iolbaraek obama Buitenlandse politiek Barack Obama krijgt een tweede termijn als presi dent. Als hij had verloren van Mitt Romney, was Obama de geschiedenis in gegaan als een one term president, iemand die zijn missie niet heeft afgemaakt. Obama krijgt die kans nu wel. De volgende vier jaar kan hij er voor zorgen dat zijn naam bij de grootste presidenten van Amerika hoort. Wat zijn de proble men die hij de komende jaren moet oplossen om tot die eregalerij te kunnen toetreden? Gezondheidszorg donderdag 8 november 2012 Tussen door John Jas en Joost Sijtsma illustratie Ronald Visser Obama begon zijn eerste termijn als een idealist. Hij wilde de relatie met Rusland 'resetten', de banden met de moslimwereld verbeteren en in een speech in Praag hield hij zijn toehoorders het visioen van een kernwapen- vrije wereld voor. De realiteit was weerbarstiger. Obama ontdekte dat de invloed van Amerika ondanks zijn militaire superioriteit beperkt is. De Arabische Lente had een eigen dynamiek en de Russen lieten zich niet zo makkelijk resetten in de discussie over het raketschild dat de VS in Europa willen optrekken. Obama maakte wel zijn belofte waar de Amerikaanse troepen uit Irak terug te trekken. In zijn tweede termijn moet hij het leger uit wespennest Afghanistan halen en, als het even kan, voorkomen dat de Taliban daar de macht weer in handen krijgen. In het Verre Oosten staat de president voor de taak het groeiende zelfvertrouwen van China in goede banen te leiden. Door de claim van het land op verschillende eilandjes in de Zuïd-Chinese Zee ligt het op ramkoers met Vietnam, Taiwan en Japan. Aan Obama de taak deze conflicten niet te laten escaleren. De president weet zijn ereplaats in de geschiedenisboeken écht verzekerd als hij vrede in het Midden-Oosten brengt. Obama's eerste hoofdpijndossier is Syrië. De opgave is mee te werken aan een 'vrij' Syrië, waar de ver schillende stammen elkaar niet te lijf gaan en waar moslimfundamentalisten niet de macht grijpen. Een net zo belangrijke taak is Iran af te houden van het fabriceren van atoomwapens én te voorkomen dat Israël door een militaire aanval het nucleair programma van Iran platlegt. Dat zijn allemaal zaken die Obama moet zien te voor komen, wat al moeilijk genoeg is. Nog moeilijker is het om Israël en de Palestijnen rond de tafel te krijgen om serieus over vrede te onderhandelen. Israël is onwillig om bezet gebied op te geven en gaat door met het bou wen van huizen in bezet gebied. En de Palestijnen zijn verdeeld in een regering in Gaza-stad en één in Ramallah. Jimmy Carter is de laatste president geweest die een groot succes boekte in het Midden-Oosten, Clinton lukte het op een haar na. Daarna hebben de presidenten door gebrek aan vooruitgang de kwestie la ten rusten. Obama zal moeten doorpakken. Slaagt hij, dan verricht hij als president het onmogelijke. Een van de grootste prestaties van Obama is de hervorming van de gezondheidszorg, waarbij Ame rikanen verplicht verzekerd zijn tegen ziektekosten. Ook mogen verzekeraars geen mensen weige ren om hun ziektegeschiedenis. Romney had aangekondigd deze Obamacare - officieel: Affordable Care Act - terug te draaien als hij president zou worden. Dat ge beurt nu dus niet. Door de herver kiezing van Obama kan de nieu we zorgwet in 2014 worden inge voerd. Toch zal Obama nog een politieke strijd leveren om zijn wet ongeschonden te laten passe ren. Voor die invoering is name lijk de steun van de staten nodig en tegenstanders zullen proberen op staatsniveau onderdelen uit de zorgwet te blokkeren. Er is bere kend dat er dit jaar omgerekend 822 miljard euro naar de zorg gaat. De komende tien jaar zal dit bedrag stijgen naar ongeveer 1.443 miljard euro. Nadat Obama de toegang tot de zorg heeft verbe terd, staat hij nu voor de uitda ging de gezondheidszorg goedko per te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10