluit nu echt Klein rondje langs vogelboulevard en Oosterschelde Groene schildjes met gele pijlen wijzen de weg Themaroutes aanvulling op nieuw wandelnetwerk Op Schouwen-Duiveland ligt straks 300 kilometer aan wandelroutes. maandag 12 november 2012 ts/^sssssasssssses^xe^wx^sBi door Melita Lanting Vaak is voor een wandelnet werk aangehaakt bij bestaan de paden en wandelroutes en wordt daar wat aan toegevoegd. Neem de vogelboulevard bij restau rant de Heerenkeet in Moriaans- hoofd. Daar was het niet mogelijk om ook buitendijks te wandelen. Dat wordt opgelost. Wandelaars kunnen straks niet alleen onder aan de dijk, langs het water van Tureluur of richting de uitkijkto ren lopen, maar ook over de dijk aan de kant van de Oosterschelde. Daar mee wordt het gemakkelijker om een klein rondje te lopen, zonder de druk ke N59 over te moeten steken. Groene schildjes met gele pij len, daaraan valt het wandel- netwerk op Schouwen-Dui veland straks te herkennen. Overal op het eiland staan de palen inmiddels in de grond. Neergezet door vrijwilli gers. Een groot deel van de palen is nog leeg. Daar komen straks de schildjes op met nummers die verwijzen naar knooppunten. Die bordjes worden pas op het laatste moment geplaatst, als de routes helemaal goed en dub bel gecontroleerd zijn. Wandelaars hebben dan genoeg aan een lijstje met knooppunten en hoeven geen grote kaart meer mee om niet te ver dwalen. Wie de afgelopen maanden goed heeft opgelet zag met regelmaat op woens dagmiddag een klein groepje fanatie ke wandelaars lopen. De ene keer in Bruinisse, dan weer in Burg of in Zie- rikzee. Het waren de leden van de kerngroep wandelnetwerk. Bezig met het proeflopen van themaroutes. Een droom van de groep om het bijna ge realiseerde wandelnetwerk aan te kunnen vullen. Meestal vertrok de groep vanaf een museum of historisch punt in een kern. Altijd liep een ter plaatse beken de vrijwilliger mee om de verhalen van de streek te vertellen. „Het is on gelofelijk hoeveel boerderijen en kas telen hier hebben gestaan", zegt Simo- ne Boots. „Veel meer dan ik wist." De themaroutes zijn een aanvulling op het gewone wandelnetwerk en voeren bijvoorbeeld langs de histori sche panden en plekken. „We hebben onlangs de route in Bruinisse gelopen en dan hoor je over de Visserstraat waar de mosselschepen lagen." Bij de routes hoort een kaart met in formatie over de omgeving en mis schien in de toekomst ook wel een versie die te lezen is met de mobiele telefoon. Voorlopig zijn de meeste themarou tes wel uitgezet, maar nog geen reali teit. Er is slechts geld om drie routes te realiseren, voor de overige ont breekt nog het geld. De routes die wel gerealiseerd worden zijn de kinder route rond de Ringwalburg in Burgh, de themaroute in en rond Bruinisse en de route langs aardkundige waar den in de Kop van Schouwen. De overige vijf routes zijn de Waters noodroute in de omgeving van Ou- werkerk, een route door Zierikzee met een maritiem karakter, bij Dreischor is de landbouw het thema en daar loopt het pad zelfs door de wijngaard. Er is ook een nieuwe stads wandeling in Zierikzee en in Brou wershaven staat staatsman Jacob Cats centraal. In Brouwershaven stond zijn ouderlijk huis en bracht hij zijn jeugd door. door Nadia Berkelder GOES - Het loket van het station in Goes gaat dicht per 9 december. Wie dan nog een kaartje wil ko pen voor de trein, kan alleen nog terecht bij de automaat of op het internet. Het Goese loket is het enige in Zee land dat dit jaar nog dicht gaat; op veel kleinere Zeeuwse stations was al jaren geen loket meer. Het loket op het station in Goes heeft nu ook al beperkte openingstijden. Het is op dit moment alleen 's morgens open. „Er komen ge woon heel erg weinig klanten", zegt een woordvoerster van de Ne derlandse Spoorwegen. „Veel te weinig in ieder geval om daarvoor iemand een paar uur achter het lo ket te laten zitten. Als blijkt dat er heel erg weinig vraag naar is, heb ben we geen andere keuze." De Nederlandse Spoorwegen gaan ervan uit dat reizigers in de toe komst hun kaartje bij de kaartjes automaat kopen. Zolang dat nog kan, want ook het treinkaartje ver dwijnt binnenkort. Vanaf volgend jaar kunnen reizigers alleen nog maar met een ov-chipkaart terecht in de trein. Reizigersvereniging Rover is niet blij met de sluiting van het loket, zegt regiovertegenwoordiger