De intensiteit van het beeld beklijft Uit; 13 donderdag 8 november 2012 in beeld www.pzc.nl/uit selectie Kleintje Kunst 2012 Kleintje Kunst is een tentoonstel ling van twaalf kunstenaars uit Zeeland. Zij tonen figuratieve schil derkunst, expressieve tekeningen en monoprints, speelse grafiek, ge raffineerde collages, ingetogen én uitbundige keramiek, alles geprijsd onder de 300 euro. T/m 2/1. Kunstuitleen De Bevelanden, Singelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11-17 uur, za.-zo. 12-16 uur. Lys Vosselman Lys Vosselman schildert vooral jon ge mensen, vaak aan de rand van de zee of in het bos. Ze roepen ver halen op over leven, dood, liefde, eenzaamheid en hoop. Mooi inge houden geschilderd. Ook met ver stilde landschappen van Wout Ko- le en knap decoratiewerk van Bar re Verkerke, T/m 9/1 2 013. Covra Hoofdgebouw, Spanjeweg 1. Werkdagen 8.30-17 uur. Weegee Weegee, pseudoniem van Arthur Fellig (VS, 1899-1968), is een van de kleurrijkste figuren uit de Ame rikaanse fotografie. Genadeloos, di rect en onverbloemd legde hij bij voorbeeld de New Yorkse crime scene tijdens de jaren 1930-1940 vast. T/m 27/1 2013. Fotomuseum, Waalse kaai 47, Antwerpen. Di. t/m zo. 10.00-18.00 uur. Fotografie is in essentie 'schrijven met licht'. Wie dat beseft, heeft als foto graaf altijd een goede uit gangspositie. Maar om die te verzil veren is meer nodig. Visie en vak manschap en een dosis originali teit. In de onvoorstelbare hoeveel heid foto's die iedereen passeert, moet er iets zijn dat de ene foto meer het herinneren waard maakt dan de andere. Dat nu is precies waar het om gaat: een beeld dat je bijblijft. Bij twee van de vier leden van fo tocollectief'Eyesee', dat in Bellas Artes in Kerkwerve exposeert, er vaar ik dat. Bernadette Leijdekkers en Ron Gessel vertegenwoordigen uitersten en werken vanuit een verschillend idee over de werkelijk heid en het verbeelden ervan. Ron Gessel is observator en blijft dicht bij wat je zelf kunt zien. Hij komt vaak in de Maleisische hoofd stand Kuala Lumpur, een metro pool met een hypermoderne skyli ne, en zoekt zijn onderwerpen in Chinatown, waar het leven niet steriel is weggestopt in hightech decors, maar zich vertoont zoals het altijd was. Met mensen die in hun winkeltjes hun spullen verko pen, zonder marketing of lokker tjes, met mensen die zelf hun vis schoonmaken en geen geplastifi ceerde aanvoer uitstallen. Gessel maakt uitgebalanceerde fo to's, die qua licht en compositie verwant zijn met de i7e-eeuwse genreschilderkunst, maar dan zon der het geënsceneerde moralisme van die tijd. Er straalt liefde en res pect uit voor de alledaagse werke lijkheid. De detaillering, scherpte en doortekening zijn uitstekend, net als de keuze van het moment en het licht. De intensiteit van het beeld beklijft. Peter Koole Peter Koole toont in de pas ver huisde galerie van Dick de Bruijn schilderijen onder de titel United in loss. Geraffineerd combineert Koole beeld, tekst en object en be licht hij politieke en maatschappe lijke gebeurtenissen vanuit een persoonlijke visie die je prikkelt tot nadenken. T/m 1/12. Dick de Bruijn, Westwal 45. Do. t/m za. 12.00-17.00 uur. Alois Boudry Alois Boudry is een i9e-eeuwse schilder die het dagelijks leven van arbeiders, boeren en vissers opriep via een mengeling van romantiek en impressionisme. Een van zijn werken is te zien in de onderhou dende documentaire expositie Zeerotica, liefde en lust aan de kust. T/m 14/4 2013. MuZEEum, Nieuwendijk 11, Vlissingen. Di. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 13-17 uur. Werk van Ron Gessel. Het bijzondere is nu dat ik dat laat ste ook kan zeggen over de foto's van Bernadette Leijdekkers, die juist heel vaag zijn, waarin het licht vorm en kleur doet oplossen. Dat komt prachtig tot uiting in The day after tomorrow, een drie luik op groot formaat van een staande vrouw, steeds net even ge draaid. De titel verwijst naar een moment dat nog komt, zodat het beeld zowel een opdoemen als een verdwijnen kan zijn. Het hangt er tussenin, roept een mo ment op van ongrijpbaarheid en is zo een metafoor voor het leven zelf en de eindigheid ervan. Leijdekkers is ook en eerst schilder en beeldhouwer en gebruikt dan een expressieve vormentaal voor werk waaruit aardse vitaliteit spreekt. Het veranderen van wat zichtbaar is om wat voelbaar of denkbaar tot uitdrukking te bren gen trekt zij door naar haar foto grafie, waarin juist kwetsbaarheid vaak het thema is. En dan kom ik toch weer terug bij de foto's van Ron Gessel waarin ik ook mensen ontmoet die in hun kwetsbaar heid zijn gefotografeerd. Niet zwak of hulpbehoevend maar zon der pose, zonder masker, getroffen in hun tijdelijk er zijn. De twee andere exposanten heb ben een minder uitgesproken the matiek. Esther Jongste roept smaakvol een sfeer op van schoon heid en verwondering vaak via clo se-ups en beeldbewerking en weet ook de passie van muziek maken raak te treffen, mede door slim ge bruik van bewegingsonscherpte. Reggy de With presenteert portret ten van mensen die zij op reizen door China, Kirgizië en Nepal ont moet en sterk ingezoomde foto's van winters ijs. Niet slecht, maar minder onderscheidend qua visie. Tot en met 24 november. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Donderdag tot en met zaterdag 12.00-17.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49