Zeeland 9 spectrum Zaterdag 10 november 2012 wordt tot op de dag van vandaag door bui tenstaanders als een soort 'bible belt' be schouwd - een gewest waar de orthodoxe protestanten het voor het zeggen hadden en hebben. Terwijl er eigenlijk altijd volop alternatief gedachtegoed werd ontwikkeld. Modernistisch en pluriform, dat zijn vol gens de Utrechtse wetenschapper termen die veel meer van toepassing zijn op de sa menleving in de 17e eeuw. Natuurkundige Isaac Beeckman wordt de grootste wetenschapper van zijn tijd ge noemd. Jacob Roggeveen, de ontdekker van het Paaseiland, is ook één van de 'on getemde' geesten. En de Middelburger Adriaan Beverland wordt als een vrijden ker van formaat beschouwd, hij brengt - zeer gewaagd - de zondeval in verband met de omstandigheid dat Adam en Eva seks hadden. Mijnhardt: „Zulke vieze ke rels produceren we niet in Zeeland - dat is nog steeds een algemene opvatting. Ha ha. Zeeland is in de 17e eeuw een centrum van moderniteit. Er zijn vooruitstrevende we tenschappers, er wordt grootschalig inge polderd, er wordt aan een moderne vloot gebouwd, en in het gewest woont een aan tal grote kapitalisten. De kern is dat Zee land heel goed uit de middeleeuwen te voorschijn komt, zich tijdens de Opstand losmaakt van Habsburg en vervolgens een rol in de internationale handel gaat spelen. Dat laatste wel onder bescherming van Holland, maar toch." Die houding van ondergeschikt en toch onafhankelijk vindt Mijn- hardt intrigerend. „Het is niet te bewijzen", zegt hij, „maar ik heb het ge voel dat die combinatie van eigenzinnig heid en onderdanig zijn in de genen van de meeste Zeeuwse politici zit. Het is voor hen een soort natuurlijke reflex, voortko mend uit 250 jaar meevaren in het kielzog van Holland." Dat maakt overigens zijn bewondering voor wat de Zeeuwen in die zogenoemde Gouden Eeuw en ook nog daarna presteer den, er niet minder op. De bewoners van het deltagebied blijven op koers omdat er flexibel wordt ingespeeld op veranderende omstandigheden. Als de graanhandel min der gaat renderen, wordt de meekrapteelt mede met investeringen van rijke stedelin gen vrij probleemloos uitgebreid. „Ik ben plaatsvervangend trots op wat Zee land tot stand heeft gebracht", zegt Mijn- hardt. „In dit tweede deel van Geschiede nis van Zeeland maken we aannemelijk dat de bloei van Zeeland tot 1700 voort duurt. Dankzij de inventiviteit en flexibili teit van de inwoners. Dat is een wonder. Ze weten op het juiste moment de huik naar de wind te hangen. Dat zou voor ons de les van de 17e eeuw kunnen zijn. Onze voorouders speelden snel in op de moge lijkheden die door de markt werden ge creëerd. Wij kunnen dat niet goed meer, nu moeten we eerst 27 jaar praten over de vraag of we voorrang geven aan industrie of aan toerisme." Geschiedenis van Zeeland deel 2, 1550-1700, onder redactie van Wijnand Mijnhardt; auteurs: Piet van Cruyningen, Simon Groeneveld, Arno Neele, Katie Heyning en Clasien Rooze-Stoutha- mer - Uitgeverij WBooks, 340 pagina's, gebon den, speciale prijs €29,95 tot 31 december 2012; daarna €34,95. De presentatie is vrijdag 16 november vanaf 15.30 uur in de Westerkerk in Goes. Na de aanbieding aan commissaris van de koningin Karla Peijs, om 16.45 uur, is het boek te koop. Donderdag 6 december verzorgt Wijnand Mijn hardt een publiekspresentatie van het boek in de Drvkkery in Middelburg,aanvang 19.30 uur, toegang vrij. 1Vergulde zilveren vingerhoed, in 1594 door Ingel Leunissen geschonken aan zijn bruid, Sara Reigersberg. De vingerhoed be staat uit twee delen, de binnenste (links) verbeeldt Caritas (liefde), Justitia (recht vaardigheid), Fides (trouw) en Spes (hoop). De rechter vingerhoed diende ter bescherming van de eerste. 2. Het heien van een dijkpaal waarmee kwetsbare dijken verstevigd werden. Teke ning van Adriaan van de Venne uit 1626. 3. Bord met lepelaar, begin 17e eeuw, bo demvondst Hulst. 4. De Beeldenstorm van 1566 zoals Dirk van Delen (1605-1671) die in 1630 weer- gaf- 5. Toen in 1659 een nieuwe kerk in Bier vliet werd gebouwd, schonken de Staten van Zeeland een groot gebrandschilderd raam met het wapen van Zeeland, ge maakt door de Middelburgse glasschilder Cornells van Barlaer (overl. 1681). 6. Koperen lessenaar in de vorm van een adelaar in de Oostkerk in Middelburg, ge bouwd tussen 1648 en 1667. 7. Johan Boudaen Courten (1635-1716). Burgemeester, raad en schepen van Mid delburg en bewindhebber van de VOC. Hij vertegenwoordigde een belangrijk han delshuis dat ook belangen had in het Cari- bisch gebied, vandaar de kaart van Florida en Honduras in zijn hand. Schilderij uit 1668 van Cornelis Janson van Ceulen II. 8. Kaart van Zeeland, eind 17e eeuw, uit de Nieuwe Cronyk van Smallegange (1696). 9. Cover van het tweede deel van Ge schiedenis van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61