Lopen over dijken, erven en paden 141 zeeland Wandelen 'Controleurs volgend jaar aan de slag' Jongen moet geld pinnen van belagers maandag 12 november 2012 In de Zak van Zuid-Beveland ligt ook een heel wandelnetwerk, opgezet door Stichting Landschapsbeheer. Het wandelnetwerk op Schouwen-Duiveland is een ini tiatief van de stichting Landschapsbeheer in Zeeland. In 2009 is het project begonnen. Proeflopen in Bruinisse. Vlnr: Barend van Lange, Arjan de Hulster, Simone Boots en Mineke Leijdekkers. foto's Dirk-Jan Gjeltema Het nieuwe wandelnetwerk voor Schouwen-Duiveland is bijna klaar. Nog een paar wijzigingen en de kaart kan gedrukt. door Melita Lanting Wie van wandelen houdt, kan vanaf april op Schou wen-Duiveland op goed aangegeven routes terecht. Niet alleen over wegen, maar voor al ook over dijkjes, boerenerven, rustige paden en langs vergeten hoekjes. Er ligt straks een netwerk van ongeveer 300 kilometer wan delpad. „We gingen bij de start uit van 200 kilometer, maar het is 300 ge worden", zegt Simone Boots, lid van de kerngroep wandelpadennet werk. „Het wordt heel tof Er ko men zelfs twee trekpontjes." Het ene bij de Schouwse dijk richting Schuddebeurs en het andere bij Tureluur. In de afgelopen periode is door de werkgroepleden en vrijwilligers van de stichting Landschapsbe heer Zeeland hard gewerkt. „Voor al Arjan de Hulster heeft veel ge daan. Al die gesprekken met grond eigenaren. Dat was een hele klus." Voorstelbaar omdat het over 18 ki lometer pad over particuliere grond gaat. Al met al zijn 35 ver- schillende contracten gesloten. „Op sommige stukken hadden we te maken met meerdere eigena ren." De contracten met de parti culiere grondeigenaren zijn afgeslo ten voor zeven jaar. Daarnaast is veelvuldig overleg gevoerd met an dere betrokkenen zoals de gemeen te, de natuurorganisaties, het wa terschap en de provincie Zeeland. De initiatiefnemers hebben gepro beerd bij iedere kern een 'omme tje' te maken. Een leuk rondje van een paar kilometer om bijvoor beeld op zondagmiddag met het MEEST GELEZEN 1Opsporingsambtenaar start 2013 2. Wandelnetwerk in april open (foto) 3. Renesse behoudt ijsbaan KIEKNOE De verhalen achter schoolfoto's en mensen die er op staan. Kijk op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto hele gezin te lopen. Het hele net werk is gebaseerd op hetzelfde sys teem als het fietsknooppuntensys- teem. Ook op de wandelkaart zijn straks cijfers te zien die refereren aan knooppunten. Pijlen en cijfers geven aan in welke richting de wandelaar moet lopen om de rou te te blijven volgen. Het was dus niet alleen een hele klus om de routes uit te stippelen, maar ook om de bewegwijzering in orde te maken. In de afgelopen maanden zijn iede re dinsdag vrijwilligers op stap ge weest om de palen te slaan. Bij ie der kruispunt een dikke zwarte paal in de grond met daarop groe ne bordjes met gele pijlen om de looproute aan te geven. Bij het testlopen van de routes bleek soms dat een paal op een on logische plaats stond. „Die moet dan verplaatst Als je loopt kijk je heel anders dan wanneer je fietst. Dan kijk je verder vooruit, terwijl wandelaars de aanwijzingen veel dichterbij zoeken." De komende periode wordt ge bruikt om de puntjes op de i te zet ten. Er komen startpanelen met de hele kaart in iedere kern en de wandelkaart wordt gedrukt Het is de bedoeling dat het wandel netwerk in april van het komende jaar officieel van start gaat Wandelnetwerk Op Schouwen-Duiveland komt een wandelnetwerk. Het netwerk verbindt bestaande paden met nieuwe routes. De wandelroutes liggen verspreid over heel het eiland. Rond vrijwel iedere kern is daar naast een 'ommetje' gerealiseerd. Het wandelnetwerk beslaat 300 ki lometer. Wandelaars kunnen de route zo kort of zo lang maken als ze zelf willen. Bijzonder is dat 18 kilometer wan delpad over particuliere grond loopt. GOES - Een 17-jarige jongen is vrij dagavond gedwongen om geld te pinnen op de Grote Markt in Goes. De jongen werd rond 21.15 uur samen met een vriend belaagd door een groepje mannen in de buurt van de Oostwal. Hij werd mishandeld. De jongen is op de grond gevallen en geschopt en ge slagen. Zijn vriend kon er op dat moment vandoor. Omdat hij geen geld bij zich had, dwongen de mannen hem geld te pinnen. Even later heeft de politie op de Oude Vismarkt een 35-jarige man aange houden. Hij wordt verdacht van de straatroof en is ingesloten. De man ontkent betrokkenheid. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De nieuwe opsporings ambtenaren op Schouwen-Duive land kunnen volgend jaar al wor den ingezet. Dat verwacht Wim Dorst (Christenunie). „We heb ben voor 2013 al budget vrijge maakt. Ik verwacht dat de burge meester het beleid gaat uitvoeren." Het worden geen surrogaat agen ten en ook geen parkeerwachten met een extra taak. Dorst wil dat nogmaals benadrukken. Hij is bang dat mede door toedoen van uitlatingen van burgemeester Ge rard Rabelink het idee is ontstaan dat deze controleurs achter drugs koeriers en hardrijders aan gaan. „Hij legde daar tijdens de raadsver gadering nogal de nadruk op, dat is jammer. Maar dat is echt niet de bedoeling." De controleurs wor den buiten kantooruren en in de weekeinden ingezet. Ze gaan op de fiets door de verschillende ker nen en spreken burgers aan óp hun gedrag. Bijvoorbeeld over hondjes die worden losgelaten in speeltuinen of kleine milieuover tredingen. „En als iemand met een verkeersbord onder de arm door het dorp loopt, vraagt hij wat de bedoeling is. Maar hij spreekt ook iemand aan die op een bankje zit te blowen." De controleurs gaan ook samenwerken met het Jeugd Overlast Preventieoverleg. Signale ren zij overlastgroepen, dan moe ten ze dat doorspelen. Op die ma nier ontstaat een beeld van wat er zich allemaal afspeelt in de ver schillende kernen. Het initiatief voor de controleurs komt van de Christenunie, in samenwerking met het CDA en Alert!. De aanlei ding is de oplopende schade door vandalisme. „Bedragen tussen de 93.000 en 153.000 euro per jaar", zegt Dorst. „In de zomermaanden gaat er bovendien heel veel aan dacht uit naar de Westhoek. Er is weinig aandacht voor de overige kernen op het eiland, ook niet van de politie." Toch is controle ook in die gebieden nodig, volgens de par tijen. Twee jaar lang wordt een proef gehouden met de nieuwe controleurs. Hiervoor wordt 84.000 euro uitgetrokken en daar voor kunnen twee personen wor den aangesteld. „Mensen van bui ten die met een frisse blik kijken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46