jury bekroont dwars debuut 21 zeeland Boekhandelaren eren Kees Slager Meisje bespoten met bijtend middel maandag Scheidingswand De krant 6 weken voor 18 euro! 'PZC I maandag 12 november 2012 door Wim Hofman Toen we eens naar een an der, oud, huis verhuis den, zagen we midden in het plafond van de slaap kamer een aantal gaten. Ook in de vloer zagen we gaten en andere sporen. Het leek erop dat dwars door de kamer een schot had ge staan. Zoiets kan natuurlijk van al les en nog wat betekenen kijkga ten, snurken, kinderkamertjes, kledingkast), maar je denkt toch allereerst aan het woord: schei dingswand. Vroeger was zo'n wand een oplossing voor mensen die van tafel en bed wilden schei den, maar nu komt een dergelijke wand ook nog wel voor. In deze barre economische tijden neemt het aantal scheidingen ze ker niet af. Iemand die het kon we ten vertelde me dat er door de eco nomische crisis, vanwege het ge brek aan werk en geld, spannin gen in bepaalde relaties ontstaan die dan ook wel op scheidingen uitlopen. Waar men eerst toenadering zocht, zoekt men nu afzondering. Liefde slaat soms als bij toverslag om in haat. Geldgebrek zorgt dan voor noodgrepen en dan worden er dus in sommige huizen muren gebouwd of scheidingswanden aangebracht, zodat men minder last heeft van elkaar. Men kijkt echter wel naarstig uit naar een mogelijkheid om ergens anders te gaan wonen. Dat is op dit ogen blik ook wel iets waar makelaars meer en meer mee te maken heb ben: mensen die bijna wanhopig naar een goedkoop huis zoeken omdat ze het in de oude situatie niet meer volhouden. Scheiden kan betekenen dat de huizenmarkt in beweging komt en dat er extra huizen worden ge kocht. Bovendien: elk nieuw huis houden betekent tevens de aan koop van nieuwe apparatuur, was machine, televisie, meubelen, eventueel nieuwe bedden voor de kinderen die toch wel af en toe langskomen om opgevoed en ver wend te worden. Zo lijkt echtscheiding ook positie ve kanten te hebben en stimule rend te zijn voor onze economie, die volgens de regering en vol gens velen, kost wat kost moet groeien. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur 055- 5388 000 088- 0139 999 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV, Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: O een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n«3) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal in«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (re) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 'Met haar on-Nederlandse barokke stijl, grillige maar ook weloverwogen romancompositie en lef schreef ze een van de meest prikkelende debuten van de laatste tijd' De jury over Ik ben Maan van Maan Leo, winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Dwars, onorthodox en provocerend, zo noemde Karla Peijs juryvoorzitter Karla Peijs de roman Ik ben Maan van Maan Leo. Het boek werd zaterdagavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg bekroond met de Zeeuwse Boekenprijs 2012. Voor de prijs, die voor de tiende keer werd uitgereikt, waren 46 boe ken ingestuurd. De keuze viel uit eindelijk op Maan Leo. „Met haar on-Nederlandse barokke stijl, grilli ge maar ook weloverwogen roman compositie en lef schreef ze een van de meest prikkelende debuten van de laatste tijd", zei Peijs over de winnares. „Een plot is er niet. Het ene hoogtepunt buitelt over het andere, waarbij de lezer wordt meegetrokken of afhaakt." De jury - die dit jaar naast Peijs be stond uit Paul van der Velde, Ton Brandenbarg, Peter Jansen, Louise Fresco en Floortje Zwigtman - had vijf boeken genomineerd. Ook de andere vier kandidaten kregen lof toegezwaaid van de jury: Licht/ Light van Jan van Munster en Peter Lodermeyer ('zonder twijfel het mooiste boek dat dit jaar mee dong'), Café