eland 13 Groeiende onrust over Thuiszorg Maatwerk openbaar vervoer nodig commentaar Decorum donderdag 8 november 2012 'Wat betreft De Schutter z n verleden denk ik dat die man onschuldig is en zelf het slachtoffer is van allerlei machinaties.' Zakenman Jan Hamelink, ook tegen Van Damme De Vlaamse kranten berichtten de afgelopen weken uitgebreid over de moordzaak rond De Schutter. Visserslaan in Philippine, óp een steenworp afstand van het huis waarin De Schutter toen vertoef de. Hij woonde er geruime tijd met de dochter van reder Piet Vroon uit Breskens. De twee wa ren getrouwd en kregen drie kinde ren. De Schutter leerde de vrouw Bekijk de video's van de PZC over ac tuele Zeeuwse onderwerpen op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl kennen toen hij aanmonsterde op één van de schepen van de reder. Ze scheidden halverwege de jaren negentig. De geboren Blankenbergenaar - z'n vader was er een gerespecteerd apotheker - ging, nadat hij zich aan de wal vestigde, in zaken. En door Marcel Modde MIDDELBURG - Het openbaar ver voer in Zeeland moet de komende jaren eerder worden afgestemd op de onwikkeling binnen leeftijds groepen, dan op basis van de daad werkelijke bevolkingsomvang. Dat antwoordt het college van Gedepu teerde Staten op schriftelijke vra gen van de Partij voor Zeeland. De PvZ had het dagelijks provincie bestuur gevraagd om opheldering over het schrappen van een aantal al snel werden dat dubieuze zaken. Zo was hij in de jaren tachtig be trokken bij één van de grootste fraudezaken in België, die rond de Superclub, een later opgedoekte ke ten van videoverhuurwinkels die in 1983 was opgezet door Maurice De Prins. De Schutter kreeg voor onrendabele buslijnen. Bezuinigen op het openbaar vervoer is vol gens de oppositiepartij 'de verkeer de weg' en onnodig. De Statenfrac tie wijst in dat verband op een 'pot geld (naar wij hebben begre pen 9 miljoen euro') die de provin cie achter de hand heeft om de be- volkingskrimp aan te pakken. Volgens GS zijn de bezuinigingen op openbaar vervoer het gevolg van een afnemende rijksbijdrage. Omdat het gebruik van een aantal buslijnen al jaren zeer beperkt is, zijn betrokkenheid bij de fraude met aandelen - het ging om enkele tientallen miljoenen - drie maan den voorwaardelijk. Niet lang daar na, bij de behandeling van het aan de Süperclub verbonden dossier Lavithas, een facilitair bedrijf uit de video- en tv-sector, kreeg hij drie jaar voorwaardelijk. In dat dos sier ging het om vijftig miljoen eu ro fraude. Bij de speurtocht naar de ge dragingen van De Schutter reisden de rechercheurs van de federale politie verschillende ke ren af naar Zuid-Frankrijk. Ze stuitten in Marseille onder meer op verhalen dat De Schutter ook contact zou hebben onderhouden met het misdaadcircuit daar. Het zou daarbij gaan om drugs. In ei gen land werden huiszoekingen ge daan bij de mogelijk betrokken agenten en ook werden verschil lende politiebureaus doorzocht. En nu is dus zijn voormalige 'boer derijtje' - net als in 1998 - aan de beurt. Want de opsporingsmetho den zijn sindsdien geperfectio neerd. Dus, wie weet. wordt het bestaande aanbod omge zet naar 'een doelmatiger en vraag gericht systeem', wijst het college op de inzet van buurtbussen en re giotaxi. De vergrijzing van Zeeland leidt niet automatisch tot extra vraag naar openbaar vervoer, al dus GS. De huidige vijftigers heb ben vrijwel allemaal een rijbewijs. „Deze groep zal zo lang mogelijk van de auto gebruik blijven ma ken." In relatie tot krimp moet het geld dus vooral in maatwerk wor den gestoken, vindt het college. Bij de functie van com missaris der koningin hoort enig decorum. Dus is het niet vreemd dat bij het afscheid van Karla Peijs iets meer wordt gedaan dan een kopje koffie en een plakje kleffe cake. Wat dan wel? Dat is altijd een beetje delicaat Lang niet ieder een begrijpt en erkent het be lang van royale voorzieningen bij dit soort gelegenheden. De omstandigheden wegen ook mee. Als voor iedereen de bo men tot in de hemel groeien, kan er heel wat meer dan in de ze schrale tijden. Het is dus zaak om de balans te vinden. Relatieve soberheid is altijd de beste manier om een pijnlijke discussie te vermijden. Dat is nu niet gelukt. De provin cie verwacht dat zevenhonderd mensen op het afscheid van Peijs afkomen en becijfert de kosten van de receptie op 41.000 euro. Dus is er een beet je rumoer. Ook in de politiek. Dat is jammer. Karla Peijs verdient eerder een harmonieus afscheid dan een omstreden. MIDDELBURG - Het doet al pijn, maar dit is slechts het begin. Dat was de enig mogelijke conclusie tij dens de debatavond over de af braak van de thuiszorg, die de vak bonden gisteren hielden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Met zo'n 120 man zat de zaal bom vol. Politici, thuiszorgmedewer kers, cliënten, mantelzorgers en alphahulpen waren naar Middel burg gekomen. Vanuit de zaal kwa men emotionele getuigenissen van thuiszorgmedewerkers die 'via de voordeur' vertrokken waren en 'via de achterdeur' als alphahulp weer in dienst genomen waren bij dezelfde thuiszorgorganisatie, voor aanzienlijk minder loon en slechte re arbeidsvoorwaarden. Bij de panelleden was er begrip voor de onrust onder het thuis- zorgpersoneel. „Als ik om me heen kijk, zie ik niets anders dan flexbanen, oproepkrachten, tijdelij ke contracten - en niet alleen in de thuiszorg. Zorgelijk", zei de Veerse wethouder Chris Maas. Directeur Jan de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen wees op de enorme opdracht waar gemeenten en thuiszorginstellingen zich voor geplaatst zien, nu de budgetten vol gens het regeerakkoord nóg verder krimpen. „Om dat op te vangen, moeten we óf minder uren thuis zorg, óf goedkopere hulp inhu ren." Dan nog zullen de cliënten daar als ze het even op kunnen brengen, zelf voor moeten betalen. VIDEO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3