'Betere besteding van geld' Begroting nipt aangenomen 3 Samenwerking waterschap en provincie nodig commentaar Gênant Husky Event slachtoffer van vernielingen zaterdag 10 november 2012 door Edith Ramakers Karla Peijs T uist in deze crisistijd zou de I commissaris van de koningin I (CdK) Karla Peijs géén duur af scheidsfeest moeten willen organi seren. De verontwaardiging onder lezers is groot over de 'te hoge prijs van 41.000 euro'. Zij kunnen betere bestedingen bedenken voor dit zelfde bedrag. „Het zou mevrouw Peijs sieren als het geld aan een zorginstelling wordt gegeven', schrijft een lezer. En Rob Swaak uit Middelburg vindt dat 'bestuurders en uitvoe ringsorganen zich vanuit het oog punt van verantwoord omgaan met belastinggeld moeten confor meren aan vergelijkbare richtlij nen'. „Kortom: als de richtlijn voor vertrekkende ministers en staatssecretarissen maximaal 15.000 euro is, dan is het een onge hoorde verspilling van het Zeeuw se provinciaal bestuur om daar drie keer overheen te gaan." Hoe namen andere commis sarissen van de koningin afscheid van hun provin cie? Hanja Maij-Weggen verliet 1 oktober 2009 de provincie Noord-Brabant en organiseerde een afscheidsfeest voor ruim 50.000 euro. Ed Nijpels vertrok uit Friesland en deed er nog eens tien duizend euro bovenop. Maar dat het ook met minder kan, lieten Hans Alders en Harry Borghouts zien. Alders vertrok op 1 septem ber 2007 als commissaris van Gro ningen en noteerde 27.000 euro en Borghouts verliet Noord-Holland met een feest van bijna 18.000 eu ro. Op ons verzoek reageert Wies Sa- man van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging op de ont stane commotie: „Ik weet heus dat er mensen zijn die met moeite rond kunnen komen. Maar een af scheid van een boegbeeld van de provincie moet ook in stijl gebeu ren. De gasten komen soms van ver en die moet je goed ontvan gen. Ik heb het niet over een diner met couverts van 500 euro, maar 100 euro is redelijk. Tsja, je kunt ook naar de McDonald's gaan." MIDDELBURG - Provincie en water schap Scheldestromen moeten in tensief gaan samenwerken. Zo kan Zeeland zich een beetje wapenen tegen de bestuurlijke schaalvergro ting die in het regeerakkoord van WD en PvdA is aangekondigd. Een ruime meerderheid in Provin ciale Staten nam daartoe gisteren een motie van het CDA aan. Wat betreft de WD moet Zeeland of- fensiever te werk gaan. De fractie voorzitter pleitte voor een fusie tussen provincie en waterschap. Ook zou Zeeland moeten inzetten op een groter bestuursgebied: de zuidwestelijke delta, met West-Bra bant en Zuid-Hollandse eilanden. door Marcel Modde MIDDELBURG - Nagenoeg de voltalli ge oppositie in Provinciale Staten heeft vrijdag tegen de begroting voor 2013 gestemd. Christenunie, D66, SP, Groen- Links, PW en de PvZ (Natuurlijk Zeeland was afwezig) hebben gro te moeite met het feit dat in de be groting budgetten zijn opgeno men voor een beleid dat nog niet is vastgesteld. Dat beleid wordt pas volgende maand ingevuld, wan neer de Staten praten over de kern taken en bezuinigingen. Een po ging van Christenunie (CU) en GroenLinks om die onzekerheid weg te nemen met een motie, haal de geen meerderheid. „Dus kon den we niet anders dan tegenstem men", reageerde een teleurgestelde Arjan Beekman (CU) na afloop. „Met pijn in mijn hart." Fractie voorzitter Alex Hijgenaar van D66 begrijpt niet waarom Gedeputeer de Staten weigeren in dit stadium iets meer zekerheid te geven. Je vermoedt bijna dat er verborgen agenda's zijn", aldus D66-fractie- voorzitter Alex Hijgenaar. „Drie ge deputeerden zijn al aan de slag met deze begroting. In feite kun nen ze het geld nu uitgeven en ach teraf pas uitleggen waaraan dat was. De coalitie steunt hen toch." Helemaal carte blanche krijgen GS niet. De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hadden om opheldering ge vraagd over het budget van negen miljoen euro voor krimpgebieden. Dat bedrag is namelijk niet in de begroting terug te vinden. Het zit er wel degelijk in, maar dan in het Omgevingsplan, verklaarde gede puteerde George van Heukelom. Hij deed CDA en PvZ de toezeg ging binnenkort met een overzicht te komen wat met dat budget wordt gedaan. Dat potje is ook voor Schouwen-Duiveland, bena drukte Van Heukelom dat Zeeuws-Vlaand eren zich ook weer niet gelijk te rijk moest rekenen. De Staten namen op voorstel van het CDA al wel vast een voorschot op het bezuinigingsdebat, door het eigen initiatiefbudget van een miljoen euro te verlagen tot vier honderdduizend euro. wijzerantiekeklokken.nl Nederstraat 19 <- 0118-614053 Middelburg De Staten van Zeeland hebben een prakti sche oplossing geko zen om het rumoer over de kosten van het afscheid van commissaris van de konin gin Karla Peijs tot bedaren te brengen. De nieuwjaarsreceptie van de provincie komt te verval len. Dat scheelt 25.000 euro. Een voor de hand liggende op lossing. Bij het vertrek van Peijs' voorganger Wim van Gel der is er al voor gekozen de nieuwsjaars- en de afscheidsre ceptie in elkaar te schuiven. Vast te stellen valt dat de kos ten van het afscheid van Peijs niet buitensporig hoog zijn. De afgelopen jaren zijn functiona rissen met dezelfde of vergelijk bare bezigheden tegen veel ho gere kosten uitgewuifd. De Staten vonden dat Peijs het geredetwist over de kosten van haar afscheid niet heeft ver diend en dat de discussie er over gênant is. Het eerste klopt; het tweede niet. Praten over een doelmatige aanwending van belastinggeld kan nooit pe nibel zijn. Het wordt pas echt gênant als dat niet meer mag. GROEDE - Husky Event in Groede is de afgelopen dagen al drie keer slachtoffer geworden van inbraak en vandalisme. Gisternacht wer den onder meer wielen van de hondenslee gedemonteerd en ge stolen. Het bedrijf kwam afgelopen tijd in opspraak. Husky Event kreeg be gin deze maand 40.000 euro boete van het ministerie omdat de slede honden in te zware omstandighe den hun werk moesten doen. Het bedrijf kreeg daarna zowel steun betuigingen als bedreigingen. „De inbraken waren vooral pesterijen", zegt eigenaar Mieke Decaluwé. „Ze namen dan bijvoorbeeld alleen on ze afsprakentelefoon mee. Maar nu vernielen ze zélfs de boel." De caluwé, die zegt te weten wie er achter de inbraken zit, heeft aangif te gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3