Vioolconcert Tsjaikovski mag nooit zwaar klinken 2 luit Jacob Slagter gastdirigent donderdag 8 november 2012 selectie Suburbia Theatergroep Suburbia brengt de legendarische voorstelling U bent mijn moeder (1981) van loop Admiraal - over zijn 80-ja- rige dementerende moeder - in een nieuwe bewerking op de planken. Marie Christine de Both neemt zowel de moeder als de dochterrol voor haar reke ning. Donderdag 8 november, Schouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cruppo Sportivo Gruppo Sportivo is nog immer actief In deze nieuwe show la ten de bandleden aan de hand van anekdotes en liedjes horen hoe ze tot het nieuwe album (How to make) 10 mistakes zijn gekomen. Vóór de pauze wor den sterke verhalen verteld, waarbij het publiek kan kiezen uit de waslijst van hilarische hoogte- en dieptepunten. Donderdag 8 november, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. NOTARISPRAKTIJK VAN DONGEN Een duidelijke zaak voor ondernemers Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@pzc.nl door Jeanette Vergouwen Het Zeeuws Orkest be gint vrijdag aan zijn serie najaarsconcer ten, met op het pro gramma - naast werk van Rossini en Mozart - het Viool concert van Tsjaikovski. Solist is de bekende Zeeuwse violist Mathieu van Bellen (24). Hij hoeft niet lang na te denken om te vertellen dat de eerste keer dat hij met Het Zeeuws Orkest optrad in Aardenburg was. „Dat was als jong talent, nog voor ik in Manchester ging studeren. In 2008 heb ik met het orkest gespeeld in een Porgy en Bess-project. Het is fantastisch dat ik nu weer met dit orkest mag optre den. Het is een fijn orkest en ik ver heug me op de samenwerking met dirigent Jacob Slagter." Het vioolconcert van Tsjaikovski was voor Mathieu van Bellen, toen hij nog klein was, het favoriete luis terconcert. „Pas toen ik achttien was, ben ik het gaan instuderen. Dat was even wennen, maar nu heb ik het echt in de vingers. Ik heb het al een paar keer voor publiek uitge voerd en ik heb veel geleerd van or kestrepetities, zoals de kleine subtie le overgangen van solopartij naar de orkestpartij." „Dit concert kent veel nuances. Tsjaikovski is een fantastische com ponist. Dit werk zit vol melodieën die vaak herhaald worden. Voor de solist is dat erg inspannend, want je wilt elke herhaling toch net iets an ders spelen. Dat is moeilijk, maar ook interessant. Zo wordt het nooit een automatisme." Van Bellen is deze zomer volledig af gestudeerd (met de hoogste onder scheiding) in Berlijn, waar hij woont. Daarvoor studeerde hij aan de Music School in Manchester en het conservatorium in Londen. Hij werkt gemiddeld negentig optre dens per jaar af en heeft dus nu al een indrukwekkende carrière opge bouwd. Hij reist regelmatig tussen Berlijn en Londen, waar hij in ver schillende kamermuziekensembles werkt. „Ik verdeel mijn tijd tussen de ka mermuziek en de grote soloconcer ten. Ik krijg eervolle uitnodigingen, zoals het concerto van Brahms in Berlijn in januari en het Brittencon- cert in mei 2013 in Londen tijdens het Britten jaar. Met het Busch En semble, dat ik enkele jaren geleden oprichtte, heb ik verschillende prij zen gewonnen. Een van die prijzen was het opnemen van een cd met werken van Mendelssohn, Frank Bridge, Schubert en Haydn. Het Bus ch Ensemble willen we uitbreiden van een strijktrio naar kwartet, kwintet of nog groter, dat hangt van de te spelen werken af." „Ik zit veel in vliegtuigen, mijn agen da is redelijk vol, maar het is nog steeds te behappen. Ik ben blij dat ik deze maand ook een recital heb met de Soloists of the International Mahler Orchestra in de Open Haard concerten in Terneuzen. Zo kan ik ook meer tijd doorbrengen in Hulst, waar mijn ouders wonen." Hij speelt het volksmelodie tje uit het derde deel van het Tsjaikovski concert en vertelt daarna: „De partituur is al moeilijk, maar violist Leopold Auer heeft die nog moeilijker en virtuo- zer gemaakt Hij veranderde de va riaties en daarna heeft David Oistrach ook nog aanpassingen ge schreven, vooral om violistische za ken beter te laten klinken. Op con coursen hoor je deze aanpassingen van Auer en Oistrach vaak. Ik op teer voor de originele Tsjaikovski met enkele aanpassingen van Oistrach en soms