Ger- da Staander. „Zeker omdat men sen binnenkort nog meer dingen moeten gaan doen met hun ov-chipkaart. Het was prettig ge weest als het loket nog een poosje open was geweest zodat mensen BRUINISSE - De dorpsraad van Brui nisse wil weten of er belangstel ling is voor het in eigen beheer bouwen van een huis in Bruinisse. De dorpsraad denkt hierbij aan starters of juist senioren die op de ze manier een betaalbaar huis wil len neerzetten. „Wij hebben in het dorp signalen opgevangen dat er veel behoefte is aan starterswoningen", zegt Nico de Danschutter. „Het is goedkoper dan de reguliere bouw of je krijgt meer huis voor hetzelfde bedrag." Volgens De Danschutter zoeken starters nu nog vaak hun heil bui ten Bruinisse. „Je ziet veel starters vertrekken naar een huurhuis in Zierikzee." Het plannetje van de dorpsraad lijkt veel op het bieb-initiatief van enkele jaren geleden in Burgh-Haamstede. Toen kwam er vanuit een groep rond sportvereni ging DFS het signaal dat starters in VEERE Veerse akkerranden blijven bloeien De akkerranden in de gemeente Veere blijven bloeien. De Agrari sche Natuur Vereniging Walcheren krijgt hiervoor ook volgend jaar subsidie. Het college van B en W van Veere wilde flink bezuinigen op de subsidie, maar de raad was het daar niet mee eens. De stich ting krijgt volgend jaar 10.000 euro subsidie. Dat is wel minder dan nu, daarom moet de stichting zelf ook nog voor extra inkomsten zorgen. De stichting beheert zo'n twintig kilometer akkerranden. ROTTERDAM Dubbelconcert Stouten en Teeuw Organist Marien Stouten geeft sa men met zijn collega Jan Peter Teeuw een dubbelconcert in de Laurenskerk in Rotterdam. In deze kerk staat het grootste orgel van Nederland, het Marcussen-orgel. Stouten en Teeuw presenteren tij dens het concert hun nieuwste vierhandige cd: 'Ouverture'. Het concert van de Schouwse Stou ten en Teeuw begint om 20.00 uur, toegang 10 euro. het dorp geen huis konden vin den. Zij begonnen het bieb-pro- ject; bouwen in eigen beheer. Dat plan ondervond veel tegenslagen, maar lijkt nu - in gewijzigde vorm - toch gerealiseerd te worden. De Danschutter heeft voor het Bruse initiatief contact gezocht met de stichting CPOZ, het collec tief particulier opdrachtgeverschap Zeeland. Deze stichting helpt be langstellenden met adviezen en steun tijden de ontwerp- en bouw fase. Het gaat om kleinschalige projec ten. De locatie staat nog open. „We hebben iedere keer een groep je van minimaal drie deelnemers nodig." Het is de bedoeling het plan uit te werken met een lokale architect en een lokale aannemer. Belangstellenden kunnen zich per mail melden bij de dorpsraad. Als er voldoende belangstelling is volgt in januari een informatie avond. info@dorpsraad-bruinisse.nl VLISSINGEN Landfront Walcheren wordt Rijksmonument De Stichting Bunkerbehoud heeft na tien jaar soebatten haar zin ge kregen: een monumentenstatus voor het landfront Vlissingen. De verdedigingslinie van tien kilome ter die dwars over Walcheren loopt is nu een beschermd rijksmonu ment. Het Landfront werd tussen 1942 en 1944 door de Duitsers aangelegd aan de landzijde van de vesting Vlissingen om een aanval in de rug van de Scheldestad af te kunnen weren. ZIERIKZEE Actie Dorcas levert 400 pakketten op De inzamelingsactie van de christe lijke hulporganisatie Dorcas heeft in de afgelopen week ruim 400 voedselpakketten opgeleverd. De etenswaren werden door vrij willigers ingezameld bij winkels en in kerken op Schouwen-Duive land. De voedselpakketten gaan naar Oost-Europa en worden daar uitge deeld onder de mensen die hulp hard nodig hebben. er met vragen naar toe kunnen. Hoewel ik wel heb begrepen dat de NS wat meer mensen op het station laten rondlopen." Voor Rover is het geen verrassing dat het loket nu definitief sluit, zegt Staander. „Het is beleid dat de Nederlandse Spoorwegen al ja ren uitvoeren. Het past ook bij de invoering van de ov-chipkaart. Het wordt wel een beetje kaal zo. Op bijna alle Zeeuwse treinstations zijn de loketten straks dicht. Al leen in Middelburg is het nog open en in Vlissingen kun je nog een kaartje kopen bij de kiosk op het station. De rest is al jaren geslo ten." Volgens de NS vallen er geen ont slagen door de sluiting van het lo ket. Grote Kade 40-42 Goes Tel: 0113-323484

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47