Obama Peking geeft inkijkje in komende tien jaar Twee staten geven 'pot' vrij donderdag 8 november 2012 Partijcongres Communistische Partij Uitslag Florida nog niet bekend 58.720.700 (50.1%) Gewonnen Uitgebrachte kiesmannen stemmen 56.145.950 ZUO (48.4%) Voor presidentschap is een aantal van 270 kiesmannen vereist. infographic De Persdienst, GN Louisiana, toch niet zou winnen, en ging op campagnepad. „In staten als Wisconsin kon ik echt het verschil uitmaken. Dat we daar gewonnen hebben, daar ben ik trots op." Zijn wekenlange inzet voor Obama leverde hem voor dinsdag een speciale toegangskaart op, eentje waarmee hij achter het podium staat, dichtbij de presi dent. „Daar deed ik het niet voor. Maar bijzonder is het wel. Ik ben een maand ouder dan hij is, maar hij voelt als mijn grote broer." Op woensdagochtend druppelen de medewerkers van Obama's cam pagnehoofdkwartier in hartje Chi cago, die de afgelopen zestig dagen geen dag vrij kregen, na een korte feestnacht het kantoor binnen. De beveiligers klappen en joelen als weer een medewerker met een Democratisch blauw sleutelkoord zijn ID-pasje scant Ook portier Corintha Metcalf slaat juichend met een gebalde vuist op de balie. Ze had wel een beetje medelijden met de mensen die de afgelopen weken aan één stuk hebben ge werkt. „Maar het was niet voor niets. We zijn zo blij." In een bar in Hyde Park, de wijk die Obama 'thuis' noemt als hij niet in het Witte Huis is, kreeg Ma ry Stoner Saunders er tranen van in haar ogen. Vanochtend zag ze hoe Obama's favoriete restaurant in de wijk net als vier jaar geleden gratis ontbijt uitdeelde. De rij was meterslang. „Ik ga er nu weer van huilen", vertelt ze. Stoner Saun ders heeft een jaar voor het cam pagneteam gewerkt en ze is blij dat Obama won van 'het grote geld'. „Obama is in het Amerikaan se volk blijven geloven." zie onze website:uitgelicht 'Poetin stuurde felicitatie telegram naar Barack Obama' De Amerikaanse staten Washing ton en Colorado gaan het bezit van en handel in marihuana 'voor re creatief gebruik' legaliseren. De kie zers hebben dit voorstel gisteren in een referendum aangenomen. Het vrijgeven van 'pot' is echter in strijd met de federale wetgeving. Volgens de National Organization for the Reform of Marijuana Laws kan het belang van de kiezersuitspraak 'niet worden onderschat'. Maar Washington en Colorado staan nu nog maar het begin van een flinke juridische strijd. Onduidelijk is wat de federale overheid - die het Aan het hermetisch afgesloten Plein van de Hemelse Vrede ver gadert het achttiende nationale congres van de Chinese Commu nistische Partij. De leiders moe ten nieuwe manieren vinden om de 1,3 miljard inwoners welva rend en tevreden te houden. door Remko Tanis PEKING - De tegenstelling kan nau welijks groter zijn: net nadat de Amerikanen in alle openheid heb ben gekozen wie hen de komende vier jaar zal leiden, begint China vandaag aan een machtswisseling die in volledige beslotenheid is be kokstoofd. In de Grote Hal van het Volk aan het hermetisch afgesloten Plein van de Hemelse Vrede vergadert het achttiende nationale congres van de Communistische Partij. Ruim tweeduizend afgevaardig den zullen luisteren naar de presta ties uit de afgelopen tien jaar on der uitgaand partijleider en presi dent, Hu Jintao. Naar verwachting sluit het congres volgende week woensdag af met de benoeming van Xi Jinping tot nieuwe secreta ris-generaal van de Partij. Samen met zes andere leden van het Polit buro, de meesten ook nieuw, be paalt Xi de komende tien jaar de koers van het land. Chinezen zijn er in de tien stabie le jaren onder Hu Jintao aan ge wend geraakt dat het economisch elk jaar beter wordt, maar vinden het niet meer vanzelfsprekend dat de Partij almachtig blijft. Want waarom storten net gebouwde bruggen in? Waarom is voedsel nog steeds niet te vertrouwen, en waarom is de natuur waarin de meer welvarende Chinees steeds meer tijd doorbrengt, op zoveel plekken zo vervuild? Die vragen worden dankzij sociale media steeds meer hardop gesteld, hoe wel dat nog steeds niet zonder risi co is. Tijdens de vorige machtswis seling, tien jaar geleden, bestond de internet- en Facebook-opposi- tie nog niet China staat met de opening van het congres op een kruispunt. Het land, dat in het volgende decen nium de positie van de Verenigde Staten zal overnemen als grootste economie ter wereld, moet nieuwe manieren vinden om de 1,3 mil jard inwoners welvarend en dus te vreden te houden. Die mensen zijn tegelijk ontevredener dan ooit over de Partij. Ze verafschuwen de openlijke corruptie onder hun lei ders en komen steeds vaker en massaler in actie tegen autoritei ten als dingen hen niet zinnen. Zo'n 80 procent wil dat de nieuwe leiders politieke hervormingen doorvoeren, blijkt uit een peiling door staatsmedia. De nieuwe generatie leiders moet ook kiezen of China doorgaat met het steeds harder met de vuist op tafel slaan richting andere landen. De afgelopen decennia was het land vooral druk met zichzelf. Nu kiest het voor een actievere rol in de wereld. Het reageert vurig rich ting buurlanden, heeft zich inge kocht in Afrika en blokkeert reso luties in de Veiligheidsraad. Onder tussen moderniseert het Chinese leger in hoog tempo. De machtswisseling is de eerste in de Volksrepubliek waarbij uitgaan de leiders vrijwillig opzij stappen. 'Het land krijgt meer dan ooit tevo ren een collectief leiderschap. De tijd dat één sterke man bepaalt wat er gebeurt, zoals Mao Zedong en Deng Xiaoping deden, is voor- bij. Eén ding is zeker: de rol van China blijft- ook onder Xi Jinping groeien. Het land zal overal ter we reld nog vaker van zich laten ho ren. Of het nu is door een groeien de stroom aan Chinese toeristen in de Amsterdamse binnenstad, door het opkopen van Europese bedrijven of het dreigen met mili tair ingrijpen in de eigen regio. Het Partijcongres is een zeldzame kans om enig inzicht te krijgen in de plannen en filosofie van de nieuwe generatie leiders. Zij bepa len met welk China de wereld de komende tien jaar te maken krijgt: de vreedzame reus, zoals het land zichzelf graag ziet, of de dominan te pestkop, zoals China's buurlan den het steeds vaker voelen. gebruik van marihuana als illegaal blijft beschouwen - hiertegen zal ondernemen. Volgens Jeffrey Mir- ron, die aan de Harvard Universi teit onderzoek doet naar de econo mische gevolgen van een landelij ke legalisatie, zal het hooggerechts hof niet toegeven. In de staat Oregon werd het legalisatievoor- stel afgestemd. Kiezers in Massa chusetts stemden voor legalisatie van medicinale hasj; die in Arkan sas ging ook dat te ver. Montana stemde voor beperkingen op de be staande regels voor medicinaal ge bruik. kpn winket j kpn.com/zeeland j 0800 0776 doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9