Duurzame schrijfinkt van paprikapoeder b WW 201 zeeland Samenwerking havens Gent-Terneuzen Invasie van pestvogels op Walcheren Moeite mét opstaan? Uittip waar uw interieur van opknapt Dagje Interieur Paauwe in Zeeland molenaar V donderdag 8 november 2012 ZELZATE - De havens van Gent en Terneuzen moeten nauwer gaan samenwerken. Het zou uiteinde lijk moeten leiden tot één havenbe drijf voor de Kanaalzone. Burgemeester Daniël Termont van Gent en z'n collega Jan Lonïnk van Terneuzen vinden dat de mo gelijkheden snel moeten worden onderzocht. Ze putten moed uit de goede samenwerking bij de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe zeesluis. Ook directeur Daan Schalck van Havenbedrijf Gent vindt dat een samensmelting voor de hand ligt. „We doen dingen al goed, maar we kunnen nog veel beter. Daar voor moeten we in onze samen werking nog vele stappen verder gaan." Eerder liep een poging tot samenwerking stuk op de toen in nige relatie van Zeeland Seaports met Rotterdam. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Coriena de Heer en Suzanne Maljaars, leerlingen van het Cal- vijn College in Goes, hebben een milieuvriendelijke inkt be dacht. Ze vielen er vorige week mee in de prijzen in Brazilië. door Luc Oggel Aardappelzetmeel, staalwol, azijn, de in houd van een thee zakje, paprikapoe der, groene zeep en water. Ziehier de ingrediënten voor milieuvriendelijke inkt. Het is een vinding van Coriena de Heer en Suzanne Maljaars (beiden 15 en uit Middelburg), leerlingen van 4-atheneum op het Calvijn College in Goes. Ze wonnen er in juni al de derde prijs mee bij de milieu- en duurzaamheidsolympia de Inespo in Amsterdam en vorige week mochten ze afreizen naar Brazilië om daar de Hol land-award in ontvangst te ne men. 'Environmentally Friendly Red Ink', noemen de dames hun brouwseltje zelf, maar hoe kwa men ze op het idee om een milieu vriendelijke inkt te ontwikkelen? „We wilden graag meedoen aan Inespo", vertelt Coriena. „Je moet dan een product wat niet milieu vriendelijk is, wél milieuvriende lijk proberen te maken. We heb ben toen aan onze natuurkundele- raar gevraagd of hij iets wist wat slecht is voor het milieu en hij noemde inkt." Toen Coriena en Suzanne het 're cept' voor inkt opzochten, bleek dat niets te veel gezegd. Het bevat namelijk vluchtorganische stoffen en zware metalen. 'Dat moet an ders kunnen', dacht het tweetal, bijvoorbeeld met groente. Vervol gens begon het experimenteren. Ze kozen voor de kleur rood, maar in principe zou je ook andere kleu ren inkt kunnen maken. „We heb ben stukjes gedroogde tomaat, ro de kool en paprikapoeder gepro beerd, maar paprikapoeder bleek het beste te werken", zegt Suzan ne. Daar werden vervolgens de an dere 'ingrediënten' aan toegevoegd en met behulp van een gasbrander- tje en bekerglaasjes bleven de da mes net zo lang proberen totdat het goed was. Af en toe dompel den ze een kroontjespen in het goedje om te kijken of er al daad werkelijk met de inkt kon worden geschreven. „Dan bleek dat het nog iets dikker moest zijn. We heb ben er uiteindelijk ook groene zeep bijgedaan om te zorgen dat het goed in het papier zou trek ken", legt Coriena uit. „Het was echt een experiment en we zijn blij dat het lukte." Coriena en Suzanne deden eerst mee aan de nationale voorronde van Inespo, waarvoor vijftig Nederlandse pro jecten waren genomineerd. De tien beste mochten door naar de internationale ronde en daarin werd het tweetal dus derde. Ze mochten vervolgens het vliegtuig pakken naar Brazilië, om hun werk daar op de olympiade Mostratec te presenteren. De jury was onder de indruk en kende de Middelburgse scholieren de award 'beste van Holland' toe. Je zou denken dat deze jonge Ein- steins verder willen in de natuur- VLISSINGEN - De Vlissingse Marjon Jongerius trof woensdagochtend in de Flamingoweg in Vlissingen een flinke groep pestvogels aan. Een collega van haar vertelde dat daar wat vreemde vogels zaten. Daarop stapte ze op haar fiets en zag dat het pestvogels waren. Deze vogels zijn maar zelden in het Zeeuwse te zien, weet Mario Aspe- slagh van de Vogelwerkgroep Wal cheren. Sinds deze week vliegt een groep van deze vogels op Walche ren rond en doet zich te goed aan bessen. De vogels leven vooral in Noord-Rusland en Scandinavië en trekken zuid westwaarts in een slecht bessenjaar, aldus Jongerius. „Vaak worden ze hier in geen ja ren gezien en dan ineens zie je een hele invasie tegelijk." Pestvogels snoepen van bessen in de Flamingoweg. foto Marjon Jongerius Om de opening van ons Hülsta Design Center té vieren, mag u het hele najaar acties verwachten, zoals onze unieke Hülsta-inruilaciie. Plan uw volgende dagtochtje naar Zonnemaire, de voorpret begint op interieur-paauwe.nl. design center Wie meer wil met zijn interieur begint bij Paauwe, midden in het toeristische hart van Zeeland. Maak er een dagje uit van en geniet onderweg van al het moois dat onze kustprovincie te bieden heeft. Eenmaal gearriveerd parkeert u gratis voor de deur en ontdekt u een van de mooiste collecties van Nederland. Op ruim 10.000 m2 knjgen vrijwel alle internationale topmerken écht de ruimte. ZONNEMAIRE Zuidweg 20a, 4316 LB Zonnemaire (0111) 40 13 18 info@interieur-paauwe.nl www.interieur-paauwe.nl Op nGtyfyeen, auftj& ribden- iuuh- Rottafdoxf. \/&6siyi%e»T* Tesneuge*t A«Tutaper.1- ofr Roosiidctcd Kift, tfóOf oJitycJx&LÓA uittips Op i'-jzctAtM dl/ VoCfyOns opfacdrtok- B Kost opstaan u moeite? Uw spieren en gewrichten worden dan niet goed belast. Kies voor een sta-op fauteuil afgestemd op uw lichaam. De zitting en rugleuning geven u optimale steun bij het opstaan. Waf kao de sta-op fauteuil? Kies zithouding met afstandbediening Eén druk op de knop en doe een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch Sta-op hulp voor makkelijk opstaan Door het gebruik voelt u zich ontspannen zitten relaxen liggen Bel direct 0341 - 27 40 40 voor gratis brochure! Specialist >n sta-op stoelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56