Wfw J MÉ£| A De Zuid-Franse stad Marseille wordt nog vaak overgeslagen door toeristen. Annique Oosting ontdekte dat dat onterecht is. De kern van Marseille herbergt het ultieme Franse leven: wijn, vis en veel geschiedenis. HOTEL 3-daags Wellness arrangement 89,-P.P. m reizen@wegener.nl 2. J reizen 024-3650360 Zaterdag 10 november 2012 Vanaf de toren van het verlaten fort op Chateau d'lf vlak voor de kust van Marseille, heb je een prachtig uitzicht op de stad en de haven. ifagtefe*» ou je dat nou wel w M doen? Alleen? Mar- W seille is een crimine- W le stad hoor." Mijn omgeving was una niem: Marseille is niet veilig. Daar moet je niet naar toe in je eentje voor een stedentrip. Internet le vert veel 'enge verhalen' op. Hele forums zijn volgeschreven met er varingen van straatroven, achter volgingen en autokraken. Onderweg van het vliegveld naar het centrum van Marseille lijken de verhalen bevestigd te worden. We rijden met de shuttlebus dwars door de buitenwijken van de stad. Dan begrijp je wat ieder een bedoelt als gesproken wordt over een criminele stad. Grauwe, hoge flats, kapotte gebouwen en hangjongeren op straat. Het eindpunt van de bus is Gare St. Charles: het knooppunt van het openbaar vervoer in de stad. Van daaruit reis je eenvoudig naar de verschillende wijken. Mijn ho tel ligt vlakbij de eeuwenoude ha ven Vieux Port. Hoe dichter je bij de haven komt, hoe mooier de stad wordt. Vieux Port ademt ge schiedenis. Marseille is de oudste stad van Frankrijk en werd gesticht rond 6oo voor Christus door de Grie ken. De haven heette toen Massa- lia of Massilia en bevorderde de handel tussen de Grieken en de Kelten. De haven wordt bewaakt door twee gigantische forten: Fort St. Jean en Fort St-Nicolas. De twee massieve gebouwen zorgen ervoor dat de haven uit de wind ligt en is afgesneden van de open zee. In de haven heeft de tijd stilge staan. Ouderwetse vissers- en zeil boten dobberen op het water. De gele, roze of oranje huizen op de kade hebben luiken in blauw, groen of paars. Rondom het water zijn tientallen restaurants met ter rassen waar je voor 7 euro al een bord mosselen krijgt. Fransen lun chen hier uitgebreid met wijn en Oosterse spijzen, een overblijfsel uit de handelsperiode. Een geur van vis hangt voortdurend in de haven. Dat is niet gek als je be denkt dat er dagelijks een vismarkt is op de kop van de haven. De vis sen spartelen en de inktvissen kruipen nog rond. Achter de kraampjes wordt een nieuwe vracht vis uitgeladen. Verser dan hier wordt vis niet. Links van de vismarkt vertrekken de boten naar Frioul Islands en Chateau d'lf, twee eilanden voor de kust van de stad. De Marseilla- nen brengen hun vrije dag graag o Parijs FRANKRIJK door op Frioul. De boten zijn dan ook overvol. De eerste stop is bij Chateau d'lf Op dit eiland staat een verdedigingsfort (het werd la ter een gevangenis) dat bekend werd door het boek van Alexandre Dumas: Le comte de Monte Cristo. Edmond Dantes, de fictieve hoofd persoon van de roman, zat onte recht in de duistere gevangenis Chateau d'lf Een van de cellen is naar hem vernoemd. Op het eiland is het ongewoon rus tig. Een restaurantje vind je er niet. Het fort is verlaten en toeris ten mogen er op eigen houtje rondlopen. De beklimming van de toren is de moeite waard. Het uit zicht is overweldigend. Zo stil als het op Chateau d'lf is, zo druk is het op Frioul. Het is een heerlijke plek om een dagje te wandelen, duiken en zonnen. Hoewel Marseille bekendstaat om