Ventilatie gaat aan na klachten over stank zeeland Den Haag sluit boek Hedwige 22 Fracties worstelen met hoge kosten afscheid Peijs in slechte tijden PvZ-Statenlid Johan Robesin Café De Graanbeurs wint startersprijs donderdag 8 november 2012 door Jeffrey Kutterimk De Partij voor Zeeland heeft de Eerste Ka mer gevraagd op nieuw te praten over het onder water zet ten van de Hedwigepolder. Maar de Senaat is niet meer aan zet. Waar gaat de discussie over Over de in 2005 getekende Schelde- verdragen tussen Nederland en Vlaanderen. Daarin staat onder an dere dat de Westerschelde voor de derde keer wordt verdiept. Ook staat er in dat 600 hectare nieuwe getijdenatuur wordt aangelegd om een aanzet te leveren om de Wes terschelde gezond te maken. De Hedwigepolder levert 300 hectare op. Dat én de verdieping én de ont- poldering erin staan, leidt tot hefti ge debatten. Wat heeft het parlement besloten? De Tweede Kamer keurde de ver dragen op 18 december 2007 goed. In de Eerste Kamer waren op GroenLinks na alle partijen mordi cus tegen ontpolderen. De Senaat eiste verregaande toezeggingen van het kabinet. Toenmalig minis ter Gerda Verburg deed die. Een onderzoekscommissie onder lei ding van WD'er Ed Nijpels mocht ook buiten de Westerschel de zoeken naar alternatieven. Vlaanderen beloofde 'positieve me dewerking te zullen verlenen en se rieus en welwillend te willen luis teren naar alternatieven'. Boven- door Marcel Modde MIDDELBURG - Meerdere fracties in Provinciale Staten hebben moeite met het bedrag dat het dagelijks provinciebestuur heeft gereser veerd voor het afscheid van Karla Peijs en de installatie van de nieu we commissaris van de koningin. Het gaat in totaal om 62.000 euro. Voor dat geld worden onder meer twee recepties gehouden voor de Zeeuwse bevolking, zegt provincie woordvoerder Ingrid Martens. PvdA-fractievoorzitter Annebeth Evertz realiseert zich dat daar 'veel mensen van allerlei pluimage op af komen'. „En je wilt je gasten goed behandelen en niet karig voorzien met slechts een kopje kof fie. Aan de andere kant leven wij in een moeilijke tijd en is 62.000 euro voor een afscheid en intro ductie van een commissaris van de koningin voor veel mensen heel veel geld." Evertz trekt een vergelijk met de afscheidsfeest van haar partijgenoot Job Cohen in 2010 als burgemeester van Amster dam. Dat kostte 45.000 euro. „Bij mij kwam de vraag op of 62.000 euro dan niet erg veel geld is." Haar collega Kees Bierens van de WD worstelt met de zelfde ge dachte. Maar wat voor hem voor op staat, is dat Peijs veel voor Zee land heeft betekend. „De CdK is het boegbeeld van Zeeland. Dat speelt hier toch meer dan in de grote provincies. De lijnen met de bevolking zijn kort. Wanneer je kijkt naar de nieuwjaarsreceptie, dan komen daar pakweg ook al zo'n duizend mensen op af. En een beetje feest (kijk naar een brui loft) loopt nu eenmaal snel in de papieren." De Partij voor Zeeland denkt even wel dat 20.000 euro voldoende kan zijn. Met name in het licht van de huidige economische ont wikkelingen en bedrijven als Zal- co, Thermphos en. Neckermann die in de problemen zijn geraakt, is de uitgave van 62.000 euro ge meenschapsgeld niet op z'n plaats, aldus fractievoorzitter Johan Robe sin. Hij dient daartoe vrijdag een amendement in. Patricia de Millia- no (CDA) spiegelt de uitgave aan de kosten die in 2007 zijn gemaakt bij de toenmalige wisseling van de wacht. Die lagen volgens haar ho ger. Landelijk is er geen norm hoeveel een afscheidsfeestje van provincie bestuurders mag kosten. Voor ver trekkende ministers en staatssecre tarissen bestaat wel een richtlijn. Die gaat uit van een maximumbe drag van 15.000 euro. Peijs legt haar functie op 1 maart neer. 'Deze tunnel is uniek in de wereld, met zijn hoogteverschillen en dieptes. Die is met geen enkele andere situatie te vergelijken. Hier is echt sprake van een unieke situatie.' dien werd de ontpoldering uitge steld tot 2010, zodat er tijd zou zijn om alternatieven te zoeken. De Senaat dacht dat daarmee de ontpoldering van de baan was en stemde op 8 juli 2008 in met de verdragen. Heeft de Eerste Kamer een garantie afgedwongen? De Senaat heeft niets geregeld voor het geval er geen alternatief zou worden gevonden. Daar was geen meerderheid voor. Ook kabi net Rutte-i is het niet gelukt om een breed gedragen alternatief te verzinnen, laat staan het voor te leggen aan Vlaanderen. Heeft de Eerste Kamer nog een rol? Nee. Het kabinet heeft geen goed keuring nodig. Dat zou alleen het geval zijn als de verdragen zouden worden aangepast Kan de Senaat niets meer doen? Elke partij kan een debat aanvra gen en daarin moties indienen. Maar de regering hoeft zich daar van niets aan te trekken. De Eerste Kamer gaat er niet meer over. Is de discussie over de Westerschelde in Den Haag helemaal voorbij? Nee. De Europese Commissie houdt