Walraven van Jan van Rijsingen ('een streekroman in de beste zin des woords'), Hier, 20 jaar Blof van Ernst Jan Rozendaal ('meeslepende biografie die leest als een jongensboek') en Een mee dogenloze vrede van André van der Veeke ('de verhalenbundel getuigt van een groot gevoel voor stijl en diep inzicht in de menselijke geest'). De 26-jarige Maan Leo noemde zichzelf een 'import-Zeeuw'. Van af 2004 studeerde ze aan de Roose velt Academy in Middelburg. In 2010 keerde ze er terug omdat ze er een baan kreeg. Inmiddels heeft ze zich ook in Middelburg geves tigd. „Ik kan geen inspirerender studie- en werkplek bedenken dan de Roosevelt Academy." Ze zei verrast te zijn dat juist Ik ben Maan, 'in al zijn barokke stijl, grote taal en vreemde structuur', de Zeeuwse Boekenprijs won. „Ik ben de jury zeer dankbaar dat ze voor mijn dwarse boek gekozen heeft. Ik vind het ook goed dat er in dit voor de cultuur niet zo aardi ge klimaat zoiets is als een Zeeuw se Boekenprijs." Leo bedankte met name haar uit gever Koen van Gulilc „Hij be dacht dat er een Ik ben Maan-boek in mij zat voordat ik het zelf wist." Kees Slager MIDDELBURG - Kees Slager heeft za terdagavond de eerste Prijs van de Zeeuwse Boekhandels ontvangen. Deze nieuwe oeuvreprijs wordt toegekend door de gezamenlijke boekhandelaren en is in de plaats gekomen van de Jan Bruijnsprijs, die door de jury van de Zeeuwse Boekenprijs werd uitgereikt. Slager (74) heeft sinds begin jaren tachtig vijftien boeken geschreven over vaak Zeeuwse onderwerpen, waaronder Landarbeiders (1981), De Ramp (1992) en Zeven Zeeuwse vrouwen (1995). „Als iemand een grote bijdrage heeft geleverd aan het Zeeuwse boek, dan is hij het wel", motiveerde Manda Hedde- ma namens de boekhandelaren de keuze voor Slager. De laureaat zei 'vereerd, blij 'en dankbaar' te zijn, maar aan de an dere kant geeft een oeuvreprijs een gevoel van afronding. Dankzij het succes van Landarbei ders kon Slager zijn ambities reali seren. „Ik wilde de geschiedenis van Zeeland, die tot dan toe vooral beschreven was vanuit het perspec tief van de autoriteiten, ook onder woorden laten brengen door ande ren, om op die manier een even wicht te vormen. Samen kom je tot een redelijk genuanceerd ver haal over de geschiedenis van Zee land in de twintigste eeuw." Die missie is geslaagd, maar inmid dels ook goeddeels voltooid, con stateerde Slager. „De onderwerpen zijn op." door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Een 17-jarig meisje uit Sint Laurens is zaterdagavond in Middelburg met een bijtende vloeistof in haar gezicht gespoten toen ze op de fiets onderweg was naar huis. Zij hield een brand wond over aan het voorval. Het meisje fietste rond 20.30 uur langs garageboxen op de Brigdam- seweg toen een nog onbekende man haar bespoot. Het slachtoffer, Simone Cornelisse, vertelt dat ze geen idee heeft wie de man is en waarom hij dit gedaan heeft: „Ik fietste van m'n werk naar huis toen hij opeens een waterpistool tje op me richtte en in m'n gezicht spoot. Ik voelde iets bijtends en brandends. Die man rende gelijk weg, dus ik heb hem niet goed ge zien. Thuis heb ik een half uur ge spoeld met koud water, maar dat hielp niet. Toen ben ik naar de dokterpost gegaan. Maar ik heb nu wel een brandwond op mijn wang. Omdat niet duidelijk is wat voor middel het is, weet ik ook niet of ik een litteken houd. Ik ben hartstikke geschrokken. Voorlopig durf ik niet meer alleen in het don ker te fietsen." Simone heeft aangifte gedaan bij de politie. Die verzoekt getuigen zich te melden op het politiebu reau in Middelburg of te bellen naar 0900-8844. Het signalement van de man luidt als volgt; nor maal postuur, 1.80 lang, gekleed in een zwarte gewatteerde jas tot op de heupen met een capuchon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2