'Rekenlessen kunnen een stuk beter' 6l 'Polenconstructie' in tuinbouw is ontduiking Raketwerper bij vuilnis in Mijdrecht Zelfgemaakte bom bij bank donderdag 8 november 2012 Inhaalslag rekenprestaties vo en mbo Voortgezet onderwijs en mbo moeten vanaf 2014 ver eiste rekenniveaus halen. Deze week verschijnen twee nieuwe boeken die leraren handvatten geven. door Jolanda de Kruyf Bestaat dyscalculie wel? Of wordt veel te makkelijk een sticker op de leerling met slechte rekenpresta ties geplakt en is het onderwijs de boosdoener? Jaap Vedder, voorzit ter van de Stichting Bartjens Re- kendictee en de Nederlandse Vere niging tot Ontwikkeling van het Reken-Wiskunde Onderwijs, stelt dat de ruim tweeduizend scholen in ons land beter rekenbeleid moe ten maken. Maatwerk is noodzake lijk om de matige scores op te schroeven en te voldoen aan de vereiste rekenniveaus per 2014. „Als neurologische afwijking is dyscalculie een uitzondering, ver moeden we. Moeite met rekenen is in de meeste gevallen oplosbaar door goede leerstof én de juiste uit leg." Jaap Vedder gooit de knuppel in het hoenderhok. Aanleiding: de ze week verschijnen twee nieuwe boeken voor het voortgezet- en middelbaar beroepsonderwijs. Pro tocollen voor de aanpak van ernsti ge reken- en wiskundeproblemen en dyscalculie. „Het moet beter omdat we een deadline hebben. Maar het kan ook veel beter. Er valt nog een wereld te winnen." In 2014 worden de nieuwe referen tieniveaus voor rekenen en taal of ficieel ingevoerd. Leerlingen die zakken voor hun rekentoets (vmbo/havo) of rekenexamen (mbo) dreigen het schooldiploma mis te lopen. „Scholen zijn zich daarvan rot geschrokken", zegt Vedder. De twee uitgaven waaraan hij meewerkte, bieden praktische gereedschappen voor docenten. Want daar zit 'm de crux: „Leraren in het vo en mbo weten vaak te weinig van de huidige didactiek van rekenen. Die is in de afgelo pen decennia veranderd en daar moeten de lessen wel bij aanslui ten." De leraar heeft zelf veelal 'for meel' rekenen geleerd. „Maar de leerling van nu is informeel inge steld, die maakt breuken visueel met pizzapunten." Meer investeren in rekenonder wijs is nodig, want het is vijf voor twaalf. „Wat we nodig hebben, zijn onderhoud en verdieping van de leerstof Scholen die nu nog in actie moeten komen hebben zit ten slapen", zegt Vedder. Al twee jaar lang ontvangen ze extra middelen om het rekenon derwijs te verbeteren. Een school met duizend leerlingen krijgt 50.000 euro van het ministerie. „Als scholen het protocol serieus nemen, kunnen DE rekenscores omhoog. Ook bij leerlingen van wie nu gezegd wordt dat ze dyscal culie hebben." MIJDRECHT - De omgeving van het politiebureau in Mijdrecht is woensdag korte tijd afgezet ge weest nadat een vuilnisman een ra ketwerper had gevonden. Dat ge beurde tijdens zijn ronde. De vuil nisman bracht het wapen naar het politiebureau, maar besloot toen om het gevaarte vanwege de veilig heid toch maar niet mee te nemen naar binnen. Hij legde het wapen op de stoep voor het bureau en waarschuwde de politie. Uit voor zorg zette de politie de omgeving af en waarschuwde de Explosie ven Opruimingsdienst. DEN BOSCH - De Belastingdienst heeft 54 langslepende zaken tegen Brabantse en Limburgse tuinders over de omstreden zogenoemde Polenconstructie gewonnen. De tuinders moeten naheffing en boe tes tot 400.000 per belastingjaar betalen. Het gerechtshof in Den Bosch heeft dat gisteren bepaald. De tuinders verkochten hun aard beien, asperges, bospeen en prei vóór de oogst ('op stam') aan een Pools bedrijf. Poolse arbeiders oogstten het product gewoon op het land in Nederland en kregen daar destijds (2000 en 2001) maxi maal 4 euro per uur voor. Het gerechtshof concludeert dat Nederlandse tuinders de op brengst van de oogst zelf hebben ontvangen en dat sprake is van een schijnhandeling en belas tingontduiking. Over de Polenconstructie bestaat veel onduidelijkheid. Strafzaken die het Openbaar Ministerie (OM) voerde tegen tuinders gingen verlo ren. Toch werden in 2010 nog maals negen tuinders aangehou den die vanwege gebruik van de constructie werden verdacht van witwassen, belastingontduiking en deelname aan een criminele orga nisatie. Tot een rechtszaak is het nog niet gekomen omdat het on derzoek nog loopt, aldus het OM. RIJSWIJK - Bij een filiaal van de ABN Amro-bank in Rijs wijk is gisteren een verdacht pakket gevonden. De Ex plosieven Opruimingsdienst Defensie reed een robot het bankgebouw binnen om het pakket te onderzoe ken. Het bleek te gaan om een zelfgemaakt explosief. De dienst heeft de bom ontmanteld. Het is niet bekend wie het pakket heeft verstuurd. Medewerkers van het bankfiliaal ontdekten het pakketje rond negen uur 's ochtends. Ze sloegen direct alarm. foto Ronald Fleurbaaij/ANP Je zal maar te ziek zijn om naar school te gaan. Je bent niet alleen je gezondheid kwijt, maar ook het contact met je klasgenoten en docenten. Daarom steunt KPN KlasseContact, een simpele en tegelijk geavanceerde computerverbinding tussen school en thuis Zo blijven ernstig zieke kinderen letterlijk bij de les. KlasseContact is onderdeel van ons KPN Mooiste Contact Fonds, een maatschappelijk initiatief waar 2.000 KPN'ers als vrijwilliger bij betrokken zijn. Het netwerk dat geeft om Nederland Ga naar facebook.com/kpn en doe mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6