eentje van me zelf. Ik speel ook de originele ca densen van de componist." Na de recente uitvoering door het Brabants Orkest en Svetlin Rous- sev in Terneuzen (tijdens het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen) is het nu aan Het Zeeuws Orkest en Mathieu van Bellen. „Het concert is echte Russische muziek met een Franse invloed in de zin van kleur en lichtheid. Het mag nooit zwaar klinken, maar moet schitteren en doorzichtig blijven. Ik heb er zin in om dit sprankelende werk te spelen met dit orkest. Ik reis nu naar alle werelddelen, maar ik zou wel vaker in Nederland willen op treden. Er zitten hier tenslotte goe de orkesten." Voor de pauze speelt het orkest de ouverture Tancredi van Rossini, ge volgd door de veertigste symfonie van Mozart. Dit is de voorlaatste en wellicht de meest bekende sym fonie van Mozart. Na de pauze wordt het Vioolconcert van Tsjai kovski vertolkt. Najaarsserie Het Zeeuws Orkest: vr. 9 nov. (20.00 uur) en zo. 18 nov. (15.30 uur) in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg; vr 16 nov. (20.00 uur) in het Scheldetheater in Terneuzen. Zondag speelt Van Bellen met de Soloists of the International Mahler Orchestra in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. Het Zeeuws Orkest wordt in de na jaarsserie geleid door gastdirigent Jacob Slagter, de voormalige solo- hoornist van het Concertgebouw orkest. Hij wordt regelmatig als gastdirigent gevraagd. Hij zegt hier over: „Ik kon de spanning als hoor nist steeds moeilijk aan en heb daarom gekozen om dirigent te worden. Als ik een orkest leidt, wil ik alles uit de muziek halen wat er in zit." DONDERDAG 8 NOVEMBER Goes KlaaS van der Eerden met 'Breed beeld'. De Mythe, 20.00 uur Go Back to the Zoo (voorprogramma Top4 Red Buil Bedroomjam Bands: The Shabby Harry's, June, MacSwordfish en The Muff). 't Beest, 20.00 uur Middelburg Optreden meidenband Dakota. Zeeuwse Bibliotheek, 15.30 uur 'U bent mijn moeder' door Theater groep Suburbia. Schouwburg, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Sjaak Bral met 'Vaarwel 2012' (caba ret). De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Gruppo Sportivo. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Cabaret Niet Schieten met 'Mannen zijn zeikwijven'. Arsenaaltheater, 20.15 uur VRIJDAG 9 NOVEMBER Axel Toneelvereniging Siesa met blijspel 'Het is niet pluis op de buis'. De Halle, 20.00 uur Domburg Het in theater De Parel geplande cabe- ret met Eric Koller is geannuleerd. Goes Kleinkunstvoorstelling 'Van Alle Tijden' door Theatergroep Jong Belegen. Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur 'De Bonbonfabriek' (uitverkocht). De Mythe, 20.00 uur Hansweert Kleinkunstprogramma 'Onder de men sen' van Marieke Visser. Dorpshuis Kaj Munk, 20.00 uur Middelburg Arie Koomen Edo Brunner met 'E&A is toch voordeliger'. Schouwburg, 20.00 uur Najaarsconcert Het Zeeuws Orkest. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Folkduo Rue Royale en singer-songwri ter Kim Janssen. De Spot, 21.00 uur Metal-coverband Rusty Dagger. Bar American, 21.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Spanjers, Van Dijsseldonk Planteijdt, theaterconcert De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Philippe Geubels (uitverkocht). Ledeltheater, 20.15 uur Ovezande Def Americans brengt Johnny Cash-tri bute. Voorprogramma: ZinkZand. De Klomp, 20.30 uur (zaal open) Terneuzen 'La Traviata' van Verdi, door Staatsope- ra van Tatarstan. Scheldetheater, 20.00 uur Mitch Lucker Memorial De Pit, 22.00 uur Tholen Huiskamerconcert 'Grote verhalen', Hé len Botman en Peter van Vleuten. Adres wordt bekendgemaakt na reserverring op www.groteverhalen.info, 20.30 uur Vlissingen 'Lang Weekend' door De Zeeuwse Ko medie. Vestzak '99, 20.30 uur Optreden The Ploctones. De Piek, 22.00 uur ZATERDAG 10 NOVEMBER Aardenburg 'Wedergeboorte, een lenteboodschap uit de Nederlanden', door het Neder lands Kamerkoor, Sint Baafskerk, 16.00 uur Axel Toneelvereniging Siesa met blijspel 'Het is niet pluis op de buis'. De Halle, 20.00 uur Domburg Het cabaretprogramma van Emilio Guz man in Theater De Parel is geannuleerd. Goes The Best of (5 jaar) FunFest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38