N57 jaagt verkeer de dorpskernen in 'Gehandicapte mag hier zijn wie hij is' Invasie van pestvogels op Walcheren Expositie Panorama Walcheren te zien in bibliotheek Vlissingen Dagje skiën met Jeugdraad Veere Knooppunt donderdag 8 november 2012 door Emile Calon KOUDEKERKE - Op zorgboerderij Pitteperk tussen Koudekerke en Middelburg waren zorgboer Peter Dreessen en een aantal van zijn medewerkers woensdag koeien aan het vangen. Dreessen weet niet of die gehandicapte medewer kers vanaf 2014 nog bij hem kun nen werken omdat het nieuwe ka binet van WD en de PvdA de steun voor dagbesteding wil weg- bezuinigen. Volgens de plannen moeten de gemeenten die steun in 2015 zelf oppakken maar krijgen ze geen extra geld om dat uit te voeren. Bij Pitteperk werkt een twintigtal gehandicapten. De meesten wo nen op Walcheren, een paar in het westelijk deel van Zuid-Beveland. Zijn werknemers zijn van licht ver standelijk gehandicapt tot zwaar beperkt. Maar allen hebben ze, zo stelt Dreessen, op zijn zorgboerde rij een zinvolle dagbesteding. Een aantal van zijn werknemers werkt halve dagen, de rest is daar de hele dag te vinden. Dreessen noemt het heel asociaal om mensen die niet weerbaar genoeg zijn, zo te treffen. Hij snapt dat er bezuinigd moet worden, maar vindt dat de overheid dan bij andere groepen moeten zijn die weerbaarder zijn. Hij kan zich niet voorstellen dat er voor gekozen wordt om die men sen weer in een lokaal te zetten waar ze papier mogen scheuren. „Wij moeten toch goed zijn voor onze naasten." Volgens hem is dat de reden dat hij een zorgboerderij is begonnen. Dat koeien vangen ging gisteren niet echt efficiënt. Maar daar gaat het bij Pitteperk ook niet om. Op de zorgboerderij staat voorop dat de werknemers zich gelukkig voe len. En Dreessen benadrukt dat de werknemers reële taken uitvoeren. Met nadruk: „En ze mogen zijn wie ze zijn." Als de financiële steun wegvalt voor dagbesteding voor gehandicp- ten dan, zo voorspelt Dreessen, zul len er echt geen werknemers zijn die zijn werknemers een baan aan bieden. Beslist: „Dat gebeurt echt niet." Hij voorziet dan ook zijn werrknemers straks weer hun tijd in ledigheid moeten doorbrengen. Dreessen voorspelt dat de komen de tijd geprobeerd zal worden om het kabinet te overtuigen dat deze plannen niet zo mogen worden uitgevoerd. „Dat kunnen we deze mensen niet aandoen." Concrete plannen voor actie zijn er echter nog niet Werknemers van zorgboerderij Pitteperk voederen de koeien nadat ze uit de wei zijn gehaald. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - In bibliotheek 't Spui in Vlissingen is tot en met 7 janua ri een expositie te zien over het project Panorama Walcheren. De expositie bestaat uit schetsen en maquettes die gebruikt zijn voor de deelpanorama's. De expo is vrij te bezichtigen tijdens openingstij-, den van de bibliotheek. Beeldend kunstenaar Jo Dumon Tak werkt samen met een groep vrijwilligers aan het Panorama Walcheren in de Zware Plaatwerke rij. Intussen zijn er drie kustgezich- ten van Vlissingen en één van Veere gerealiseerd. Samen beslaan zij meer dan 500 vierkante meter. Uiteindelijk zullen er tien Walcher- se gezichten geschilderd zijn, die samen het Panorama van Walche ren vormen. Het is de bedoeling dat het schil derwerk in 2015 wordt afgerond. De toekomstige huisvesting van het Panorama Walcheren is nog onbekend. OOSTKAPELLE - De Jeugdraad Veere houdt op vrijdag 8 december 2012 een trip naar Skidome Rucphen voor jongens en meiden vanaf het voortgezet onderwijs. Voor 29,50 euro word je opgepikt met de bus in Oostkapelle om 16.00 uur en in Grijpskerke om 16.10 uur. In de Skidome mag je twee uur skiën of snowboarden en daarna volgt een gezamenlijk etentje. Wie mee wil, kan zich tot 1 december opgeven op de websi te. www.veerejeugd.nl Aangenomen was dat de veranderde verkeersroutes vooral tot problemen zouden leiden in Grijpskerke, dat midden op Walcheren als knooppunt fungeert Maar juist daar