Makkelijke middag Ajax Adjudant en leider stuwen PSV naar kop Mathijsen ligt onder een vergrootglas j«rji 261 sport maandag 12 november 2012 door Jop van Kempen ZWOLLE - Met uitzondering van de laatste tien minuten had Ajax een makkelijke middag tegen PEC Zwolle: 4-2. Trainer Frank de Boer liet zijn spelers zelf kiezen bij de wedstrijdvoorbereiding. „Ik wilde ze het gevoel geven dat het hün keuzes waren." De Boer had de opstelling zelf op het bord opgeschreven. Wat er in tactische zin moest gebeuren in balbezit en bij balverlies, liet de trainer echter over aan de spelers. Aanvoerder Siem de )ong mocht na overleg met zijn medespelers het antwoord geven. „Vaak kauwt de trainer alles voor, dat wilde ik deze keer niet", aldus De Boer. En met een knipoog: „Ik wist toch wel wat De Jong zou zeggen." Het was vooral de bedoeling van de trainer om de verantwoordelijk heid te delen en zo de wedstrijdin stelling gunstig te beïnvloeden. Ajax heeft doorgaans moeite zich na een Europese ontmoeting als dinsdag tegen Manchester City (2-2) op te laden voor een competi tiewedstrijd tegen een weinig aan sprekende tegenstander. Om wat meer geestdrift in de ploeg te krijgen liet De Boer ook Eyong Enoh opdraven. De Boers manoeuvre van het gedeelde strijd plan leidde in Zwolle tot het ge wenste resultaat Een agressief Ajax was veel beter dan Zwolle en controleerde de wedstrijd. De Am sterdammers liepen met behoor lijk spel uit naar 4-0, door goals van Toby Alderweireld, Viktor Fi scher (2x) en De Jong. In de slotfase leidde opportunis tisch spel van Zwolle nog tot doel punten van Denni Avdic en Joey van den Bergh. Er ontstond kort stondig paniek in de jonge Amster damse defensie, maar Ajax liet de zege niet meer glippen zoals tegen Heracles bijvoorbeeld gebeurde. Toch was het voor De Boer geen onbezorgde middag in Zwolle. Al na drie minuten moest Ryan Ba- bel geblesseerd het veld verlaten. Zijn schouder was uit de kom. Toby Alderweireld had last van zijn lies en ook hij moest naar de kant. De ernst van die blessures moet nog worden onderzocht Las- se Schone en Joël Veltman waren de vervangers. Niklas Moisander was in Zwolle vanwege maagklachten niet eens aan de aftrap verschenen. Zodoen de verhuisde Daley Blind naar het centrum van de verdediging en werd Mitchell Dijks linksback. Christian Poulsen kreeg rust. Met het inbrengen van zoveel jonge spelers ontstond er volgens De Boer een profielschets van het Ajax van de toekomsL Dat team was vele malen sterker dan Zwol le, maar verschoot in de slotfase ook danig van kleur. Als Babel en Alderweireld niet snel herstellen, moet het Ajax van de toekomst over anderhalve week in de Champions League tegen Bo- russia Dortmund spelen. „Ik heb veel vertrouwen in de spe lers", zei De Boer. „Het is afwach ten of ze sterk genoeg zijn voor de wedstrijd tegen Dortmund. Maar als het moet, dan moet het." Ajax moet in de competitie ook al le zeilen bijzetten. Na zes gelijke spelen en één nederlaag was de uit zege in Zwolle van harte welkom. Op 25 november wacht de door gaans zware uitwedstrijd tegen Ro da JC en op 1 december staat de wedstrijd tegen PSV op het pro gramma. De Boer weet wat Ajax de komen de weken te doen staat: „De inhaal race is begonnen." PSV wint na een valse start met ruime cijfers van Heerenveen (5-1Niet voor de eerste keer nemen de middenvelders Mark van Bommel en Kevin Stroot- man hun ploeg bij de hand. De Eindhovenaren nemen de koppo sitie over van FC Twente. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij strompelde na een warme douche door de gang. Op adrenaline speelde Kevin Strootman de puike wedstrijd van PSV tegen Heerenveen uit, de pijn was voor later. „In een duel waar in ik te laat was, zette ik mijn voet er nog even in. Niet slim en mis schien had ik na de eerste helft moeten stoppen. Maar dat doe je gewoon niet, je moet je team hel pen." De vooraf ingenomen pijnstillers misten tijdens de wedstrijd hun uitwerking niet. Aan de hand van leider Mark van Bommel groeide de beoogde opvolger opnieuw uit tot man van de wedstrijd. De Frie zen werden na rust overlopen en simpel met 5-1 opgerold. PSV is na het puntenverlies van FC Twente in Arnhem voor het eerst dit sei zoen koploper. Kantelmoment in het duel met de ploeg van Marco van Basten was de 2-1 van Dries Mertens. PSV was in de eerste helft al vroeg op ach terstand gekomen door geschutter van onder meer Atiba Hutchin son. De Canadees liep onder een ingooi door, waarna Daniël de Rid der zomaar mocht inkoppen. De fraaie gelijkmaker van Luciano Nar- singh bracht al meer rust, Mertens krulde kort na rust uit het niets de bal in de rechterhoek achter Hee- renveen-doelman Brian