Druktemaker Nuis koel naar twee titels 281 sport Sylvester Stallone ziet Klitsjko weer winnen Olympisch kampioen DVR terug in de tijd Pedrosa heerst in hectische slotrace maandag 12 november 2012 HAMBURG - Bokser Vladimir Klitsj ko heeft zaterdag zijn wereldtitels in het zwaargewicht met succes verdedigd. De 36-jarige Oekraïner won in zijn woonplaats Hamburg op punten van zijn Poolse uitda ger Mariusz Wach. Klitsjko, bijge naamd 'Dr. Steelhammer' en be hield zijn wereldtitels van de WBA, IBF, WBO en IBO. In de 2,02 meter lange Wach trof Klitsjko voor het eerst in zijn car rière een tegenstander die langer is dan hij. Het deerde de jongste van de boksbroers Klitsjko nauwelijks. Hij nam direct het initiatief en wist de stugge Pool keer op keer te raken. Wach toonde echter aan over incasseringsvermogen te be schikken, want hij hield het twaalf rondes vol. De jury wees vervol gens unaniem de dominante Klitsj ko aan als winnaar. De Oekraïner boekte zijn 59e zege in 62 profpartijen. Eerder dit jaar zegevierde de Oekraïense reus in ti telgevechten met Jean-Marc Mor- meck en Tony Thompson. Wach (32) raakte na 27 zeges zijn ongesla gen status kwijt. Hoofdgast in de O2 World van Hamburg was Sylvester Stallone. De Amerikaanse filmster heeft sa men met de broers Klitsjko de mu sical 'Rocky' geproduceerd. Die gaat volgende week in Hamburg in première. Stallone had de eer om de Oekraïense boksheld voor aanvang van de partij aan te kondi gen. DEN BURG - Met een olympische ti tel op zak en met pijn in zijn hart nam Dorian van Rijsselberghe drie maanden geleden afscheid van zijn schitterende loopbaan als windsurfer. Gedwongen door de omstandigheden begon de 23-jari- ge vrijbuiter van Texel aan een an der topsportleven als kitesurfer. In die nieuwe discipline wilde hij bij Rio 2016 opnieuw op medaille- jacht gaan. Dat de vlaggendrager van Oranje nog een lange weg te gaan had met het 'vliegende plankzeilen' bleek ruim een maand geleden bij het WK voor de kust van Sardinië. Meer dan de dertiende plaats in de B-groep zat er niet in. Als de la conieke Van Rijsselberghe zich al zorgen maakte over zijn olympi sche toekomst, zijn die zaterdag in één klap met de bestuurlijke ha mer verdwenen. „Een mooi en terecht besluit", liet 'DVR' vanaf zijn geliefde Texel we ten. „Maar het is heel jammer dat het ten koste gaat van het kitesur- fen. Beide takken van sport verdie nen een olympische status, maar dat gaat helaas niet. Daarom heb ik een beetje gemengde gevoe lens." Van Rijsselberghe noemt het besluit van de internationale zeilbond Isaf knullig, amateuris tisch geknoei en niet netjes ten op zichte van de kitesurfers.. Nadat het verrassende nieuws van uit Ierland op Texel was doorgeko men, belde Van Rijsselberghe met een met zijn Nieuw-Zeelandse coach Aaron Mcintosh. De twee surfvrienden hadden eerder afge sproken dat ze samen hoe dan ook naar Rio 2016 zouden toewerken. „Zonder Aaron neem ik geen be slissing, ga ik het water niet op en ga ik geen olympisch proces in", benadrukte de wereldkampioen van 2011. „Natuurlijk ziet Aaron deze nieu we ontwikkeling ook positief in. We zullen nieuwe plannen moe ten maken. De voorbereiding op Rio 2016 zal anders moeten zijn dan op Londen 2012. Het moet na tuurlijk wel een beetje prikkelen, het moet wel uitdagend blijven." VALENCIA - Hoewel de wereldtitel al vergeven was aan Jorge Lorenzo, verliep de slotrace van de MotoGP zondag in Valencia allerminst rus tig. Links en rechts crashten de motorrijders tijdens de grand prix. Dani Pedrosa overleefde alle hec- tiek en reed naar zijn zevende ze ge van het seizoen. De Spanjaard uit het fabrieksteam van Honda had aan de meet een grote voorsprong op de Japanner Katsuyuki Nakasuga (Yamaha). De Australiër Casey Stoner beëindig de zijn allerlaatste race in de Mo toGP als derde. De Spanjaard Lorenzo (Yamaha), die bij de vorige race in Australië al de titel veroverde, was een van de rijders die uitvielen na een crash. De race op circuit Ricardo Torma kende een ongewoon begin. Liefst vier rijders, onder wie Pedrosa, Jorrit Bergsma verrast met de winst op de 10.000 meter. Hij is 1,65 se conde sneller dan Bob de Jong Sprinter Kjeld Nuis pakt twee ti tels op het NK afstanden in Hee renveen. Het kampioenschap op de 1500 wordt hem in de schoot geworpen omdat de veel snellere Koen Verweij gediskwali ficeerd wordt. Op de 1000 me ter is hij wel het snelst. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Kampioen is kam pioen, of je nou de snelste bent of niet. Zaterdag won KjeldNuis mis schien dankzij Koen Verweij de na tionale titel op de 1500 meter, zijn eerste. Voor wie twijfelde aan de echtheid van die prijs, had hij een dag later een antwoord. Ook de 1000 meter op het NK afstanden in Heerenveen won hij. Voor hem op tafel stond de grote drinkbus van Red Buil. De energie- drankjesfabrikant heeft tien talent volle sporters uitgekozen om haar naam aan te verbinden, sporters ook die passen bij het wat eigenge reide imago van het bedrijf. Dat slaat zeker op Nuis, waarbij voor hem bovendien geldt dat hij be kend staat als een druktemaker, die overloopt van de energie. Dat hij in zijn vrije tijd met vrienden skateboardt, pept zijn flitsende re putatie alleen maar verder op. „Hij heeft wel de Red-Bullfactor", vond zijn ploeggenoot bij Brand Loyalty, Stefan Groothuis, die dit weekeinde twee sprinttitels aan hem kwijtraakte. „Kjeld heeft show. Al is hij daar heel oprecht in. Het is zijn natuur." Groothuis is anders, maar daar zit de regerend wereldkampioen niet mee. „Ik kan niet iemand anders zijn dan wie ik ben. Uiteindelijk gaat het nog steeds om hard schaat sen en winnen. Natuurlijk is Kjeld voor mij een bedreiging, omdat hij hard kan schaatsen. Hij is mis schien wel de meest talentvolle schaatser van nu. Ik ga ervan uit dat ik hem de komende jaren in de belangrijkste wedstrijden blijf verslaan." Nuis zei zondag dat hij niet het idee heeft dat hij Groothuis en de andere sprinters voorbij gaat. „We zijn allemaal goed bezig." Over zijn privécontract met Red Buil, en over zijn mogelijk eigen sexy uitstraling kon hij tamelijk lache rig doen, en zichzelf vol zelfspot beschrijven. „Met dat contract kan ik op de VIP-tribune zitten bij vet te evenementen." Nuis is wellicht een mooie recla mezuil voor het Nederlandse sprin ten, dat in spanning en dynamiek het allrounden naar de kroon steekt Daar zorgde ook de rivali teit voor tussen de twee sprinters- ploegen Brand Loyalty en Be- slist.nl. Zowel Nuis als Michel Mul der, die de 500 meter won en ge deeld vijfde werd op de 1000, bena drukte dat het om een gezonde ri valiteit ging. De overgang van Mark Tuitert van de ploeg van Jac Orie naar die van Gerard van der Velde (Beslist.nl) had de verhou dingen van de zomer even op scherp gezet. De uittredende kampioen Groot huis had in Thialf trouwens een geldig excuus. Hij kampt met het cytomegalievirus, dat zijn weer stand heeft aangetast. Gewone mensen hoeven er niets van te merken, juist topsporters krijgen vaak last. „Mijn immuunsysteem is er vreselijk druk mee. Ik had een leverontsteking en bloedar moede." Om die reden verdedigde hij zijn titel op de 1500 meter niet. Op de 500 en 1000 meter was het strijd plan 'ik geef gas, ik rij en ik zie het wel'. Het was niet genoeg voor een startbewijs op de World Cups. Jorrit Bergsma veroverde de natio nale titel op de 10 kilometer. Zijn ploeggenoot Bob de Jong werd op een seconde tweede. Favoriet Sven Kramer kwam niet in actie in ver band met zijn rugblessure. NK afstanden voor vrouwen Annette Gerritsen stond na het NK met lege handen. Ze eindigde op de 500 en de 1000 meter buiten de topvijf. De 500 meter werd ge wonnen door Thijsje Óenema, voor Margot Boer, Laurine van Ries- sen, Anice Das en Marrit Leenstra. De 1000 m was een prooi voor Leenstra, voor Lotte van Beek, Dia ne Valkenburg, Laurine van Riessen en Anice Das. Ireen Wüst werd zes de en greep naast de wereldbeker wedstrijden, net als Margot Boer. Diane Valkenburg won de 3000 m. Wüst werd tweede, Jorien ter Mors derde, Marije Joling vierde en Antoinette de Jong vijfde. 5000m: 1. Joling, 2. Valkenburg, 3. Rixt Meijer, 4. Annouk van der We- ijden, 5. Carlijn Achtereekte. startten vanuit de pitstraat. Ze be sloten na het opwarmrondje snel van regenbanden naar slicks te wis selen. Lorenzo was een van de vele coureurs die onderuit gingen tij dens de race. De Spanjaard lag op dat moment aan de leiding. Hij maakte een flinke stuiter bij het in halen van achterblijvers, maar bleef ongedeerd. Pedrosa nam na het wegvallen van Lorenzo de kop positie over en reed vervolgens on bedreigd naar de overwinning. Danny Kent won de laatste race in de Mot03. De Brit passeerde in de laatste bocht voor de finish koplo per Sandro Cortese. De Spaanse wegracer Mare Marqu- ez gaf zijn wereldtitel in de Moto2 extra glans met de zege in de slot race van het seizoen. De motorcou reur van Suter had een kleine voor sprong op zijn landgenoot Julian Simon. De pre-proloog met trucks die meedoen aan de Dakar Rally trok dik dertigduizend toeschouwers naar het Eurocir cuit in Valkenswaard. Titelverdediger bij de trucks is Gerard de Rooy uit Son. foto René Manders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28