sport 127 Vierhouten toe aan professionele omgeving Matthijs Eversdijk rijdt op schema's van vader donderdag 8 november 2012 Matthijs Eversdijk rijdt op trainingsschema's van zijn vader Jan, die zelf ook zijn sporen ver diende in het wielrennen. De in Delft studerende Bevelander voert uit wat er in Wilhelmina- dorp bedacht wordt. „Hij is nu negentien, maar moet zijn groeispurt nog krijgen", zei Jan dins dag in Goes. „Ik ging pas echt presteren na mijn 21e. Ik verwacht dat Matthijs dat ook gaat doen." door Jan Martens SINT WILLEBRORD - Het telefoontje kwam van de grote ploegbaas van Vacansoleil-DCM, Daan Luijkx. „Aart, het wordt tijd om weer eens samen te werken", zei hij. Aart Vierhouten (42) hoefde niet lang na te denken over het aanbod om ploegleider te worden. „Ik was wel toe aan het werken in een profes sionele omgeving", zegt de voorma lige wielerprof Dat vraagt om nadere uitleg. Vier houten was de voorbije drie jaar immers junioren- en beloften- bondscoach bij de nationale wieler bond KNWU. Is dat dan een ama teuristische organisatie? Zo scherp wil Vierhouten het niet stellen. „Ik heb drie jaar met veel plezier bij de KNWU gewerkt. Er is natuurlijk ook niets leukers dan werken met jonge talenten. Maar er waren nog al wat zaken die ik anders wilde zien. En dat ging in veel gevallen langzamer dan ik wilde. Sommige dingen zijn zelfs helemaal niet ver anderd en zullen volgens mij ook nooit veranderen. Voorbeelden? Ik heb drie jaar lang met hetzelfde budget gewerkt. Hoeveel? Vraag dat maar aan de KNWU. Maar het was te weinig om fatsoenlijk op een buitenlands trainingskamp te kunnen." Vierhouten wil geen cijfers noe men, maar het is duidelijk dat hij 80.000 euro per jaar tot zijn be schikking had voor de junioren en beloften samen. „De KNWU roept dat ze de beste jeugdopleiding ter wereld wil vormen. Get real, denk ik dan. Geef je geld dan uit aan de zaken waar het voor nodig is en niet aan randzaken. Ik heb drie jaar lang om een tweede auto voor in de koers gevraagd. Kon niet. Dan rij je dus 400 keer per jaar op en neer naar Nieuwegein voor een huurauto en ben je uiteindelijk nog duurder uit." Hij zucht en wil ondanks zijn frus tratie en teleurstelling eigenlijk niet natrappen richting de KNWU. „Nee, want geloof me, het waren ook hele mooie jaren die mij mede gevormd hebben en goed zijn ge weest voor mijn ontwikkeling. Zo hebben we een tijdritcompetitie op gezet en komen de coaches van de KNWU nu veel vaker bij elkaar dan in het verleden. Die zaken gaan dus wel de goede kant op." Toch was Vierhouten blij met het aanbod van Vacansoleil-DCM. „Ik heb drie jaar geleden, toen ik zelf stopte met wielrennen, er bewust voor gekozen even afstand te ne men van het profmétier. Ook toen waren er al aanbiedingen. Uit bin nen- en buitenland. Net als nu. Maar ik heb bewust voor Vacanso- leil gekozen, omdat ik het liefst bij een Nederlandse ploeg aan de slag ging." Vierhouten wordt bij de ploeg van Luijkx aan de bestaande staf toege voegd. Samen met Jean-Paul van Poppel, Hilaire van der Schueren en Michel Comelisse gaat hij funge ren als eerste ploegleider. „Voor 50 procent", zegt Luijkx. „De andere helft van zijn werktijd gaat Aart aan de slag met de individuele bege leiding van de renners." Daar is volgens Luijkx en Vierhou ten nog veel winst te boeken. „Het rendement kan zeker omhoog", meent Vierhouten. Hoe die indivi duele begeleiding eruit gaat zien? Vierhouten stelt samen met trainer en inspanninsfysioloog Marc Lam berts een individueel programma op voor elke renner van Vacanso- leil. Met bijbehorende doelen en trainingen. „En dan zien we er op toe dat die gehaald worden is." Vierhouten zegt veel zin in zijn nieuwe job te hebben, ondanks de enorme dopingbeerput die recent is open gegaan. „Maar ik erger me wel aan al het geroep over alles wat er gebeurd is. Het lijkt nu alsof de VLISSINGEN Bekerwedstrijd Vlissingen-RBC eerder De bekerwedstrijd tussen VC Vlis- singen en RBC is vervroegd. Het duel uit de derde ronde van de dis trictsbeker wordt op zondag 25 no vember gespeeld. De aanvang is 14.30 uur. Beide voetbalclubs hebben dat in onderling overleg besloten. De ont moeting was door de voetbalbond op dinsdag 18 december vastge steld. VC Vlissingen bereikte de derde ronde ten koste van RCS, dat met 4-3 verslagen werd. GOES Time-out voor Baaijens-van de Vrie Dressuuramazone Tessa Baaijens- van de Vrie is in de eerste selectie wedstrijd voor Jumping Amster dam op de tweede plaats geëin digd. De Goese die uitkomt in de klasse van ruiters met een lichame lijke beperking, scoorde met haar paard Riana in het Limburgse Beek 68,4 procent. Het was voorlopig de laatste wed strijd van Baaijens, want ze is vijf maanden zwanger. „Het betekent niet dat ik er helemaal mee stop", zegt Baaijens. „In 2016 zijn de Olympische Spelen in Rio de Janei ro. Ik denk dat ik me daar op ga richten." WEMELDINGE Meerurencross bij MC de Sproeier Het motorcrossseizoen bij MC de Sproeier in Wëmeldinge wordt za terdag afgesloten met een meer urencross in teamverband. Op het programma staan de jeugdklassen 50,65 en 85 cc. Ook is er plaats inge ruimd voor de MX 1,2 en 3. De jeugdige rijders komen met teams uit van twee of drie perso nen en rijden twee uur. De senio ren rijden drie uur achter elkaar, met eveneens twee of drie rijders. De jeugd start om 10.00 uur, de se nioren om 13.00 uur. Doordat veel coureurs nog even de kat uit de boom kijken, is het aan tal inschrijvingen nog laag. Inschrij ven kan zelfs nog op zaterdag van 8.30 tot 9.30 uur. vssxa hele wielrennerij baat had bij wat in de ploeg van Lance Armstrong gebeurde. Nou, dat was dus niet zo. Voor 94 procent van het peloton was het allesbehalve prettig dat hij zoveel harder reed dan de rest. Het is zaak lering te trekken uit het ver leden en daar wat mee te doen. Kijk, weten doe ik het niet, je kunt er alleen maar naar gissen, maar het heeft er alle schijn van dat er heel lang niet zorgvuldig omge sprongen is met potjes urine van Armstrong. Daar zou binnen orga nisaties als de UCI en Wada iets mee moeten gebeuren." Zelf zegt Vierhouten in zijn loop baan (1996-2009) nooit met do ping in aanraking geweest te zijn. „Maar natuurlijk hoor en zag ik wel dingen. Toen ik op mijn 39e in mijn laatste Parijs-Tours nog lang in de kopgroep meereed, terwijl ik de jaren daarvoor niet meekon, was dat voor mij al een bewijs dat de sport schoner geworden was." Matthijs Eversdijk kijkt uit naar de wereldbekerwedstrijden van 2013. foto Kevin Kempf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27