Vanden- bussche. „Je weet dat hij die kwali teiten heeft, iets zomaar kan creë ren", loofde coach Dick Advocaat de Belg. PSV liep daarna via een goal van de matig spelende Georgi- nio Wijnaldum en twee spitsen- treffers van Tim Matavz verder weg. Strootman rekende zich na afloop niet rijk. Hij weet dat PSV in de cember een zwaar programma krijgt. Het complete rechterrijtje stond dit seizoen al tegenover PSV. De club krijgt voor de winter stop nog vijf ploegen uit de top-acht en de traditioneel lastige uitwedstrijd tegen NAC te verwer ken. „We hebben nu zeven wed strijden tegen op papier wat min dere tegenstanders gehad. We wis ten dat we die allemaal moesten winnen om de koppositie te pak ken. Van die plek moeten we niet nerveus worden, het moet ons mo tiveren. Net zoals kritiek. Ach, de ene week vindt iedereen ons niks omdat we in de Europa League of tegen een amateurclub slecht speel den. De andere week zijn we plots weer geweldig." Strootman had zich gestoord aan suggesties dat hij voor de Europa League gespaard zou zijn. „Er wor den gewoon verhalen verteld, som- y3>%B99GB!OBStXeCSGBSS58SSgëi SgKS££5S5X358SZSS door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Graziano Pellè mocht zichzelf zondagmiddag de man van de wedstrijd noemen. De Italiaanse spits van Feyenoord was tegen Roda JC twee keer trefzeker en kreeg ook nog een assist achter zijn naam. Vooral dankzij Pellè en met de hulp van scheidsrechter Braamhaar boekten de Rotterdam mers een ruime overwinning (5-2). Feyenoord incasseerde ech ter ook heel makkelijk twee goals, waardoor de teller in de laatste vijf competitieduels op elf staat. Vorige week tegen FC Twente (3-0) mocht Kostas Lamprou zich twee doelpunten aanrekenen. Te gen Roda JC ging de Griekse doel man ook niet vrijuit, bij de twee kopballen vlak voor zijn doel. Lam prou is te klein om in de lucht te heersen en tegenstanders weten dat. De defensie maakt sowieso geen zekere indruk. Bruno Mar tins Indi moet sinds de terugkeer van Stefan de Vrij als linksback spelen en komt daar minder uit de verf dan centraal achterin. -Daar staat Joris Mathijsen, die voor Ro nald Koeman nog onomstreden is. Mathijsen heeft het shirt met rug nummer 4 overgenomen van Ron Vlaar, die voor het duel met Roda JC samen met Karim El Ahmadi af scheid nam van het publiek. Vlaar is geen verfijnde voetballer die bekend staat om zijn opbou wende kwaliteiten en voor Mathij sen geldt eigenlijk hetzelfde. Maar waar Vlaar vooral in zijn laatste ja ren bij Feyenoord de onbetwiste leider van het elftal was, ontbeert Mathijsen die kwaliteiten. Hij is nog niet de meerwaarde die ze bij Feyenoord in hem zagen. De Bra bander maakt een moeilijke perio de door en ligt daardoor onder een vergrootglas. Onterecht, vindt zijn trainer. „Jo ris moet een meerwaarde zijn voor ons en is dat nog niet altijd geweest", zei Koeman. „Maar van daag scoorde hij een voldoende." Wat vindt Mathijsen er zelf eigen lijk van? Die vraag bleef onbeant woord omdat de man die zich van daag bij het Nederlands elftal meldt, weigerde met de pers te pra ten. Hij verdween naar één van de sponsorboxen, waar Pellè zich de ze keer niet hoefde te melden. De spits bracht zijn seizoenstotaal op zes doelpunten en heeft er daar mee eentje minder dan topscorer Lex Immers. De middenvelder scoorde voor rust en kreeg bij een 3-2-voor- sprong de kans om het duel defini tief te beslissen. Immers miste ech ter voor het eerst in zijn carrière als prof een strafschop, die nooit gegeven had moeten worden. Ro- da-verdediger Bart Biemans werd door Ruben Schaken ten val ge bracht en nam in zijn val Immers mee. Scheidsrechter Braamhaar had de overtreding van Schaken niet gezien, wees naar de stip en gaf Biemans rood. „Dat was een foutieve beslissing", zei Braamhaar later. „Ik had een vrije trap aan Ro da JC moeten geven." Maar het werd een strafschop, die Immers dus niet benutte. De 4-2 kwam één minuut later toch op het scorebord, omdat Jordy Clasie tegen tien man gebruik maakte van de ruimte. Daryl Janmaat, één van de betere spelers op het veld, schoot ook nog een vijfde Feye- noord-treffer binnen. Daarna ver zuimde met name Immers om de score nog wat verder op te voeren. Toch was Koeman tevreden over de zege. „Alleen hadden we nog vaker moeten scoren", zei hij. Over de tegengoals was hij zoals verwacht minder te spreken. „We Joris Mathijsen hebben vooral bij standaardsitua ties slecht verdedigd." Maar dat lag niet aan Joris Mathij sen, de international die zijn ka ken op elkaar hield. Ajax-aanvaller Viktor Fischer tikt de 0-2 langs PEC Zwolle-doelman Diederik Boer. foto Ronald Bonestroo/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26