Duurzame schrijfinkt van paprikapoeder Iib-W 2 o zeeland 'Twin Peaks in Zeeuwse klei' Inespo donderdag 8 november 2012 Coriena de Heer (links) en Suzanne Maljaars maken milieuvriendelijke inkt. foto Ronald den Dekker nationale ronde en daarin werd het tweetal dus derde. Ze mochten vervolgens het vliegtuig pakken naar Brazilië, om hun werk daar op de olympiade Mostratec te pre senteren. De jury was onder de in druk en kende de Middelburgse scholieren de award 'beste van Hol land' toe. Je zou denken dat deze jonge Ein- steins verder willen in de natuur- of scheikunde, maar niets is min der waar. Goriena wil meer de pe dagogische kant op en Suzannes hart gaat sneller kloppen van eco nomie of aardrijkskunde. Ze heb ben eigenlijk ook nog helemaal niet nagedacht over de mogelijkhe den van hun milieuvriendelijke inkt. Want stel nou dat het in pro ductie wordt genomen, dan zou dat de dames financieel geen windeieren leggen. Het is, gelet op de milieubelasting, best verwon derlijk dat er nog geen duurzame variant is, althans niet voor schrijf -inkt. Coriena de Heer en Suzanne Maljaars, leerlingen van het Cal- vijn College in Goes, hebben een milieuvriendelijke inkt be dacht. Ze vielen er vorige week mee in de prijzen in Brazilië. door Luc Oggel Aardappelzetmeel, staalwol, azijn, de in houd van een thee zakje, paprikapoe der, groene zeep en water. Ziehier de ingrediënten voor milieuvriendelijke inkt. Het is een vinding van Coriena de Heer en Suzanne Maljaars (beiden 15 en uit Middelburg), leerlingen van 4-atheneum op het Calvijn College in Goes. Ze wonnen er in juni al de derde prijs mee bij de milieu- en duurzaamheidsolympia de Inespo in Amsterdam en vorige week mochten ze afreizen naar Brazilië om daar de Hol land-award in ontvangst te ne men. 'Environmentally Friendly Red Ink', noemen de dames hun brouwseltje zelf, maar hoe kwa men ze op het idee om een milieu vriendelijke inkt te ontwikkelen? „We wilden graag meedoen aan Inespo", vertelt Coriena. „Je moet dan een product wat niet milieu vriendelijk is, wél milieuvriende lijk proberen te maken. We heb ben toen aan onze natuurkunde- leraar gevraagd of hij iets wist wat slecht is voor het milieu en hij noemde inkt." Toen Coriena en Suzanne het 're cept' voor inkt opzochten, bleek dat niets te veel gezegd. Het bevat vluchtorganische stoffen en zware metalen. 'Dat moet anders kun nen', dacht het tweetal, bijvoor beeld met groente. Vervolgens be gon het experimenteren. Ze kozen voor de kleur rood, maar in princi pe zou je ook andere kleuren inkt kunnen maken. „We hebben stuk jes gedroogde tomaat, rode kool en paprikapoeder geprobeerd, maar paprikapoeder bleek het bes te te werken", zegt Suzanne. Daar werden vervolgens de andere 'in grediënten' aan toegevoegd en met behulp van een gasbrandertje en bekerglaasjes bleven de dames net zo lang proberen totdat het goed was. Af en toe dompelden ze een kroontjespen in het goedje om te kijken of er al daadwerkelijk met de inkt kon worden geschre ven. „Dan bleek dat het nog iets dikker moest zijn. We hebben er uiteindelijk ook groene zeep bijge daan om te zorgen dat het goed in het papier zou trekken", legt Corie na uit „Het was echt een experi ment en we zijn blij dat het lukte." Coriena en Suzanne deden eerst mee aan de nationale voorronde van Inespo, waarvoor vijftig neder- landse met hun rode inkt. Daar voor waren vijftig Nederlandse projecten genomineerd. De tien beste mochten door naar de inter- Waar andere olympiades zich richten op individuen en op één vak, is Inespo vakoverstijgend en groepsgericht Inespo wil leerlingen juist uitdagen praktisch na te denken en onderzoeksvaardigheden te ontwikkelen door Martijn de Koning IJZENDIJKE - Eén van de meest raad selachtige verdwijningen in Neder land ooit. Zo noemt onderzoeks journalist Vincent Verweij de ver missing van Herman Ploegstra. Verweij schreef er een hoofdstuk over in het boek Cold Cases, dat vandaag wordt gepresenteerd. Verweij komt tot dat oordeel om dat alle mogelijke opties nog open liggen. „Moord, zelfmoord en een vrijwillige verdwijning: voor al die mogelijkheden zijn feiten in te brengen", geeft hij aan. De schrijver denkt zelf het meest aan een gewelddadige ontvoering en moord. „Ploegstra leek me een echte familieman. Het lijkt er niet op dat hij met name zijn dochter zomaar zou achterlaten." Aan de andere kant: niets is wat het lijkt in deze zaak, benadrukt Verweij. In Cold Cases noemt hij dat 'een soort Twin Peaks in de Zeeuwse klei'. „IJzendijke mag dan een saai plattelandsdorp lijken, in werkelijk heid blijken er de nodige intriges te spelen", schrijft Verweij. Daaron der verstaat hij ook de 'buitenech telijke relaties die zo ongeveer alle brandweermannen in het dorp hebben'. Ook Ploegstra was bij de vrijwillige brandweer. Wie een beetje op de hoogte is van 'het dossier Ploegstra', krijgt niet veel nieuws voorgeschoteld. De verdwijning van de IJzendijken- aar, twee jaar geleden vlakbij Bres- kens, komt aan bod, net als de zoektocht door vrienden en poli tie, de getuigen die verdachte au to's en een man met een koffer zouden hebben gezien, de buiten echtelijke relaties van Ploegstra, de slechte verhouding met zijn schoonvader en de eerdere bedrei gingen die Ploegstra ontving. Ook de kritiek die Peter R. de Vries op de Zeeuwse politie had, doet Ver weij deels over. „De echtgenoot van één van Ploegstra's minnares sen, Han, is maar heel summier on dervraagd en er is nauwelijks on derzoek naar hem gedaan. Dat vind ik echt een blunder." Overigens, benadrukt Verweij, ver leende de Zeeuwse politie alle mej dewerking. „Dat gebeurt bijna ner gens anders. Ik vind dat moedig, want de politie stelt zich daarmee kwetsbaar op. De kans op kritiek wordt er een stuk groter door." Wel nieuw is het onderzoek van de politie naar de verhouding tus sen Ploegstra en de eigenaar van de growshop in IJzendijke, die zich in het criminele circuit zou be geven. En hij voert een West- Zeeuws-Vlaamse slijter op: Ploeg stra kwam regelmatig met veel con tant geld in die zaak en kocht dan champagne, vertelde de eigenaar aan de politie. Daarvoor is nooit een verklaring gevonden. Cold Cases (17,50 euro) is bij de boek handel te koop. ISBN 9789491308024. zitten relaxen liggen Kost opstaan u moeite? Uw spieren en gewrichten worden dan niet goed belast. Kies voor een sta-op fauteuil afgestemd op uw lichaam. De zitting en rugleuning geven u optimale steun bij het opstaan. Wat kan de sta-op fauteuil? Kies zithouding met afstandbediening Eén druk op de knop en doe een dutje Verstel uw fauteuil elektrisch Sta-op hulp voor makkelijk opstaan Door het gebruik voelt u zich ontspannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20