de vele musea, is alleen al struinen door de smalle straatjes een goede dagbesteding. Want om elk hoekje zit wel een schattig pleintje ver scholen met geweldige visrestau rant) es. Parallel met de haven loopt het Cours H. d' Estienne d' Orvers. Een groot plein met win kels en wederom genoeg plekjes om lekker te eten. Zeker 's avonds is dit een prima plek om te vertoe ven. Shoppers kunnen hun hart ophalen aan La Canebière met ca fés, hotels en winkels. En bezoek zeker even het pittoreske pleintje Cours Julien waar kunstenaars en ontwerpers zich rond de fontein verzamelen om hun spullen te ver kopen. Even buiten het centrum ligt het stadion van Olympique Marseille: Stade Vélodrome. In het stadion, dat geopend werd in 1937, is plek voor zo'n 60.000 toeschouwers. Duizenden voetbalfans bezoeken het stadion ieder jaar voor een rondleiding. De oudste gebouwen van de stad vind je ten oosten van de haven. De Abbaye St-Victor, die stamt uit de vijfde eeuw, ligt onderaan een rots. Op de top staat de basiliek Notre Dame-de-la-Garde, het let terlijke hoogtepunt van Marseille. Vanuit de haven vertrekt een toe ristisch treintje naar de top van de heuvel. De Marseillanen-gaan naar boven om te bidden, toeristen ge nieten van het uitzicht. Bij thuis komst in Nederland stromen de sms'jes binnen. 'Nog heel?' 'Niet overvallen?' Niets daarvan. De bui tenwijken bleken slechts een hard omhulsel voor de prachtige kern van de stad. Marseille is de oudste stad van Frankrijk en met ruim 860.000 inwoners de op twee na groot ste stad van het land. Vorig jaar bezochten ruim 4 miljoen toeris ten de stad en de omgeving. Marseille ligt op zo'n 1.200-auto kilometers van Utrecht. Met het vlliegtuig ben je er binnen een paar uur. Meer informatie over verblijf en activiteiten vind je op www.marseille-tourisme.com. In 2013 is Marseille (samen met de Slowaakse stad Kosice) cultu rele hoofdstad van Europa. Gedu rende het jaar zijn in de stad en in de regio honderden evenmen- ten te bezoeken zoals tijdelijke en permanente tentoonstellin gen, concerten en voorstellin gen. Kijk op www.mp2013.fr voor meer informatie. r-~ Reageren? -redactie.reizen@wegener.nl 3-daags Wellness arrangement: 2x overnachting in Hotel Hoogeveen 2x uitgebreid ontbijtbuffet Wat is er meer ontspannen dan een bezoek te brengen aan een volledig uitgerust wellnesscentrum vlakbij uw hotel!? Hotel Hoogeveen heeft met zorg een van de beste beauty en saunacentrum in Drenthe voor u geselecteerd, zodat u een aantal dagen optimaal aandacht kunt besteden aan uw lichaam en geest. Het wellnesscentrum Thermen Holiday Zuidwolde is gelegen op maximaal 10 minuten rijden van het hotel en biedt naast ruime sauna's en baden Ook diverse beautybehandelingen. Hotel Hoogeveen is rustig gelegen aan een vijver- en nabij een bospartij en viakbij het stadscentrum en beschikt over 40 hotelkamers, een sfeervol restaurant, brasserie en terras. Tevens kan men fietsen huren in het hotel en er is een oplaadpunt voor elektrische fietsen. Kijk voor onze Kerstarrangementen op www.hethotel.nl/hoogeveen l x driegangendiner op de l e dag 1 x entree Thermen Holiday Zuidwolde gratis draadloos internet Normale prijs: 129,00 p.p. Aanbieding: t/m-31 mrt '13: €89,00 p.p. Exclusief gemeentelijke heffingen 2,00 p.p.p.n. en reserveringskosten 5.00 p.p. Toeslag alleengebruik 23.50 p.n Deze aanbieding is alleen telefonisch te boeken onder vermelding van: WEG0311"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73