Na Rutte II volgt weer denivelleren 'Z 41 binnenland Als Saskia schade veroorzaakt T@©S Eindhoven gloeit in alle kleuren maandag 12 november 2012 Hoogleraar: Golfbeweging te verwachten Bgg^g&a2aK£ga2a?zë&z-3aiasga%^.5^a%agz^::<->xagaB5BBasiZKgag^ EINDHOVEN - Waar veel plaatsen het rond 11 november moeten doen met een lichtjesoptocht vanwege het feest van Sint Maarten, slaat lichtstad Eindhoven alles met Glow. Dit lichtkunstfestival, waarvoor kun stenaars en designers verbluffende lichtcreaties bedenken, betovert elk jaar honderdduizenden mensen. Af gelopen weekeinde was het thema Fagades en Faces, de gezichten van de stad. De inkomensverschillen tussen arm en rijk zullen gaan slinken. „De economie vaart er wel bij, zij het kortstondig", stelt hoogle raar Bovenberg. door Ap van den Berg Dankzij het kabi- net-Rutte II groeien vanaf 2014 de inkom sten van mensen met een klein salaris en die van veelverdieners naar el kaar toe. Dat is voor het eerst sinds het tijdperk van Joop den Uyl, in de jaren '60 en '70. Lans Bo venberg, hoogleraar economie aan de Universiteit van Tilburg, schetst voor- en nadelen. „Nivelleren is slecht voor de ar beidsmarkt. Het neemt de prikkels weg bij mensen om zich in te span nen en verder te komen in het le ven. Je zou kunnen zeggen dat ni velleren mensen lui maakt omdat het niet aanmoedigt om extra geld te verdienen." Volgens Bovenberg zijn er wel eco nomische argumenten die pleiten voor nivelleren. „Als het econo misch tegenzit, creëer je meer maatschappelijk draagvlak voor be zuinigingen, hervormingen en las tenverzwaringen als je de gevolgen daarvan met name neerlegt bij de sterkste schouders." Nivelleren jaagt de economie ook aan. „Mensen met lagere inko mens consumeren een groot deel 'Niet nivelleren zal PvdA niet accepteren' HILVERSUM - De WD heeft inge stemd met een vorm van nivelle ring en het kan niet zo zijn dat ze dat intrekt. Dat zal de PvdA niet ac cepteren, aldus Guusje ter Horst, oud-minister en PvdA-senator za terdag in het radioprogramma Tros Kamerbreed. Ter Horst beseft dat de WD moeite heeft met maatrege len om de inkomensverschillen te verkleinen, maar volgens haar zit ten er voor haar partij ook moeilij ke punten in het regeerakkoord. van hun salaris. In tegenstelling tot rijken, die meer geld opzij leg gen. Door te nivelleren, transpor teer je geld van de spaarbank naar de portemonnee. Dat is positief voor bijvoorbeeld de detailhandel. Maar de effecten verwateren na verloop van tijd." Bovenberg meent dat nivelleren, gezien de miserabele economie van dit moment, het beste is. „Mensen worden er ook gelukki ger van als je de inkomensverschil len niet te groot laat zijn, is uit on derzoek gebleken." Hij verwacht wel dat de inkomensverschillen straks weer groeien. „Zeker als het met onze welvaart weer crescendo gaat In de periode na Den Uyl ge beurde dat ook. Politieke opvattin gen golven op en neer. Net als eco nomische voor- en tegenspoed." zie onze website:binnenland Guusje ter Horst nivellering is meesterzet van PvdA Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DO door Niek Opten I ONTSLAGRECHT SOEPELER EM* HOE REA6EER&E &E WRECT1E OP JE BEZUINIS1MSSPI.ANNEN e is soms erger dan mijn rij-instructeur", zegt Saskia Sanders (17) over haar moe der Angela. Dat belerende zit wel een beetje in haar, geeft de aange sprokene toe. Ze is immers docen te op een vmbo-school. „Maar het is een hoop geld, zo'n eigen auto. Ik wil niet dat ze er een deuk in rijdt." Als Saskia schade veroor zaakt, zijn de kosten voor haar re kening, zo is de afspraak. „Het is ook wel wennen", vindt haar doch ter, „want onze auto is gróter dan de lesauto." Saskia, uit Millingen aan de Rijn, vroeg op haar tiende al wanneer ze haar rijbewijs kon halen. „Ik vind het leuk om te rijden." Rij den zonder trappen wel te ver staan. De vervulling van die droom heette op haar 16e 'scoo ter'. Op het moment dat ze brom- merlessen wilde nemen, hoorde ze dat ze ook al autorijlessen kon gaan nemen. Na een kleine veertig lessen en één examen had ze twee roze pasjes in haar hand: haar auto rijbewijs en een begeleiderspas met de namen van haar vader en moeder. Alleen met een van hen naast zich mag ze achter het auto stuur gaan zitten. Op dat moment was ze slechts 17 jaar en drie maan den oud. De eerste dag is ze meteen een rondje gaan rijden. Er zouden nog veel ritjes volgen, meestal met haar moeder als coach. „Ze heeft nogal de neiging om te hard door de bocht te gaan. Daar zeg ik dan wat van", geeft Angela als voor beeld van haar coaching. „Ze rijdt soms te veel links op de weg. En ik geef tips hoe ze iets de volgende keer beter kan doen." Van Saskia mag haar moeder wel wat minder praten tijdens het rij den. Maar ze is toch blij met haar. „Ik doe zo goed ervaring op." „Je moet wel discipline hebben. Ik denk wel eens, rij maar even al leen. Ze heeft tenslotte een vol waardig rijbewijs", zegt Angela. Saskia piekert er niet over, want ze wil het roze kaartje niet kwijt Wie als 18-minner betrapt wordt zonder coach moet het rijbewijs in leveren en mag pas na de achttien de verjaardag opnieuw examen doen. De afgelopen twaalf maan den is dat zes 17-jarigen overko men, volgens het CBR. Moeder Sanders is zeer tevreden met het coachingproject. „Eigen lijk zouden ze iedereen tot 21 jaar die het rijbewijs haalt een jaartje moeten laten coachen. Maar ja, in Nederland is 18 jaar heilig dan moeten ze alles alleen kunnen." Saskia knikt: „Als ik 18 word, ga ik meteen alleen autorijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4