is de extra drukte beperkt gebleven tot nog geen tien procent. De nieuwe Rijksweg N57 heeft een aantal Veerse dorpen veel meer verkeershinder gebracht dan verwacht. Er zijn vooral problemen in Oostkapelle en Aagtekerke. De schade valt mee in Grijpskerke. De gemeente Veere zint op maatregelen. door Henk Postma OOSTKAPELLE - In Oostkapelle wringt het doorgaand verkeer zich al jaren door het nauwe dorpshart. Vooral 's zomers rijdt het vakantie verkeer er in file door de woon- en winkelstraten. Met de openstel ling van de nieuwe Rijksweg N57 is het daar nog veel drukker gewor den. Zo verwerkt de Domburgse- weg dit jaar dubbel zoveel auto's. Ook Aagtekerke krijgt het voor de kiezen. Vooral op de Prelaatweg. Daar is het 75 procent drukker ge worden. Dat blijkt uit de verkeers- metingen die de gemeente dit jaar liet verrichten. Dat gebeurde in twee periodes: februari/maart en juli/augustus. De cijfers hebben verkeerswethou der Jaap Melse (SGP) onaange naam verrast. Hij zint op maatrege len. Van nieuwe rondwegen, die de dorpskernen kunnen ontlasten, wil hij nog niet weten. Maar hij er kent dat er wel wat zal moeten ge beuren. Vooralsnog zoekt hij de oplossing in herinrichting en aanpassing van stukken weg, bedoeld om de snel heid uit het verkeer te halen, en de gevaren te verminderen. Bij Aagtekerke wordt, om te begin nen, deze winter al een rotonde aangelegd. Aangenomen was dat de verande ring in de verkeerscirculatie alleen tot problemen zou leiden in Grijpskerke, waar twee belangrijke In file door de Dorpsstraat van Oostkapelle foto Ruben Oreel wegverbindingen elkaar kruisend overlappen. Maar dat valt mee. De extra drukte is daar op de Schuit- vlotstraat beperkt gebleven tot nog geen tien procent, terwijl reke ning was gehouden met 25 pro cent toename. Er is al besloten dat stuk weg aan te passen. In Oostkapelle, Aagtekerke en Grijpskerke is het nu drukker om dat het verkeer meer gebruik maakt van oost-west routes. Dat zijn de snelste verbindingen van de nieuwe N57 met de kustplaat sen. Het is daardoor veel rustiger geworden op de zuid-noord routes van Middelburg naar Domburg en van Koudekerke naar Zoutelande, Westkapelle en Domburg. Die ontwikkeling was al in 2010 voorspeld door het bureau Goud appel Coffeng. Maar vooral voor Oostkapelle en Aagtekerke blijken de gevolgen veel ernstiger dan des tijds werd ingeschat. Op de Domburgseweg in Oostka pelle bijvoorbeeld reden tot voor kort per dag gemiddeld zo'n 2700 auto's van en naar Domburg. Er was gerekend op een kleine toena me: tot 2800. Maar het zijn er nu bijna 6000. Op de Noordweg in Oostkapelle reden gemiddeld zo'n 4500 auto's van en naar Seroosker- ke. Dat zijn er nu bijna 7100. Overigens is het in de vakantietijd nog veel drukker. De Noordweg bijvoorbeeld verwerkt dan per dag bijna 9000 auto's, 's Winters daalt dat tot 5000. Meer verkeer is er ook in Gapinge. Verwacht was een afname van 1300 naar 800 auto's per dag. Maar het zijn er nu 1600. In Vrouwen polder is het rustiger geworden: min 25 procent. Nog niet alle weggebruikers heb ben 'hun route gevonden'. Maar veel verandert er niet meer, ver wacht de gemeente. VLISSINGEN - De Vlissingse Marjon fongerius trof woensdagochtend in de Flamingoweg in Vlissingen een flinke groep pestvogels aan. Een collega van haar vertelde dat daar wat vreemde vogels zaten. Daarop stapte ze op haar fiets en zag dat het pestvogels waren. Deze vogels zijn maar zelden in het Zeeuwse te zien, weet Mario Aspe- slagh van de Vogelwerkgroep Wal cheren. Sinds deze week vliegt een groep van deze vogels op Walche ren rond en doet zich te goed aan bessen. De vogels leven vooral in Noord-Rusland en Scandinavië en trekken zuidwestwaarts in een slecht bessenjaar, aldus jongerius. „Vaak worden ze hier in geen ja ren gezien en dan ineens zie je een hele invasie tegelijk. Pestvogels snoepen van bessen in de Flamingoweg. foto Marjon Jongerius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18