Nederland aan de afspraak om 600 hectare nieuwe estuariene natuur aan te leggen. Ontpolde ring van de Hedwige alleen is niet genoeg. D66 in de Tweede Kamer heeft het kabinet gevraagd of het nog eens 300 hectare in Zeeland onder water gaat zetten. Het Partij voor Zeeland -Sta tenlid Johan Robesin ver moedt dat er iets is met de luchtkwaliteit in de Wester- scheldetunnel. Gedeputeer de Staten hebben antwoord gegeven op vragen van hem, maar is dat wel wat Robesin wil weten? door René Schirier "T" ohan Robesin vermoedt een I verband tussen de slechte luchtkwaliteit in de tunnel en f het feit dat er regelmatig vrachtauto's met pech stran den. Tot twee keer toe heeft hij er schriftelijke vragen over gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. Op de laatste vragen kreeg hij een uitvoerig antwoord. Daar is hij op zich wel tevreden mee: „Er is se rieus werk gemaakt van de beant woording." Maar over de relatie tussen de luchtkwaliteit en het stil vallen van auto's wordt in de ant woorden met geen woord gerept. Wel is er een overzicht van alle pechgevallen in de maand augus tus van dit jaar. Daar zijn vier vrachtwagens bij, maar die heb ben niet de problemen waar Robe- sin op doelt. Dat kan betekenen dat Robesin het mis heeft en vraagt naar pro blemen die er niet zijn. Maar zelf is hij er niet gerust op. Zo infor meerde hij bij het college van GS of ze bereid zijn een extern des- 8>3Kaffi3!5®s£a kundige naar de problematiek te la ten kijken. Daar heeft hij dan weer geen antwoord op gekregen, con stateert het Statenlid. Uit het antwoord van het college blijkt dat op twee manieren geme ten wordt. Zo zijn in elke tunnel buis vier meetpunten aangebracht; bij de in- en uitgang en op de twee diepste punten. Die punten hangen op een hoogte van 4,5 tot 5 meter. Daarnaast worden metingen uitge voerd door in een dwarsverbin ding meetapparatuur op te stellen en lucht aan te zuigen vanuit de tunnelbuizen. Dè hoogte van deze meetpunten is ongeveer een meter boven het wegdek. Hoe vaak deze metingen worden verricht blijkt niet uit de antwoorden. In de tunnel worden het koolmo- noxidegehalte (CO) gemeten en de stofdeeltjes, de zogenaamde zichtmeting. CO2 wordt niet geme ten. Uit die metingen blijkt dat de Tunnelventilatie In de tunnelbuizen wordt geen lucht afgezogen. Er is ventilatie in de rijrichting van het verkeer in de tunnelbuizen. Deze luchtstroom zorgt ook voor het draaien van de ventilatoren in vrijloop. Zonder ver keer blijft deze luchtstroom nog ge ruime tijd in stand. Een krant verplaatst zich binnen een bepaalde tijd door de hele buis, ook zonder dat de ventilato ren zijn ingeschakeld. De (natuurlijke) luchtstroom gaat door de gehele tunnelbuis, niet al leen langs boven en beneden of op de hoogste en diepste punten. geconstateerde waarden zeer ver onder de norm blijven die de 80 ventilatoren van de Westerschelde- tunnel automatisch laat aansprin gen. De ventilatoren beginnen automa tisch te draaien bij een niveau van 150 'parts per million'. De gemid delde waarde die gemeten wordt is slechts 2 ppm. De ventilatoren springen ook aan als een zichtmeting boven een be paald niveau komt. de gemiddeld gemeten waarden zitten op een- tiende van dat niveau. Daardoor zullen de ventilatoren dus niet slijten. Ze draaien wel, maar dat komt door de rijwind die de passerende auto's veroorzaken. Ze staan echter standaard uitge schakeld, maar wel altijd stand by. Want er is een situatie waarin de tunneloperator ze aan kan zetten; als er klachten of opmerkingen ko men van weggebruikers over stank overlast. En bij calamiteiten. De antwoorden van GS stellen Ro besin niet gerust: „Kijk eens naar het aantal pechgevallen in de maand augustus. Dan is het om de anderhalve dag prijs, op een stuk weg van ruim zes kilometer lang. En op de wegen naar de tunnel toe gebeurt niets. Ik vind dat opval lend en curieus. Daar klopt iets niet." Toch is het PvZ-statenlid voorzich tig in zijn eerste reactie op de ant woorden van GS. Hij heeft zelf ie mand in de arm genomen die des kundig is op dit terrein. Hij houdt angstvallig geheim wie dat is, an ders kan die deskundige verdere overheidsopdrachten wel vergeten. Maar het is wel duidelijk dat over deze kwestie het laatste woord nog niet is gezegd. GOES - Karlijn Nieuwets en Martijn de Groot van grand café De Graanbeurs uit Terneuzen hebben de Zeeuwse Startersprijs 2012 van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland gewonnen. Gisteren werd de winnaar van de KvK-Starterprijs be kendgemaakt tijdens het zakenevenement Contacta in Goes. Ze kregen een cheque van duizend euro. Van de drie finalisten had De Graanbeurs volgens de jury het beste ondernemingsplan. De twee andere mededingers waren Tiaki Travel uit Middelburg en UnIQtalent. Tiaka Travel won wel de pu blieksprijs. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64