Juristhoogleraar en senator is nu cabaretier Festival FunFest in Goes zet kroon op lustrumjaar donderdag 8 november 2012 15 podium www.pzc.nl/uit door Ali Pankow ~W" acquelien de Savornin Loh- I man was jurist, hoogleraar en I senator. Rond haar pensione- I ring besloot ze cursussen te volgen: kwantumtheorie, ca baret, badkamerzingen en buikdan sen. Zij is 79 jaar. Zaterdagavond treedt ze op met pianist Bam Com- mijs met Dwaallicht in 't Spiegel- theater in Middelburg. „Het is allemaal stapje voor stapje gegaan hoor. Als ze zes jaar gele den tegen me hadden gezegd, dat ik nu een agentschap zou hebben en her en der door het land zou optreden, had ik het niet geloofd." De Savornin Lohman verheugt zich op een optreden in Middel burg. „Zeeland wekt zoveel herin neringen op aan de tijd dat ik voor D66 in de Eerste Kamer zat en veelvuldig de degens kruiste met Ad Kaland van het CDA." Het optreden van die eigenzinnige Zeeuwse senator prikkelde haar wellicht extra omdat hij afkomstig was van de vroegere CHU. Haar overgrootvader A. F. de Savornin Lohman was grondlegger van die partij. Zelf stond ze aan de wieg van D66. „'We willen de christelij ke partijen en hun moralistische politiek laten ontploffen', werd wel eens gezegd binnen onze par tij. Eigenlijk was ik dus bezig mijn eigen grootvader te laten ontplof fen", constateert De Savornin Loh man. Haar keus voor cabaret op la tere leeftijd is geen kwestie van 'nu of nooit eindelijk een lang ge koesterde droom waarmaken'. „Nee, absoluut niet. Ik had de B-opleiding op de middelbare school gevolgd en het was heel lo gisch dat ik ging studeren en de wetenschappelijke kant uitging. Sommigen mensen zeggen dat ik nu een 'tweede carrière' heb, maar zo zie ik dat helemaal niet. Ik houd gewoon van afwisseling: zes jaar advocaat, een paar jaar hoogle raar aan de universiteit, een paar jaar in de politiek en nu cabaret. En zoals gezegd: die laatste ontwik keling is heel geleidelijk gegaan." Voor De Savornin Lohman begon het met een zangcursus bij Jan Kor de, een voormalige leraar econo mie, die een rigoureuse zwaai aan zijn loopbaan gaf en voor de mu ziek koos. Hij stimuleerde haar 'ge woon solo' te gaan optreden toen bleek dat ze heel aardig zong én ook teksten kon schrijven. „Dat heb ik gedaan. Ik kon het klei ne Parool-theatertje in Amster dam huren voor 50 euro'en mijn kleinzoon verzorgde de belichting. Het werd goed ontvangen." Ze vertelt hoe een positief stukje in De Volkskrant leidde tot een uit nodiging in DWDD en dat haar optreden in dit tv-programma 15.000 mailtjes tot gevolg had. „Daar zaten veel uitnodigingen tus sen voor optredens in verzorging stehuizen, maar dat was absoluut niet mijn bedoeling. Dan kunnen ze echt beter bijvoorbeeld iemand met een trekharmonica vragen. Mijn programma zou daar niet werken. Dan valt de eerste zin pas als ik al bij de derde zin ben." Dat wil niet zeggen dat zij als oudere cabaretier haar leeftijd ont kent. In Dwaallicht bezingt zij de rampen die haar als bejaarde pro fessor overkomen. Zoals de weg kwijt raken in Vinkeveen, in haar badpak. Dwalend zoekt ze haar plekje in de wereld. Ze zigzagt als een razende door haar bestaan. Dat blijft: hectisch, ook al wil ze het misschien eens rustiger aan doen. Heel soms, want De Savornin Lohman heeft nog heel veel te delen met haar publiek. Tussen het volgen van inspireren de cursussen en een agentschap in schakelen voor optredens in het land ligt natuurlijk wel een duide lijke beslissing? „Jaaa..", zegt ze aar zelend en erkent dan toch dat ze het inderdaad erg leuk vindt om op de speelvloer te staan, met hu mor allerlei zaken die haar irrite ren of opvallen aan de kaak te stel len en daar veel positieve fèed back van het publiek op te krijgen. Zij put uit de rijk gevulde rugzak van haar leven. Daar zitten ook fouten in en verdriet en boosheid. Kortom: Dwaallicht biedt ook ruimte aan melancholie. De oud-jurist, wetenschapper, se nator heeft als cabaretier tegen woordig haar antennes in de sa menleving iets anders afgestemd. Zo fotografeerde zij moslims met lange rokken op de fiets in Amster dam. „Ik woon aan de Amstel naast een moskee. Dat inspireert me dan", geeft ze als voorbeeld. Maar ook andere dingen: 'sealed verpakkingen' of'uitgestelde ope raties' wekken haar emoties op. Zatetdag 10 november, 't Spiegel- theater, Middelburg, 20.00 uur. DJ Sandstorm is een van de acts op de vijfde editie van FunFest. Stichting FunFest bekroont zaterdag het lustrumjaar met de vijfde editie in 't Beest in Goes. Twaalf uur lang zijn er optredens en andere aciviteiten, voornamelijk een selectie van de favoriete acts uit de voorgaande vier edities. FunFest beoogt muziek, kunst, theater en film samen te brengen en nodigt - met een open podium, een jamsessie en diverse work shops - de bezoekers ook uit tot ac tief deelnemen. Het hele jaar staat FunFest al in het teken van het jubileum. In mei werd een mini-editie gehouden met een optreden van de veruit populairste band van eerdere ja ren: de Franse groep Funky Style Brass. Twee weken geleden was Paint Jam, waarbij bezoekers aan creatieve workshops konden deel nemen. Dat leverde onder meer een filmvierluik en een enorme muurschildering op, die zaterdag op het festival worden gepresen teerd. De vijfde editie kent als thema - en dresscode - Zwart-Wit. Het uit gebreide programma, op twee po dia, biedt optredens van onder an deren Misty Basement, DJ Sand storm, Generator, Cirque du Plat zak, GOIDIVA en Not James Dean. FunFest, zaterdag vanaf 14.00 uur in 't Beest in Goes. Programma: 0 Main Stage 14.00-16.15 uur: Open podium 16.15-17.00 uur: 17.00-18.15 uur: 18.15-19.00 uur: 19.00-20.00 uur: 20.00-21.00 uur: 21.00-22.00 uur: 22.00-22.45 uur: 22.45-00.45 uur: 00.45-01.45 uur: Area One 14.00-19.00 uur: 19.00-19.30 uur: 19.30-20.00 uur: taan 20.15-20.45 uur: 21.00-21.45 uur: 22.00-22.45 uur. 23.00-01.00 uur: Cirque du Platzak Misty Basement Cirque du Platzak Rita Lynn Stan B DJ Sandstorm Generator GOIDIVA The Denzer Workshops Femke Bloem Zorgzaam Spon- Femke Bloem Sense Broeder Dieleman Not James Dean Meer informatie op funfest.nu. 'Staatsiefoto' van Jacquelien de Savornin Lohman. Inzet: scène tijdens haar cabaret).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51